Katastrofa letu 447 Air France: Proč zahynulo 228 lidí na palubě?

Havárii letounu Airbus A330-203 společnosti Air France, který se 1. června 2009 zřítil do Atlantiku při letu z Brazílie do Francie, způsobily technické i lidské faktory. Vyplynulo to z vyšetřování havárie, při níž zahynulo všech 228 lidí na palubě, včetně tří Slováků. Závěrečná vyšetřovací zpráva byla zveřejněna v červenci 2012. Upozorňuje se v ní na nedostatky ve vybavení letounu a na nevhodné reakce vystresovaných pilotů.

Dvoumotorový proudový letoun na lince AF 447 přepravoval z Ria de Janeiro do Paříže v osudný den 216 cestujících z 34 zemí, především Francie, Brazílie a Německa, a také například tři Slováky. Byl zde jeden kojenec a sedm dětí mladších 12 let, 82 žen a 126 mužů. Z dvanácti členů posádky bylo 11 z Francie a jeden z Brazílie.

Katastrofa letu 447 Air France podle zprávy začala tím, že přestala kvůli náhlé námraze řádně fungovat čidla rychloměrů, takzvané Pitotovy sondy. To vedlo k dočasné nejasnosti ohledně rychlosti letounu. Dva piloti, kteří v osudné době letoun řídili, nepochopili, že se nacházejí v situaci, kdy se blíží úplná ztráta kontroly nad strojem.

Stroj letěl v té chvíli v nadmořské výšce kolem 10.668 metrů a byl řízen autopilotem, který se však po ztrátě indikátorů rychlosti sám náhle vypnul. Letadlo pak ručně pilotoval dvaatřicetiletý a nejméně zkušený ze tří pilotů.

Vyšetřovací úřad na základě svých zjištění zdůraznil potřebu školit a cvičit piloty, aby lépe znali systémy letadel a mohli tak řešit případné neobvyklé situace.

Nehoda Airbusu A330 je čtvrtým nejhorším leteckým neštěstím za posledních deset let, nejvíce obětí za tu dobu si vyžádalo zřícení malajsijského Boeingu 777 z letu MH17 s 298 lidmi na palubě v červenci 2014 u vesnice Hrabove na východě Ukrajiny v oblasti ovládané proruskými separatisty. Podle ukrajinských úřadů bylo letadlo sestřeleno protiletadlovou raketou, z odpovědnosti za tuto havárii, kterou nikdo nepřežil, se navzájem obviňují proruští separatisté a ukrajinské vládní síly.

Související

Záznam kolize dvou airbusů

Na letišti v Turecku se srazily dva obří airbusy

Istanbul - Na letišti v Turecku se srazily dvě obří letadla typu Airbus. Stroje Airbus A330 jihokorejské společnosti Asiana Airlines narazil pravým křídlem do odstaveného Airbusu A321 společnosti Turkish Airlines. Na místě zasahují hasiči.

Více souvisejících

Airbus A330-200 Letecké nehody historie Francie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy