Finsko obrátí doleva? Volby by mohla po 20 letech vyhrát sociální demokracie

Ve Finsku se v neděli 14. dubna uskuteční parlamentní volby, v nichž je favoritem středolevá Sociálnědemokratická strana Finska v čele s Antttim Rinnem. Ústředním tématem předvolebních debat byla reforma zdravotnických a sociálních služeb, kterou země podle expertů nutně potřebuje kvůli rychle stárnoucí populaci a již nevyhovujícímu systému sociálního zabezpečení.

Premiér Juha Sipilä a jeho středopravý kabinet podali 8. března demisi s odůvodněním, že se jim nepodařilo jejich plán zdravotnické a sociální reformy prosadit. V průzkumu veřejného mínění televize YLE z minulého týdne skončila Sipiläova centristická strana Finský střed až na čtvrtém místě. Za sociálními demokraty s 20,1 procenta obsadila druhou příčku konzervativní Národní koaliční strana s 15,8 procenta a v těsném závěsu za ní pravicová nacionalistická Strana Finů s 15,1 procenta.

Strana Finů v posledních měsících získávala na popularitě, částečně díky sílícím protiimigračním náladám, které vyvolala série případů sexuálního zneužití nezletilých muži zahraničního původu, napsala agentura Reuters.

Všechny hlavní politické strany nicméně před nadcházejícími volbami, které rozhodnou o složení 200členného zákonodárného sboru, řekly, že s pravicovými nacionalisty nebudou spolupracovat. V čele Strany Finů stojí od roku 2017 zastánce tvrdé linie Jussi Halla-aho, který prosazuje zpřísnění protiimigrační politiky a vystoupení Finska z Evropské unie.

Halla-aho proslul řadou kontroverzních výroků na adresu imigrantů, ale například i Řeků sužovaných dluhovou krizí. V roce 2009 byl Halla-aho souzen pro podněcování etnické a náboženské nenávisti, když na svém blogu napsal, že islám je náboženství, které posvěcuje pedofilii. Jindy zase prohlásil, že okrádat kolemjdoucí a žít na úkor daňových poplatníků je kulturní, a možná i genetickou charakteristikou Somálců.

Kysymys vihreille: Miksi kolmansista maista kotoisin olevat turvapaikanhakijat voidaan käännyttää Venäjälle mutta ei Ruotsiin? Onko Venäjä oikeasti turvallisempi maa kuin Ruotsi?https://t.co/Paxruzw2qO

— Jussi Halla-aho (@Halla_aho) 4. dubna 2019

Pokud ale Strana Finů potvrdí své dobré výsledky z průzkumů veřejného mínění, může ve Finsku nastat podobná situace jako v sousedním Švédsku, kde se tradiční politická uskupení snažila čtyři měsíce vytvořit vládu bez protiimigrační strany Švédští demokraté, která si od minulých voleb výrazně polepšila a v 349členném parlamentu získala 62 míst.

Sipiläova vláda si kladla za cíl vymanit Finsko z tříleté recese, což se jí nakonec v roce 2015 podařilo, a zabránit zvyšování zadluženosti země. Loni dokázal kabinet po dlouhé době zadluženost dokonce snížit. Tyto kroky si ovšem žádaly úsporná opatření, jako například snižování podpory v nezaměstnanosti, zmrazení důchodů či zkrácení placené dovolené pro pracovníky ve veřejném sektoru, což vládě výrazně ubralo na popularitě.

Favorizovaná Sociálnědemokratická strana Finska v předvolební kampani slibovala zvýšení daní, kromě jiného spotřební daně či daně z kapitálového zisku, aby mohla sociální systém podpořit. "Musíme posílit náš sociální systém - a na to jsou potřeba peníze," vysvětlil bývalý odborový předák a vůdce strany Rinne. Zvýšení daní také podle něj pomůže v boji se sociální nerovností ve finské společnosti, která se za středopravé vlády prohloubila. Pokud sociální demokraté vyhrají, chtějí mimo jiné zvýšit všechny státní důchody nižší než 1400 eur měsíčně o 100 eur.

V červenci převezme Finsko na půl roku předsednictví Evropské unie, evropská politika ale podle finského tisku mezi klíčová předvolební témata nepatřila. V zahraniční politice je pro Finy aktuálnější otázka případného vstupu do Severoatlantické aliance, s níž Helsinky již nyní úzce spolupracují. Debatu o možném členství Finska v NATO vyvolala především angažovanost Ruska na Ukrajině. Finové s Ruskem sdílejí 1340 kilometrů dlouhou hranici. "Ve Finsku se vždy říkalo, že největší hrozba přichází z východu," uvedl ekonom a volební expert Juha Tervala z univerzity v Helsinkách.

Množství voličů již odevzdalo svůj hlas v uplynulých dnech v předběžném hlasování, které probíhalo od 3. dubna. V neděli se volební místnosti otevřou v 9:00 místního času (10:00 SELČ) a uzavřeny budou ve 20:00 místního času (21:00 SELČ). Výsledky hlasování budou pravděpodobně zveřejněny do půlnoci místního času, uvedl server Bloomberg.

Související

Finský parlament

Finský premiér Sipilä utrpěl zdrcující porážku, odejde z čela své strany

Odcházející finský premiér Juha Sipilä se rozhodl, že po neúspěšných parlamentních volbách odstoupí z čela strany Finský střed. Informovala o tom dnes agentura AP. Nedělní parlamentní volby ve Finsku těsně vyhráli sociální demokraté (SDP), kteří tak zvítězili poprvé od roku 1999. Druhá skončila protiimigrační Strana Finů a na třetím místě konzervativní Národní koaliční strana.

Více souvisejících

volby ve Finsku Finsko uprchlíci NATO Juha Sipilä

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy