Rána pro Merkelovou: Německá policie a armáda se bouří

V Německu došlo k neobvyklé tvrdé výměně názorů. Odstartoval ji bývalý vrchní kandidát na vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU), Friedrich Merz. Ten varoval, že německá policie a armáda vykazuje znepokojivé sympatie směrem k tzv. populistické straně Alternativa pro Německo (AfD). Zatímco ministr vnitra jeho slova odsoudil, předseda policejních odborů s nimi souhlasí.

Merz svá zjištění zakládá na slovech rodinných příslušníků a přátel členů armády a policie. „Oni mi říkají, jaká je tam nálada, jak se mnozí cítí opuštěni jejich zaměstnanci,“ řekl Merz nedělnímu vydání deníku Bild. „My zcela zřetelně ztrácíme části ozbrojených sil směrem k AfD. Ztrácíme části spolkové policie směrem k AfD.“

Podle Merze musí „orgány státní bezpečnosti“ jednat rychle, než se rozšíří krajně pravicové ideje mezi vojáky a policisty. AfD je považována za krajně pravicovou stranu, ačkoliv ona sama opakovaně odmítá jakékoliv napojení na krajní pravici.

S Merzovým tvrzením souhlasí místopředseda policejních odborů, Jörg Radek. Listu deník Rheinische Post řekl, že policisté cítí, že vláda kancléřky Angely Merkelové jim nikdy zcela nevysvětlila, proč otevřela hranice migrantům v roce 2015 a neprojevila dostatečné uznání pro práci, kterou při jejich ochraně dělají.

„To v spolkové polici rozvinulo sympatie směrem k k AfD. Politickým následkem toho je, že dnes spolkoví policisté hlasují pro AfD,“ uvedl Radek.

Proti Merzovým výrokům se ohradil ministr vnitra Horst Seehofer (CDU). Obvinil Merze, který v boji o vedení CDU prohrál s Annegret Kramp-Karrenbauerovou, že se pokouší policii zneužít jako „odrazový můstek“ k vybudování politické kariéry.

CDU je podle německých médií rozdělena v jejím postoji k AfD. Část strany má přemýšlet o tom, že by alespoň na regionální úrovni navázala s AfD politickou spolupráci v regionech ve východním Německu, jako je Sasko či Braniborsko. Vedení strany v čele s Merkelovou je však zcela proti tomu.

Předsedkyně CDU, Kramp-Karrenbauerová, odůvodňuje nemožnost spolupráce s největší opoziční stranou mimo jiné tím, že dle ní AfD svou nenávistivou rétorikou přispívá k zjitřené atmosféře v zemi a nepřítomno se tak podílela na vraždě komunálního, promigračního politika Waltera Lübckeho. Policie z vraždy obvinila pravicového extrémistu.

AfD však odmítá, že by jakkoliv podněcovala k násilí či měla jakoukoliv odpovědnost za zabití. „Samozřejmě můžete politicky kritizovat politiky, kteří se vyjadřují jako Walter Lübcke, ale to není výzva k jejich odstranění násilím," řekl předseda AfD Alexander Gauland.

Související

Více souvisejících

Alternativa pro Německo (AfD) Německá armáda Policie Německo CDU Německo

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 48 minutami

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

před 2 hodinami

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Feri (TOP 09)

Feri obdrží výzvu k nástupu do vězení, odsedět si má tři roky

Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán vykonatelným, informovala Česká televize ve středu. Ferimu byl na konci dubna potvrzen tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

UNRWA zastavila distribuci jídla ve městě Rafah

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) v úterý oznámil, že pozastavuje distribuci jídla ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy pro nedostatek dodávek pomoci, uvedla agentura AFP. "Distribuce jídla v Rafahu je momentálně pozastavena pro nedostatek dodávek a nejistotu," uvedla UNRWA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy