Volební kampaň pro španělské všeobecné volby byla oficiálně zahájena tento pátek 12. dubna, pouhých deset měsíců po příchodu socialistů k moci. Podle průzkumů by socialisté ve volbách, jež se konají 28. dubna, dostali až 30 procent hlasů, nezískali by ale v parlamentu většinu, píše španělský liberálně-levicový list El País.
Socialistická strana (PSOE) podle všeho vyhraje nadcházející všeobecné volby ve Španělsku: měla by získat mezi 123 a 138 ze 350 křesel v Kongresu zástupců, následována konzervativní Lidovou stranou (66-76) a hnutím Občané (Ciudadanos, 42-51), Unidas Podemos a En Comú Podem (bývalá koalice sjednocené levice a katalánské Podemos). Krajně-pravicová skupina Vox(29-37) narostla rovněž velmi prudce. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění španělského veřejného Centra pro sociologický výzkum (CIS).
Labyrint koalic: nikdo neví, kdo získá většinu
Po necelých sedmi letech vlády byli konzervativci z Lidové strany (PP), kteří byli zasaženi obrovským korupčním skandálem, svrženi dne 1. června loňského roku na základě návrhu na vyslovení nedůvěry, který předložil socialista Pedro Sánchez. Socialistická strana, která měla tehdy jen 84 poslanců z 350, byla nakonec nucena rozpustit Poslaneckou sněmovnu v nepřítomnosti, aby mohla získat souhlas s rozpočtem na rok 2019. Dne 28. dubna budou španělští voliči opět volit.
Aby socialisté dosáhli stabilní vlády, měl by socialistický vůdce Sánchez získat přinejmenším podporu radikálního levice Podemos a malých, ale klíčových formací, jakými jsou baskičtí nacionalisté z Baskické nacionalistické strany (PNV) nebo katalánští separatisté. V úvahu připadá také levicová valencijská koalice Compromis. Jediná zaručená absolutní většina by vyplynula z dohody mezi PSOE a Ciudadanosem - ale druhá strana již jakýkoliv druh jednání se socialisty kategoricky vyloučila.
Předčasné volby 28. dubna vyvolal španělský premiérem Pedro Sánchezem poté, co jeho plán rozpočtu na rok 2019 nenašel podporu v Kongresu. Sánchez je nyní v „delikátní pozici", píše El País, a to od června 2018, díky úspěšnému návrhu na vyjádření nedůvěry, kterou podal proti tehdejšímu premiérovi Marianovi Rajoyovi, podezřelému z korupce, které stranu trápily celé roky. PSOE má v současné době jen 85 křesel z celkového počtu 350 křesel, kde je pro většinu zapotřebí 176 hlasů.
Nárůst Voxu vyvolává obavy: stojí před branami moci?
Nejnovější průzkum CIS ale také zaznamenal velký počet nerozhodnutých voličů. Celkem 41,6 procent dotázaných uvedlo, že si nadcházejících voleb „zcela nevšimli". To posiluje pozici pravice v možném spojení s pravicí extrémní.
@jimodonnell2 This is the electoral radiography of Spain, now; 15 days before the General Elections in April 28. Abstract: the fear of a government dominated by the far right is driving the people to vote for Pedro Sánchez. But we have to wait to #28abril https://t.co/GjtulVeRTZ
— Notari i Ibanyes (@miquelnotari) 10. dubna 2019
Třetí pozice pro strana Vox, kterou vede Santiago Abascal, jež posbírala 11, 9 procent převážně protestních hlasů, jsou „multiplikačním efektem" úspěchu v andaluských regionálních volbách koncem loňského roku: zde, kde PSOE vládla nepřetržitě po 36 let, dokázal Vox uspět. Nárůst protestní strany, jež dosahuje 11 procent a drží nyní v parlamentu 12 křesel, vyvolává otázky, zda je možné spojenectví s lidovci. Fakt, že Vox v Andalúsii podpořil lidovce, tomu jenom nahrává.
Ve svých anketách CIS předpovídá, že PSOE bude mít 30,2 procenta hlasů a PP s Pablem Casadem 17,2 procenta. Třetí místo Voxu je ale zatím „velmi těsné" s hnutím Ciudadanos, které má 13,6 procent, Unidas Podemos 12,9 procent.
Katalánsko na houpačce: nahoru i dolu
Pokud je hlasování správné, Esquerra Republicana Catalunya (ERC) – katalánská strana pro nezávislost země, zaznamenala významný nárůst míst, a vyskočila z 9 na 14-15 křesel. Naopak, Katalánská evropská demokratická strana (PDeCAT), která kandiduje pod názvem JxCat, by spadala ze svých osmi poslanců do Kongresu na 4-5. Katalánsko tak působí, jako kdyby bylo na houpačce: nahoru, dolů.
ERC i PDECAT byly dosud „hybnou silou úsilí o nezávislost", připomíná El País. Vůdce ERC, Oriol Junqueras, stojí v současné době před Nejvyšším soudem, zatímco Carles Puigdemont, vůdce PDeCAT a bývalý regionální premiér Katalánska uprchl ze Španělska, aby se vyhnul zatčení a nadále žije v exilu v Belgii.
Trend průzkumů, jak ho zveřejňuje dlouhodobě El País, ukazuje, že důvěra v socialisty stoupá od začátku letošního roku. Podle experta Kiko Llanerase, který provádí průzkumy pro El País, PSOE vyhraje volby s 28,5 procenty hlasů, následována PP s 20,3 procenty a poté Ciudadanosem 15,8 procent, Podemos 13,6 procent a Vox 10,9 procenta.
Související

Volby ve Španělsku vyhrála Lidová strana vedená Feijóem, skutečně jasný vítěz ale není

Španělé uprostřed parného léta volili novou vládu. Sánchez asi jako premiér skončí
volby ve Španělsku , Španělsko , Katalánsko
Aktuálně se děje
před 7 minutami

Torpédoborec se v Severní Koreji převrátil na bok. Úřady pozatýkaly pracovníky loděnice
před 1 hodinou

Evropa si pěstuje čínského hada na prsou. A začíná jí to docházet
před 2 hodinami

Šéfka SOCDEM a bývalý ministryně Maláčová má rakovinu
před 3 hodinami

"Chci domů za dcerou, ale pokud se vzdáme, vrátí se." Jak se žije na ukrajinské frontě?
před 4 hodinami

Největší ruský útok od začátku války: Na Ukrajině umíraly pod palbou raket a dronů i děti
před 5 hodinami

Experti se obávají nejhoršího: Rusko testuje zbraň, která může zvrátit situaci na Ukrajině
před 7 hodinami

"Svět se nestará, jestli všichni zemřeme." V troskách Gazy panuje hlad a zoufalství
před 8 hodinami

Trumpova strategie nevyšla. Kvůli clům zdražíme, ať si náklady zaplatí Američané, vzkazují firmy
před 9 hodinami

Počasí se příští týden citelně oteplí, dorazí ale déšť
včera

"Trochu respektu..." EU zareagovala na Trumpovu hrozbu 50% cel
včera

Švýcarsko rozdrtilo Dánsko 7:0 a postupuje do finále hokejového mistrovství světa
včera

Největší destrukce značky v dějinách? Expert popsal, jak Musk zničil Teslu
včera

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce
včera

Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství
včera

Američané na hokejovém MS rozdrtili Švédy 6:2. O zlato si zahrají poprvé po 65 letech
včera

Herní systém hokejového mistrovství světa by se změnit měl. A nejen ten
včera

Dánsko historicky postoupilo přes Kanadu. Švýcaři si poradili s Rakouskem, USA po obratu vyřadila Finy
včera

Svět má za sebou dva hektické týdny plné chaosu a jednání. A ukrajinský mír je stále v nedohlednu
včera

Izraelští vojáci přiznali, že používají palestinské civilisty jako lidské štíty
včera
Kyjev v noci čelil jednomu z největších útoků od začátku války
V noci na dnešek zažila ukrajinská metropole Kyjev jeden z největších leteckých útoků od počátku ruské invaze v únoru 2022. Podle ukrajinského letectva Rusko vypustilo celkem 250 dronů a 14 balistických raket, přičemž šest raket a 245 dronů se podařilo sestřelit. Útok způsobil rozsáhlé škody na obytných budovách, podnicích i civilních vozidlech a zanechal nejméně 14 zraněných.
Zdroj: Libor Novák