Tři muži Élysejského paláce před soudem. Kdo vydal Benallovi diplomatické pasy?

Tři muži. Tři vysoce postavení úředníci Élysejského paláce. Alexis Kohler, Patrick Strzoda a François-Xavier Lauch byli předvoláni na 10. dubna k vyšetřujícímu soudci. Důvodem bylo podle informací RTL používání diplomatických pasů Alexandre Benallou, bezpečnostním poradcem francouzského prezidenta Emmanuell Macrona.

Macronův chráněnec Benalla měl pět diplomatických pasů

„Za celou dobu trvání Páté republiky se tak dosud nestalo," píše RTL Alexis Kohler, generální sekretář Élysejského paláce, ale není sám, kdo byl předvolán k podání vysvětlení. V aféře kolem diplomatických pasů, jež měl neoprávněně používat Alexander Benalla, bývalý bezpečnostní poradce prezidenta, ale budou muset vysvětlovat i další dva, Patrick Strzoda ředitel kabinetu Emmanuela Macrona a François-Xavier Lauch, šéf kabinetu.

Alexander Benalla, nad nímž, zdá se, držel prezident Emmanuel Macron ochrannou ruku, byl obžalován v tomto konkrétním případě 18. ledna – vedle toho čelí obvinění z násilí, kterého se měl dopustil na demonstrantech v rámci průvodů dne 1. května 2018. Obžaloba pro němu byla vznesena i pro neoprávněného držení zbraně.

Alexis Kohler, Patrick Strzoda a François-Xavier Lauch by měli být vyšetřování zejména k vysvětlení „samotné mechaniky", jež umožnila Alexandru Benallovi získat během svého působení v Élysejském paláci, celkem pět oficiálních pasů, dva tzv. služební pasy, jež vydalo ministerstvem vnitra, a tři diplomatické pasy vydávané Quai d'Orsa, kde sídlí ministerstvo zahraničí.

Při slyšení ve francouzském Senátu dne 21. ledna Alexandre Benalla, který byl ze služby propuštěn v červenci loňského roku, sám uvedl, že své cestovní doklady potom použil celkem třiadvacetkrát, včetně návštěvy afrických zemí. Patrick Strzoda téhož dne jako Benalla dodal, že tento „bývalý důvěrník" Emmanuela Macrona použil padělaného dokumentu - „psaného dopisu s hlavičkou šéfa kabinetu" -, aby tím cestovní pas získal.

Kdo byl tím tajemným mužem, jenž Benallovi pasy vrátil?

Ministr vnitra Christophe Castaner již dříve řekl, že služební pasy Alexandra Benally byly zrušeny koncem července, několik dní po odhalení případu násilností dne 1. května. Nicméně, dva diplomatické pasy bývalého zaměstnance Élysejského paláce zůstaly v platnosti až do konce prosince, kvůli obtížím s jejich zrušením, což je situace, která se podle něj nikdy předtím nevyskytla.

Tři muži by měli být proto vyslyšeni s dotazem, proč Alexandre Benalla nevrátil tyto pasy hned po svém odchodu. V rozhovoru s investigativním portálem Mediapart dne 31. prosince 2018 Benalla tvrdil, že jeden „zaměstnanec" prezidentského paláce, jehož totožnost neodhalil, mu jeho pasy které si nechal ve své kanceláři i s jeho věcmi „vrátil". Mělo se tak stát se slovy, aby s nimi „nedělal blbosti". Toto tvrzení Élysejský palác popřel.

„Kdo říká pravdu?" ptá se rádio RTL. „To je jedna z nevyřešených otázek," dodává. Před soudci ale leží jedna závažná otázka: otázka pro soudce, totiž samotné využívání těchto diplomatických pasů. Před vyšetřovací komisí Senátu odhalil Patrick Strzoda dne 16. ledna, že Alexander Benalla použil v období mezi červencem a prosincem 2018 pro soukromé cestování, včetně Afriky, pasy celkem „dvacetkrát".

Související

Alexandre Benalla

V Paříži začal soud s Macronovým exporadcem, který napadal demonstranty

V Paříži dnes začalo sledované soudní přelíčení s Alexandrem Benallou, bývalým bezpečnostním poradcem prezidenta Emmanuela Macrona. Benalla, který byl u soudu osobně přítomný, je stíhán za to, že v policejním převleku na prvomájové manifestaci v Paříži v roce 2018 napadl demonstranty. Žaloba ho viní také z neoprávněného používání diplomatického pasu a služebního průkazu nebo nošení zakázané zbraně. Seznam obvinění je dlouhý, má 12 položek. Soud potrvá do 1. října.

Více souvisejících

Alexandre Benalla Emmanuel Macron Francie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy