Volební kampaň pro španělské všeobecné volby byla oficiálně zahájena tento pátek 12. dubna, pouhých deset měsíců po příchodu socialistů k moci. Podle průzkumů by socialisté ve volbách, jež se konají 28. dubna, dostali až 30 procent hlasů, nezískali by ale v parlamentu většinu, píše španělský liberálně-levicový list El País.
Socialistická strana (PSOE) podle všeho vyhraje nadcházející všeobecné volby ve Španělsku: měla by získat mezi 123 a 138 ze 350 křesel v Kongresu zástupců, následována konzervativní Lidovou stranou (66-76) a hnutím Občané (Ciudadanos, 42-51), Unidas Podemos a En Comú Podem (bývalá koalice sjednocené levice a katalánské Podemos). Krajně-pravicová skupina Vox(29-37) narostla rovněž velmi prudce. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění španělského veřejného Centra pro sociologický výzkum (CIS).
Labyrint koalic: nikdo neví, kdo získá většinu
Po necelých sedmi letech vlády byli konzervativci z Lidové strany (PP), kteří byli zasaženi obrovským korupčním skandálem, svrženi dne 1. června loňského roku na základě návrhu na vyslovení nedůvěry, který předložil socialista Pedro Sánchez. Socialistická strana, která měla tehdy jen 84 poslanců z 350, byla nakonec nucena rozpustit Poslaneckou sněmovnu v nepřítomnosti, aby mohla získat souhlas s rozpočtem na rok 2019. Dne 28. dubna budou španělští voliči opět volit.
Aby socialisté dosáhli stabilní vlády, měl by socialistický vůdce Sánchez získat přinejmenším podporu radikálního levice Podemos a malých, ale klíčových formací, jakými jsou baskičtí nacionalisté z Baskické nacionalistické strany (PNV) nebo katalánští separatisté. V úvahu připadá také levicová valencijská koalice Compromis. Jediná zaručená absolutní většina by vyplynula z dohody mezi PSOE a Ciudadanosem - ale druhá strana již jakýkoliv druh jednání se socialisty kategoricky vyloučila.
Předčasné volby 28. dubna vyvolal španělský premiérem Pedro Sánchezem poté, co jeho plán rozpočtu na rok 2019 nenašel podporu v Kongresu. Sánchez je nyní v „delikátní pozici", píše El País, a to od června 2018, díky úspěšnému návrhu na vyjádření nedůvěry, kterou podal proti tehdejšímu premiérovi Marianovi Rajoyovi, podezřelému z korupce, které stranu trápily celé roky. PSOE má v současné době jen 85 křesel z celkového počtu 350 křesel, kde je pro většinu zapotřebí 176 hlasů.
Nárůst Voxu vyvolává obavy: stojí před branami moci?
Nejnovější průzkum CIS ale také zaznamenal velký počet nerozhodnutých voličů. Celkem 41,6 procent dotázaných uvedlo, že si nadcházejících voleb „zcela nevšimli". To posiluje pozici pravice v možném spojení s pravicí extrémní.
@jimodonnell2 This is the electoral radiography of Spain, now; 15 days before the General Elections in April 28. Abstract: the fear of a government dominated by the far right is driving the people to vote for Pedro Sánchez. But we have to wait to #28abril https://t.co/GjtulVeRTZ
— Notari i Ibanyes (@miquelnotari) 10. dubna 2019
Třetí pozice pro strana Vox, kterou vede Santiago Abascal, jež posbírala 11, 9 procent převážně protestních hlasů, jsou „multiplikačním efektem" úspěchu v andaluských regionálních volbách koncem loňského roku: zde, kde PSOE vládla nepřetržitě po 36 let, dokázal Vox uspět. Nárůst protestní strany, jež dosahuje 11 procent a drží nyní v parlamentu 12 křesel, vyvolává otázky, zda je možné spojenectví s lidovci. Fakt, že Vox v Andalúsii podpořil lidovce, tomu jenom nahrává.
Ve svých anketách CIS předpovídá, že PSOE bude mít 30,2 procenta hlasů a PP s Pablem Casadem 17,2 procenta. Třetí místo Voxu je ale zatím „velmi těsné" s hnutím Ciudadanos, které má 13,6 procent, Unidas Podemos 12,9 procent.
Katalánsko na houpačce: nahoru i dolu
Pokud je hlasování správné, Esquerra Republicana Catalunya (ERC) – katalánská strana pro nezávislost země, zaznamenala významný nárůst míst, a vyskočila z 9 na 14-15 křesel. Naopak, Katalánská evropská demokratická strana (PDeCAT), která kandiduje pod názvem JxCat, by spadala ze svých osmi poslanců do Kongresu na 4-5. Katalánsko tak působí, jako kdyby bylo na houpačce: nahoru, dolů.
ERC i PDECAT byly dosud „hybnou silou úsilí o nezávislost", připomíná El País. Vůdce ERC, Oriol Junqueras, stojí v současné době před Nejvyšším soudem, zatímco Carles Puigdemont, vůdce PDeCAT a bývalý regionální premiér Katalánska uprchl ze Španělska, aby se vyhnul zatčení a nadále žije v exilu v Belgii.
Trend průzkumů, jak ho zveřejňuje dlouhodobě El País, ukazuje, že důvěra v socialisty stoupá od začátku letošního roku. Podle experta Kiko Llanerase, který provádí průzkumy pro El País, PSOE vyhraje volby s 28,5 procenty hlasů, následována PP s 20,3 procenty a poté Ciudadanosem 15,8 procent, Podemos 13,6 procent a Vox 10,9 procenta.
Související
Volby ve Španělsku vyhrála Lidová strana vedená Feijóem, skutečně jasný vítěz ale není
Španělé uprostřed parného léta volili novou vládu. Sánchez asi jako premiér skončí
volby ve Španělsku , Španělsko , Katalánsko
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 2 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 3 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 4 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.
Zdroj: Libor Novák