O post britského premiéra si to rozdá s Johnsonem Jeremy Hunt

Příštím lídrem britské Konzervativní strany a tedy i premiérem bude bývalý ministr zahraničí Boris Johnson nebo současný šéf diplomacie Jeremy Hunt. Rozhodlo o tom páté hlasování konzervativních poslanců, v němž byl z volby stranického lídra těsně vyřazen třetí zbývající kandidát, ministr životního prostředí Michael Gove. Vítěz souboje vystřídá v čele strany i vlády premiérku Theresu Mayovou, která ohlásila odchod po ztroskotání dohody o podmínkách ochodu země z EU.

Finálovou fázi procesu má v rukách asi 160.000 členů vládní strany. Jako jasný favorit do ní vstupuje Johnson, který má podle průzkumů mezi řadovými straníky zdaleka největší podporu. Při dnešním hlasování jej podpořilo 160 ze 313 konzervativních poslanců, zatímco druhého Hunta 77. Gove souboj o druhé postupové místo prohrál jen o dva hlasy. To vyvolalo mezi britskými novináři vlnu spekulací o možném "taktickém hlasování" některých Johnsonových podporovatelů ve prospěch Hunta, kterého podle médií hlavní favorit považuje za menší hrozbu.

"Jsem hluboce poctěn, že se mi v posledním hlasování podařilo získat přes 50 procent hlasů. (...) Těším se na cestu napříč Spojeným královstvím a na to, jak budu vysvětlovat svůj plán na realizaci brexitu, sjednocení země a vytvoření světlejší budoucnosti pro nás všechny," uvedl po hlasování na twitteru Johnson.

Dvojice postupujících už o víkendu zahájí měsíční sérii mítinků se členy vládní strany, na kterých budou prezentovat své plány pro Británii. Straníci o nástupci Mayové rozhodnou prostřednictvím korespondenčního hlasování, jehož výsledky mají být oznámeny v týdnu od 22. července.

Střídání na pozici lídra strany vyvolala nekončící krize kolem britského odchodu z Evropské unie. Bývalý londýnský starosta Johnson je dlouhodobě stoupencem brexitu a ve svých vyjádřeních slibuje, že vyjedná "lepší" brexitovou dohodu. Zároveň podle něj Británie musí z EU vystoupit bez dalšího odkladu na konci října, ať už na základě dohody nebo bez ní.

Ministr zahraničí Hunt naopak před tři roky starým referendem prosazoval setrvání v unii, následně se ale "znovuzrodil jako brexitář", napsala zpravodajská společnost BBC. Podle Hunta je rovněž možné vyjednávat o změnách ve stávající "rozvodové dohodě", ačkoli to zbytek EU kategoricky odmítá. Podobně jako Johnson říká, že v krajním případě by sáhl po variantě brexitu bez dohody.

V červnovém průzkumu agentury YouGov uvedlo 77 procent dotázaných členů Konzervativní strany, že Johnson by byl pro ně dobrým lídrem. O Huntovi to řeklo 56 procent respondentů. V anketě webu Conservative Home zase jako preferovaného lídra označilo Johnsona 62 procent ze 1170 dotázaných konzervativců. Huntovi jich dalo hlas 11 procent, přičemž hlasovat mohli i pro Gova nebo ministra vnitra Sajida Javida.

Hunt po postupu do finálové fáze volby na twitteru uznal, že je nyní v pozici outsidera. "V politice se ale překvapení dějí, tak jako se stalo dnes," napsal. Považuje za svou zodpovědnost ukázat své straně, "jak dosáhnout brexitu" nebo jak udělat z Británie zemi, která "kráčí světem se vztyčenou hlavou".

Labouristé v reakci na dnešní vývoj kritizovali skutečnost, že nového premiéra vyberou pouze členové vládní strany. Nový lídr konzervativců podle hlavní opoziční strany nebude mít mandát na to, aby vedl zemi. "Potřebujeme ihned parlamentní volby," uvádí labouristé.

Související

Boris Johnson

BBC kvůli trapasu zrušila rozhovor s Johnsonem

Britská stanice BBC zrušila plánovaný rozhovor s bývalým premiérem Borisem Johnsonem poté, co moderátorka omylem poslala jeho týmu poznámky s připravenými otázkami. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Boris Johnson Jeremy Hunt (britský politik) Velká Británie

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 37 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy