Čaputová versus Šefčovič. Prezidentská kampaň vrcholí, je klidnější než před pěti lety

Týden před rozhodujícím kolem přímé volby slovenského prezidenta pokračuje kampaň kandidátů na vrcholnou politickou funkci v zemi bez dalších vzájemných ostřejších slovních výpadů. Potvrdila to i dnešní rozhlasová diskuse favoritky na zvolení hlavou státu Zuzany Čaputové a místopředsedy Evropské komise Maroše Šefčoviče ve veřejnoprávním Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS). Oba kandidáti zejména opakovali své dřívější postoje. Mimořádně ostrou prezidentskou kampaň zažilo Slovensko před pěti lety.

"Musíme respektovat naše tradiční hodnoty. Slovensko potřebuje silného aktivní prezidenta," řekl Šefčovič, který také neúspěšně vybízel svou protikandidátku k debatě v cizím jazyce.

Bezprostředně po prvním kole prezidentských voleb se Šefčovič ostře vymezoval vůči liberálním názorům Čaputové, v ostřejších výpadech proti soupeřce následně ale nepokračoval.

Čaputová v rozhlasové diskusi přiznala, že dlouholetý diplomat Šefčovič, který je členem Evropské komise od roku 2009, je zkušenější v zahraniční politice. Za svou výhodu označila to, že má větší znalost vnitrostátních poměrů na Slovensku.

"Především si musíme zamést před vlastním prahem," řekla kandidátka, která se již vzdala funkce místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko. Dodala, že její osobní postoje například na možnost adopcí dětí homosexuálními páry nejsou součástí programu, se kterým vstoupila do prezidentských voleb.

"Volání (veřejnosti) po změně souvisí s tím, že ne všechno zde funguje dobře," uvedla Čaputová, která již dříve označila Šefčoviče za symbol pokračování současné vládní moci. Šefčoviče podporuje v prezidentských volbách nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica, který v zájmu řešení politické krize po loňské vraždě novináře Jána Kuciaka rezignoval z postu premiéra.

Oba prezidentští kandidáti se shodně postavili proti nenávistným příspěvkům některých lidí na sociálních sítích během kampaně. "Musíme si držet úroveň. Tolik nenávistí, která se na nás valí, považuji na neúnosné," řekl eurokomisař.

Šefčovič si v debatě stěžoval, že jeho soupeřka prý nepřistoupila na větší počet předvolebních debat. Čaputová oponovala, že na některých termínech se volební týmy obou kandidátů neshodly a že se se Šefčovičem ještě sejde kromě jiného ve třech televizních diskusích.

"Televizní diskuse jsou nejsledovanější, na ně si nechávám energii," řekla Čaputová v RTVS, která debatu z rozhlasového studia přinesla i na svém hlavním televizním kanálu.

Pětačtyřicetiletá právnička Čaputová musela tento týden po článcích některých internetových portálů vysvětlovat svou přípravu na výkon funkce advokátky, když současně také podnikala mimo právní sféru. Čaputová uvedla, že v době výkonu své koncipientské praxe nebylo zakázáno podnikat a nepotřebovala k tomu ani souhlas advokátní komory. Šefčovič v reakci zmíněnou obhajobu své soupeřky odmítl.

Zatímco Šefčovič využil uplynulý týden po prvním kole voleb na kampaň po regionech, Čaputová žádný veřejný program neohlásila, na neděli ale pozvala veřejnost na setkání v přírodě.

Zvlášť vyostřenou kampaň zažilo Slovensko před pěti lety, kdy úřadující premiér Fico označoval svého hlavního soupeře v prezidentských volbách Andreje Kisku scientologem a s ohledem na Kiskovy dřívější podnikatelské aktivity například v oblasti splátkového prodeje také lichvářem. Kiska, který v rozhodujícím kole prezidentských voleb v roce 2014 Fica porazil, se letos o znovuzvolení neucházel a podpořil Čaputovou.

Související

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

Více souvisejících

Zuzana Čaputová Maroš Šefčovič volby na Slovensku Slovensko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy