Začíná sjezd sudetských Němců: Dorazí český velvyslanec, zpestřením bude muzikál

V bavorském Řezně (Regensburg) dnes začíná třídenní sjezd Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL). Letošního ročníku, který je v pořadí sedmdesátý a jehož mottem je Ano vlasti v srdci Evropy, se stejně jako v loňském roce nezúčastní žádný člen české vlády.

Sjezd sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků, je vnímán jako připomenutí si historických a kulturních vazeb na původní vlast. Událost tradičně doprovází ukázky lidové kultury v podobě hudebních či tanečních vystoupení nebo regionální kuchyně, ale také večerní veselice.

Letošním zpestřením bude předpremiérové uvedení části německo-českého muzikálu Tisá s podtitulem Láska bez hranic. Premiéra díla, na kterém se podílí přes 140 německých a českých studentů gymnázií v Děčíně a hornobavorském Pfaffenhofenu, je plánována na září v Bavorsku, poté bude Tisá představena i v Česku.

Dieses Wochenende in #Regensburg: der 70. #Sudetendeutsche Tag. Unter den Anwesenden sind neben Bischof #Voderholzer auch der Bayerische Ministerpräsident Markus #Söder und Bundesinnenminister Horst #Seehofer. Das vollständige Programm: https://t.co/kc3hlHQ01A^md

— Bistum Regensburg (@BistumReg) 5. června 2019

Hlavní událostí dnešního dne bude předání nejvyššího sudetoněmeckého ocenění - Evropské ceny Karla IV. Letos ji převezme dlouholetá šéfka Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochová. Předák sudetských Němců Bernd Posselt označil Knoblochovou za neohroženou bojovnici proti nacionalismu, populismu a jakékoli jiné formě extremismu, čímž výrazně přispěla k budování demokracie a k evropskému sjednocování.

V sobotu, kdy začne hlavní část sjezdu, vystoupí s projevem někdejší dlouholetý bavorský premiér a nynější německý ministr vnitra Horst Seehofer, na kterého v neděli navážou Posselt a současný bavorský ministerský předseda Markus Söder, jehož spolková země má nad vysídlenci z českých zemí patronát.

Českou stranu bude na setkání oficiálně zastupovat český velvyslanec v Německu Jan Podivínský, který vystoupí se zdravicí. Premiér Andrej Babiš Babiš a ani žádný ministr do Řezna nepřijede. Naposledy se každoročního setkání člen české vlády zúčastnil v roce 2017 tehdejší vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a o rok dříve zde jako první český ministr vystoupil Daniel Herman (KDU-ČSL), který tehdy stál v čele resortu kultury.

Účast Hermana a Bělobrádka byla chápána i jako odraz toho, že vztahy Čechů a sudetských Němců v posledních letech prošly značnou proměnou, kdy se namísto sporů o poválečné dekrety československého prezidenta Edvarda Beneše klade důraz spíše na to, co obě skupiny spojuje.

Ministerští předsedové Československa, jakož i České republiky na akci nepřijeli nikdy. I přes významnou politickou a finanční podporu vysídleneckých spolků ze strany německé vlády ale na sudetoněmecký sněm nejezdí ani spolkoví kancléři.

Vztahy Čechů a sudetských Němců se v posledních letech výrazně zlepšily. Přispěla k tomu i skutečnost, že Sudetoněmecké krajanské sdružení ze svých stanov vypustilo zmínku o tom, že bude usilovat o vrácení majetku, který byl sudetským Němcům po druhé světové válce na základě čs. prezidentských dekretů zkonfiskován.

Neznamená to však, že by se ho jednotlivci domáhat nemohli. Z české strany je pak mimo jiné jako důležitý krok považován mnichovský projev tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS), který v roce 2013 vyjádřil lítost Česka za příkoří způsobená sudetským Němcům při odsunu po druhé světové válce.

Z Československa byly po druhé světové válce odsunuty asi tři miliony Němců. Podle česko-německé komise historiků přitom přišlo o život 15.000 až 30.000 Němců. Během předešlé více než šestileté nacistické nadvlády zahynulo kolem 320.000 až 350.000 obyvatel někdejšího Československa.

Související

Pavel Bělobrádek

Nejsme jen Češi a Němci, jsme Evropané, řekl Bělobrádek na sudetském srazu

Nejsme jen Češi a Němci, jsme Evropané s rozdílnými kořeny, ale společnými plody. Dnes to na sudetoněmeckém sjezdu v bavorském Hofu prohlásil český poslanec a někdejší vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Sudetské Němce v projevu ujistil, že Česko chce nadále intenzivně spolupracovat s Německem a že Praha ve vztahu k Německu a sudetským Němcům přes všechna vzájemná příkoří hledí do budoucnosti.

Více souvisejících

sudetští němci Bernd Posselt Německo Horst Seehofer Markus Söder

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 53 minutami

před 1 hodinou

Marek Výborný

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) apeluje na chovatele i na veřejnost, aby dodržovali mimořádná veterinární a všechna preventivní opatření, která pomáhají minimalizovat zavlečení slintavky a kulhavky do Česka. Výborný v pondělí jednal o aktuální situaci se zástupci nevládních zemědělských organizací a chovatelských svazů. Informoval je o zpřísnění opatření a chystaném testování mléka. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza

Prezident Donald Trump prohlásil, že ho zdražení automobilů v důsledku jeho celních tarifů nezajímá. Podle odborníků se však ceny vozů v USA nevyhnutelně zvýší, ať už si to prezident přeje, nebo ne. Administrativa Bílého domu oznámila, že od čtvrtečního rána zavede 25% clo na všechna auta dovážená do USA ze zahraničí, včetně Kanady a Mexika. V dohledné době se cla rozšíří i na dovážené autodíly.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to

Obchodní ofenziva, kterou spustila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, se neodehrává jen ve vysoké politice nebo mezi procenty na burze. Může na ni reagovat každý z nás – evropští, a především čeští spotřebitelé. Právě jejich rozhodnutí u pokladny, na e-shopu či při volbě značky ukážou nejlépe, jak silně je Evropa schopna čelit ekonomickému tlaku zpoza Atlantiku. V tomto konfliktu není malých gest.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA

Ruská armáda se připravuje na masivní rozšíření, které ji má učinit početnější než ozbrojené síly Spojených států. Vladimir Putin vyhlásil největší odvod od roku 2011, přičemž do služby povolává 160 000 mladých mužů. Podle serveru Sky News je jeho cílem mít větší armádu než Spojené státy.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Rusko, Kreml

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?

Dohoda o příměří v Černém moři, kterou Spojené státy 25. března oznámily po dvoudenních jednáních v Saúdské Arábii, měla být krokem k omezení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Zatímco Kyjev se zavázal dohodu okamžitě dodržovat, Moskva otálí a staví si podmínky. Klíčovou z nich je požadavek na zmírnění západních sankcí, které na ni byly uvaleny po rozsáhlé invazi na Ukrajinu v roce 2022.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Armáda České Republiky

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel

Prezident podepsal novelu zákona, která umožní zvýšit náborový příspěvek pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší strategie na posílení personálního obsazení Armády České republiky. Senátoři návrh projednávali v polovině března po dobu čtyř hodin, přičemž hlavním tématem diskuse byla bezpečnost a obrana státu.

před 10 hodinami

Ukrajina, Kyjev

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu

Korupce představuje jeden z nejzásadnějších problémů, kterým Ukrajina v současnosti čelí. Tím prvním je bezesporu ruská agrese. Kořeny korupce sahají do období Sovětského svazu, a přestože se stát intenzivně snaží tento fenomén potlačit, cesta k nápravě nebude snadná. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě pro EuroZprávy.cz zdůraznila, že odstranění korupce si vyžádá zásadní proměnu myšlení — a to minimálně u dvou generací obyvatel.

před 10 hodinami

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Pen ostře kritizovala soudní rozhodnutí, které ji de facto vylučuje z prezidentských voleb v roce 2027. Lídr Národního sdružení (RN) označila verdikt za „jadernou bombu“ hozenou na její kampaň a obvinila soudy z narušování demokratického procesu.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Uvedení Lenky Bradáčové do funkce nejvyšší státní zástupkyně (1.4.2025) Prohlédněte si galerii

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek

Lenka Bradáčová dnes oficiálně převzala funkci nejvyšší státní zástupkyně. Na slavnostním ceremoniálu v Brně ji do úřadu uvedli premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS). Bradáčová, která dosud vedla Vrchní státní zastupitelství v Praze, nahrazuje Igora Stříže, jenž odstoupil z osobních a rodinných důvodů. 

před 12 hodinami

Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?

Donald Trump se opět dostal do středu pozornosti poté, co v nedávném rozhovoru naznačil, že by mohl usilovat o třetí prezidentský mandát. I když ústava Spojených států jasně stanoví, že žádný prezident nemůže být zvolen více než dvakrát, Trump svými výroky vyvolal další spekulace o tom, jak by se mohl pokusit tento limit obejít.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy