Katedrála Notre-Dame je téměř zachráněná, oznámil ministr

Většinu částí pařížské katedrály Notre-Dame, u kterých po požáru z počátku tohoto týdne hrozilo zřícení, se podařilo zabezpečit, a chrám je tak téměř zachráněn. V sobotu večer to řekl francouzský ministr kultury Franck Riester.

Podle ministryně pro evropské záležitosti Amélie de Montchalinové hodlá prezident Emmanuel Macron členských zemím Evropské unie navrhnout vytvoření mechanismu spolupráce při záchraně evropského kulturního dědictví v ohrožení.

"Katedrála Notre-Dame je dnes téměř zachráněná, neboť všechna citlivá místa, která zůstávala... všechna tato místa byla zabezpečena, stabilizována," uvedl Riester. Několik citlivých míst podle něj nicméně stále zůstává na klenbách. Pokračují proto práce na odstranění trosek střechy a krovu, která stále zatěžují klenební systém. Až budou tyto práce dokončeny, bude podle Riestera možné říct, "že pařížský chrám Notre-Dame je zachráněn".

Riester hovořil o stavu Chrámu Matky Boží v centru francouzské metropole na charitativním koncertu, který se v sobotu večer uskutečnil ve dvoraně Invalidovny. Podle moderátora večera Stéphana Berna přispělo na obnovu katedrály po požáru zhruba 300.000 drobných dárců. "Celkem to činí téměř 20 milionů eur (514 milionů korun)," řekl. Celkem více než miliardu eur na obnovu ikonické stavby už dříve přislíbily i velké společnosti.

Podle ministryně pro evropské záležitosti Amélie de Montchalinové, která poskytla rozhovor dnešnímu vydání listu Le Journal du Dimanche, vyzval prezident Emmanuel Macron v reakci na požár Notre-Dame své kolegy ze zemí Evropské unie, aby se vytvořil "mechanismus spolupráce na pomoc evropskému kulturnímu dědictví v ohrožení". Jeho cílem by mělo být sdílet zkušenosti a znalosti o záchraně památek.

Pro případ katastrofy, která by v budoucnu v některé zemí EU postihla některou z památek, by podle de Montchalinové mohla být připravena "síť odborníků", kteří by dokázali rychle pomoci. O vytvoření mechanismu chtějí Francouzi se zástupci zemí EU debatovat na setkání 3. května.

Katedrála Notre-Dame začala hořet v pondělí večer. Než se požár podařilo v úterý uhasit, shořela střecha, krov a plameny zničily i špičatou věžičku nad chrámovou lodí, takzvaný sanktusník. Odborníci nyní prověřují, nakolik vysoké teploty při požáru poničily vápencové kvádry, ze kterých je památka postavena.

Příčina neštěstí zatím není známa, vyšetřovatelé se ale domnívají, že požár mohla způsobit závada na elektrickém zařízení.

Související

Více souvisejících

požár katedrály Notre-Dame (15. dubna 2019) katedrála Notre-Dame Paříž Francie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy