Nárůst krajní pravice ve Španělsku: Jsou socialisté ohroženi? Zatím ve výzkumech vítězí, píše španělský list

Volební kampaň pro španělské všeobecné volby byla oficiálně zahájena tento pátek 12. dubna, pouhých deset měsíců po příchodu socialistů k moci. Podle průzkumů by socialisté ve volbách, jež se konají 28. dubna, dostali až 30 procent hlasů, nezískali by ale v parlamentu většinu, píše španělský liberálně-levicový list El País.

Socialistická strana (PSOE) podle všeho vyhraje nadcházející všeobecné volby ve Španělsku: měla by získat mezi 123 a 138 ze 350 křesel v Kongresu zástupců, následována konzervativní Lidovou stranou (66-76) a hnutím Občané (Ciudadanos, 42-51), Unidas Podemos a En Comú Podem (bývalá koalice sjednocené levice a katalánské Podemos). Krajně-pravicová skupina Vox(29-37) narostla rovněž velmi prudce. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění španělského veřejného Centra pro sociologický výzkum (CIS).

Labyrint koalic: nikdo neví, kdo získá většinu

Po necelých sedmi letech vlády byli konzervativci z Lidové strany (PP), kteří byli zasaženi obrovským korupčním skandálem, svrženi dne 1. června loňského roku na základě návrhu na vyslovení nedůvěry, který předložil socialista Pedro Sánchez. Socialistická strana, která měla tehdy jen 84 poslanců z 350, byla nakonec nucena rozpustit Poslaneckou sněmovnu v nepřítomnosti, aby mohla získat souhlas s rozpočtem na rok 2019. Dne 28. dubna budou španělští voliči opět volit.

Aby socialisté dosáhli stabilní vlády, měl by socialistický vůdce Sánchez získat přinejmenším podporu radikálního levice Podemos a malých, ale klíčových formací, jakými jsou baskičtí nacionalisté z Baskické nacionalistické strany (PNV) nebo katalánští separatisté. V úvahu připadá také levicová valencijská koalice Compromis. Jediná zaručená absolutní většina by vyplynula z dohody mezi PSOE a Ciudadanosem - ale druhá strana již jakýkoliv druh jednání se socialisty kategoricky vyloučila.

Předčasné volby 28. dubna vyvolal španělský premiérem Pedro Sánchezem poté, co jeho plán rozpočtu na rok 2019 nenašel podporu v Kongresu. Sánchez je nyní v „delikátní pozici", píše El País, a to od června 2018, díky úspěšnému návrhu na vyjádření nedůvěry, kterou podal proti tehdejšímu premiérovi Marianovi Rajoyovi, podezřelému z korupce, které stranu trápily celé roky. PSOE má v současné době jen 85 křesel z celkového počtu 350 křesel, kde je pro většinu zapotřebí 176 hlasů.

Nárůst Voxu vyvolává obavy: stojí před branami moci?

Nejnovější průzkum CIS ale také zaznamenal velký počet nerozhodnutých voličů. Celkem 41,6 procent dotázaných uvedlo, že si nadcházejících voleb „zcela nevšimli". To posiluje pozici pravice v možném spojení s pravicí extrémní.

@jimodonnell2 This is the electoral radiography of Spain, now; 15 days before the General Elections in April 28. Abstract: the fear of a government dominated by the far right is driving the people to vote for Pedro Sánchez. But we have to wait to #28abril https://t.co/GjtulVeRTZ

— Notari i Ibanyes (@miquelnotari) 10. dubna 2019

Třetí pozice pro strana Vox, kterou vede Santiago Abascal, jež posbírala 11, 9 procent převážně protestních hlasů, jsou „multiplikačním efektem" úspěchu v andaluských regionálních volbách koncem loňského roku: zde, kde PSOE vládla nepřetržitě po 36 let, dokázal Vox uspět. Nárůst protestní strany, jež dosahuje 11 procent a drží nyní v parlamentu 12 křesel, vyvolává otázky, zda je možné spojenectví s lidovci. Fakt, že Vox v Andalúsii podpořil lidovce, tomu jenom nahrává.

Ve svých anketách CIS předpovídá, že PSOE bude mít 30,2 procenta hlasů a PP s Pablem Casadem 17,2 procenta. Třetí místo Voxu je ale zatím „velmi těsné" s hnutím Ciudadanos, které má 13,6 procent, Unidas Podemos 12,9 procent.

Katalánsko na houpačce: nahoru i dolu

Pokud je hlasování správné, Esquerra Republicana Catalunya (ERC) – katalánská strana pro nezávislost země, zaznamenala významný nárůst míst, a vyskočila z 9 na 14-15 křesel. Naopak, Katalánská evropská demokratická strana (PDeCAT), která kandiduje pod názvem JxCat, by spadala ze svých osmi poslanců do Kongresu na 4-5. Katalánsko tak působí, jako kdyby bylo na houpačce: nahoru, dolů.

ERC i PDECAT byly dosud „hybnou silou úsilí o nezávislost", připomíná El País. Vůdce ERC, Oriol Junqueras, stojí v současné době před Nejvyšším soudem, zatímco Carles Puigdemont, vůdce PDeCAT a bývalý regionální premiér Katalánska uprchl ze Španělska, aby se vyhnul zatčení a nadále žije v exilu v Belgii.

Trend průzkumů, jak ho zveřejňuje dlouhodobě El País, ukazuje, že důvěra v socialisty stoupá od začátku letošního roku. Podle experta Kiko Llanerase, který provádí průzkumy pro El País, PSOE vyhraje volby s 28,5 procenty hlasů, následována PP s 20,3 procenty a poté Ciudadanosem 15,8 procent, Podemos 13,6 procent a Vox 10,9 procenta.

Související

Pedro Sánchez

Španělé uprostřed parného léta volili novou vládu. Sánchez asi jako premiér skončí

Španělé poprvé v historii zamířili k volebním urnám uprostřed parného léta, kdy je spousta lidí na dovolené. Hlas mohlo do nedělní 20. hodiny místního času odevzdat 37 milionů voličů. Více než dva miliony lidí předem využily možnosti korespondenční volby. Podle prvních povolebních odhadů by pravice měla získat většinu. Konečné výsledky mohou být známé kolem půlnoci.

Více souvisejících

volby ve Španělsku Španělsko Katalánsko

Aktuálně se děje

před 28 minutami

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

včera

včera

včera

Donald Trump a Joe Biden se setkali v Bílém domě. (13.11.2024)

Trump poprvé od voleb opustil Floridu. Biden ho přijal v Bílém domě

Zvolený americký prezident Donald Trump se dnes poprvé od konce prvního mandátu vrátil do Bílého domu. Přivítal ho tam úřadující prezident Joe Biden, který hostil ceremonii předznamenávající poklidné předání moci v USA po listopadových volbách. O setkání informovala stanice NBC News. 

včera

Vláda ČR

České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu

České trestní právo projde velkou modernizací, jejímž cílem je zrychlení a zvýšení efektivnosti trestního řízení a také odlehčení tuzemského vězeňství. Návrh novely trestního zákoníku, který přichází s řadou změn, schválila vláda na středeční schůzi. Projednala i návrh na pokrytí škod, jež způsobily povodně na vodohospodařské infrastruktuře a dalším státním majetku spadajícím pod ministerstvo zemědělství, zabývala se také realizací dostavby části Pražského okruhu.

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Březinová

Cena, kterou za slibované odsuny přistěhovalců zaplatí americká společnost, bude obrovská, říká Březinová pro EZ

Nově zvolený americký prezident Donald Trump během kampaně slíbil velice přísný přístup k migraci – promluvil dokonce o masivních deportacích všech nelegálních přistěhovalců. Nejen o tom, jestli má šanci se svými plány uspět a proč je téma migrace v regionu Amerik tak důležité, pro EuroZprávy.cz promluvila amerikanistka a historička Kateřina Březinová, která v současnosti vede Iberoamerické centrum Metropolitní univerzity Praha a hostuje jako badatelka v London School of Economics.

včera

COP29

COP29: Na boj s extrémním počasím potřebujeme obrovské finanční prostředky, shodli se lídři

Koalice světových lídrů, zahrnující představitele průmyslových zemí i států ohrožených klimatickými změnami, na konferenci OSN o změně klimatu (COP29) v Baku vyzvala k významnému navýšení finanční podpory pro klimatická opatření. Jak informovala agentura DPA, v prohlášení koalice se zdůrazňuje naléhavá potřeba mobilizovat obrovské finanční prostředky pro boj s klimatickou krizí.

včera

včera

včera

včera

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy

Prezident hostitelské země COP29 Ázerbájdžánu sdělil na konferenci OSN o klimatu, že ropa a plyn jsou „Božím darem“. Ilham Alijev kritizoval „falešné zprávy“ Západu o emisích své země a prohlásil, že národy „by neměly být obviňovány“ za své zásoby fosilních paliv. Ázerbájdžán plánuje v příštím desetiletí zvýšit produkci plynu až o třetinu.

včera

včera

včera

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  

včera

Hašek do reprezentace na Ligu národů poprvé nominoval Šína. Schick opět chybí

Českou fotbalovou reprezentaci čekají v listopadu další dva zápasy v Lize národů, přičemž tentokrát se představí nejprve v Albánii a pak doma s Gruzií. Není proto divu, že se kouč národního týmu Ivan Hašek musel opět rozhodnout, které hráče nominuje na tato utkání. Z nominace, kterou zveřejnil v pátek, vyplývá, že její součástí je poprvé pouze záložník ostravského Baníku Matěj Šín a také to, že i tentokrát mezi pětadvaceti nominovanými chybí kanonýr Patrik Schick, který ještě není zdravotně stoprocentně fit. Kouč Hašek už musel učinit změny v nominaci po omluvenkách několika hráčů.

Zdroj: David Holub

Další zprávy