Jak o evropských volbách referují ruská média? Odpověď Vás možná překvapí

V souvislosti s nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu se opětovně začalo hovořit o tom, zdali se Rusko připravuje vést informační, respektive dezinformační kampaně s cílem dostat tzv. euroskeptické strany k moci. Server Eurasiareview prozkoumal, jak o volbách do Evropského parlamentu referují ruská média.

Autor článku, nezávislý analytik mezinárodních záležitostí Alessandro Gagaridis, prozkoumal tři hlavní ruská média píšící články v anglickém jazyce – RT, Sputnik News a Russia Insider. Všechny tři média pracují s třemi opakujícími se tématy. Tím nejčastějším je vzestup euroskeptické strany Brexit Party známého odpůrce EU Nigela Farageho, která v průzkumech dominuje nad dvěma hlavními britskými stranami, konzervativci a labouristy.

Ruská média se též hojně věnují Francii. RT a Sputnik si všímají toho, že strany franouzského prezidenta Emmanuela Macrona a jeho protikandidátky v prezidentských volbách Marine Le Penové, jsou favority ve volbách a jsou na podobných pozicích, co se týče volebních preferencí. Ruská média zdůrazňují, že Le Penová se pokouší volby změnit v referendum o Macronovi a případně jej donutit k odstupu k funkce, jako to udělal bývalý prezident Francie Charles de Gaulle po prohře v parlamentních volbách v roce 1946.

Velké pozornosti se též dostává Itálii a sílícímu vlivu tamní, tzv. populistické strany Liga severu, která je vedená ministrem vnitra Matteem Salvinim. Sputnik News zmiňuje, že Liga by se mohla stát druhou největší jedinou stranou v Evropském parlamentu. Russia Insider se o Salvinim vyjadřuje jako „ slavném novém Caesarovi“, odhodlaném „osvobodit Itálii od galského [francouzského] finančního otroctví“ a muži, který spolu s Le Penovou a maďarským premiérem Viktorem Orbánem formuje panevropský blok proti „francouzsko/německé mocenské ose.“

Dalším opakujícím se tématem v ruských médiích je odmítnutí podezření, že se pokouší ovlivnit volby do Evropského parlamentu. Zvláště RT se vůči tomu silně vymezuje. Podle stanice např. článek New York Times, který to naznačuje, neposkytuje žádný důkaz a sestává z tvrzení protiruských příznivců NATO, kteří mají být napojeni na Demokratickou stranu USA.

Podle Gagaridise existuje silný rozdíl mezi tím, jak se dívá na volby do Evropského parlamentu a tzv. euroskeptické strany Russia Insider a ostatní dvě média. Russia Insider se vyznačuje velmi konzervativními, antisemitistickými a konspiračními názory. Z jeho perspektivy je vzestup euroskeptických stran dobrou věcí.

Ostatní dvě média se pokouší vystupovat jako více mainstreamová, objektivní média a proto jejich politické preference nejsou tolik zřejmé. RT poskytlo prostor bývalému labouristickému poslanci Kenovi Livingstonovi, který přímo vyzývá čtenáře, aby volili proti euroskeptickým stranám.

RT a Sputnik naznačují, že posilování euroskeptických stran není ani tak dáno opravdovou upřímnou podporou, kterou by měly mezi voliči jako spíše nespokojeností voličů s jejich domácí a tedy i EU politikou. Právě údajná propast mezi elitami EU a obyčejnými voliči je téma, která všechny tři ruská média, bez ohledu na své odlišné publikum, zdůrazňují. Podle Gagaridise to je zcela v souladu s strategickými cíli Moskvy, pro kterou je rozdělená spíše než sjednocená EU preferovanou možností.

Související

Chemické zbraně

Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou

Obvinění z použití chemických zbraní během války na Ukrajině vzbuzují vážné obavy a znovu otevírají diskusi o respektování mezinárodního práva v konfliktech. Poslední události, včetně údajného atentátu na generála Igora , velitele ruských sil radiační, chemické a biologické ochrany, přitahují pozornost ke kontroverzní otázce využívání zakázaných látek na bojištích.

Více souvisejících

Rusko evropský parlament RT (dříve Russia Today) Matteo Salvini (Liga severu) Sputnik

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

včera

Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí

Haneul, bývalý severokorejský voják, si ze své služby nejvíce pamatuje neustálý pocit hladu. Během prvního měsíce v armádě ztratil 10 kilogramů, protože strava sestávala pouze z popraskané kukuřice a plesnivého zelí. Po třech měsících výcviku byla téměř celá jeho jednotka těžce podvyživená a musela být převezena do zotavovacího centra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy