26 let od katastrofy trajektu Estonia: Tři země budou zkoumat nové důkazy

Estonsko, Švédsko a Finsko budou vyhodnocovat nové důkazy ke ztroskotání trajektu Estonia. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Katastrofa se stala přesně před 26 lety a zemřelo při ní 852 lidí. Šlo o největší poválečné lodní neštěstí v Evropě.

Trajekt s 803 cestujícími a 186 členy posádky se potopil na rozbouřeném Baltském moři v noci na 28. září 1994. Podle oficiální zprávy se tak stalo poté, co trajektu kvůli nedostatečné údržbě odpadl přední příklop a voda se přes otevřenou příď dostala na palubu s auty. Nicméně televizní dokument odvysílaný k dnešnímu 26. výročí neštěstí ukázal, že ve vraku lodi na pravé straně trupu lodi je čtyřmetrová díra.

"Estonsko, Finsko a Švédsko se dohodly, že ověří nové informace z dokumentu," uvedli ministři zahraničí těchto tří zemí ve společném, dnes zveřejněném prohlášení.

V důsledku televizního dokumentu někteří přeživší a příbuzní obětí lodní katastrofy žádají nové nezávislé vyšetřování ztroskotání trajektu. Objevily se také nové spekulace ohledně příčiny nehody.

Existence "díry v trupu byla přes léta odmítána," řekl Kent Härstedt, který nehodu přežil a který býval poslancem švédského parlamentu. "To, co se dnes objevilo, vyvolává další otázky - proč nebyla ta díra zahrnuta do oficiálního vyšetřování?" ptal se na tiskové konferenci.

Bývalý prokurátor Margus Kurm dnes ve veřejnoprávní společnosti ERR řekl, že trajekt mohl ztroskotat v důsledku srážky s ponorkou. Kurm byl šéfem výboru, který příčiny neštěstí zkoumal v letech 2005 až 2009.

havárie trajektu Estonia (28.9.1994) estonsko Finsko Švédsko EU (Evropská unie) Lodní nehody

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy