Česká republika je zavedenou demokracií, kde jsou respektovány občanské svobody. Konflikty mezi rozsáhlými obchodními zájmy premiéra Andreje Babiše a jeho funkcí v čele vlády jsou však skvrnou na české demokracii, podobně jako pošpinil pověst Itálie před dvěma desetiletími Silvio Berlusconi. EU by měla vymoci peníze z dotací pro Agrofert zpět a Babišovi unijní spojenci by měli žádat, aby dodržoval demokratické standardy, napsal dnes list Financial Times.
Fakt, že Česko bylo v rámci regionu dosud v EU vnímáno jako méně závažný problém, hodně svědčí o autoritářském směřování a omezování vlády práva v jiných členských státech. Miliardář a premiér Babiš není autokratem jako jeho maďarský kolega Viktor Orbán. Ani se nepokusil vyřadit ze hry ústavní soud jako šéf polské vládní strany Jaroslaw Kaczyński nebo přepsat trestní řád ve snaze uniknout obviněním z korupce jako bývalý mocný muž rumunské politiky Liviu Dragnea, který byl v květnu konečně poslán za mříže.
Babiš své jmění vydělal vybudováním společnosti Agrofert, která je jedním z největších holdingů v zemi a zaměstnává na 30.000 lidí. Byla rovněž významným příjemcem unijních dotací i v době, kdy byl Babiš členem expertní rady rozhodující o jejich rozdělování českým žadatelům. Agrofert rovněž vlastnil dva hlavní deníky v zemi či televizní a rozhlasové stanice, což je sotva zárukou plurality médií nebo možnosti svobodně a nestranně informovat.
Babiš umístil společnost, jejímž byl jediným podílníkem, do dvou fondů, aby vyhověl novému českému zákonu o střetu zájmů. Učinil tak předloni, tři roky poté, co se stal ministrem financí a šest let po svém vstupu do politiky. Jenže po dvou nezávislých vyšetřováních začalo být pěkně horko. V květnu zpráva z auditu Evropské komise konstatovala, že přes vložení podniku do fondů je Babiš stále majitelem profitujícím z Agrofertu a plně jej ovládá. Vzhledem k jeho premiérské roli při rozdělování unijních fondů porušoval nová pravidla o střetu zájmů, která v EU začala platit loni.
Vyšetřování české policie mezitím dospělo k závěru, že Babiš má na svědomí dotační podvod spočívající ve využití unijní podpory na přeměnu farmy Čapí hnízdo na konferenční centrum. Dva týdny poté, co policie navrhla státnímu zastupitelství obžalovat Babiše, nahradil ministra spravedlnosti loajální političkou, což kritici vykládají jako snahu posílit kontrolu nad žalobci.
Rozhněvaní Češi vyrazili do ulic a na pražské demonstraci se sešlo odhadem 120.000 lidí, nejvíce od revoluce v roce 1989. Babišova liberální vláda má i přes protesty prozatím zřejmě pozici jistou, neboť jeho socialističtí a komunističtí spojenci se obávají těžkých ztrát v případných předčasných volbách. Pokud však budou demonstrace pokračovat, mohou změnit názor.
EU často působí bezzubě, pokud čelí porušování základních hodnot. Když ale dojde na zneužívání fondů, má účinné zbraně. Měla by je plně využít, žádat o navrácení plateb, zakázat všechny další dotace pro Agrofert a tlačit na pevnější české záruky dodržování pravidel. Babišovi liberální spojenci v EU včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona by se zase měli ptát, jestli český premiér splňuje tytéž demokratické standardy, které tak hlasitě požadují po konzervativnějších vládách, dodal deník.
Související
Pavel řekl, zda by Babišovi svěřil vládu. Může to ovlivnit jeho další kandidaturu
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
Andrej Babiš , Česká republika , Financial Times , Agrofert
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 4 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 4 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 7 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 7 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 8 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 8 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 8 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 8 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 9 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 9 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 10 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 11 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák