Kapitánce záchranářské lodě Sea-Watch vyhrožovali, musí se skrývat

Německá kapitánka lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová byla kvůli výhrůžkám převezena na neznámé místo, uvedla dnes agentura Reuters. Italský soud ženu v úterý nařídil propustit z domácího vězení, kde byla od soboty, a rozhodl, že kvůli srážce s policejním člunem nebude souzena. Jedenatřicetiletá kapitánka, která na ostrov Lampedusa přepravila 40 migrantů, je vyšetřována kvůli napomáhání nelegální migraci. Po úterním rozhodnutí soudu se nový bezpečnostní zákon podle listu la Repubblica už dál nevztahuje na humanitární lodi.

"Carole vyhrožovali," řekl mluvčí německé neziskové organizace Sea-Watch. "Z toho důvodu jsme ji přemístili na tajné místo," dodal. Žena v Agrigentu v následujících dnech absolvuje druhý výslech, tentokrát kvůli vyšetřování napomáhání nelegální migraci. Prokuratura z toho důvodu nejméně do 9. července pozastavila příkaz k jejímu vyhoštění.

Racketeová označila rozhodnutí soudce Alessandra Velly za "velké vítězství solidarity vůči migrantům a proti kriminalizaci těch, kteří jim chtějí pomáhat". Soudce Vella rozhodl, že kapitánka neporušila zákon, když prolomila námořní blokádu, protože dopravením zachráněných migrantů do přístavu vykonávala svou povinnost chránit lidské životy.

Úterní rozhodnutí soudce Velly podle listu la Repubblica stanovuje zásadní principy, kterými se mohou řídit další neziskové organizace, které se účastní záchranných operací ve Středozemním moři. Například španělská Proactiva Open Arms, italská iniciativa Mediterranea či německá Sea-Eye.

Uzavření přístavů a teritoriálních vod se podle rozsudku na humanitární lodi nedají aplikovat. Plavidla, která zachraňují migranty, nelze podle soudu považovat za ohrožení národní bezpečnosti a kapitán má povinnost zachráněné dopravit do bezpečí. Soudce Vella dodává, že porušení tohoto zákazu je navíc správní přestupek, nikoli trestný čin.

#FreeCarola continued: "I would like to stress that the whole crew of the #SeaWatch3 made this possible. Even though the attention is on me, it was as a team that we rescued the people, took care of them and brought them to safety." #DefendSolidarity ❤️? pic.twitter.com/BBEuKAEaYV

— Sea-Watch International (@seawatch_intl) 2. července 2019

Rozhodnutí přepravit migranty zachráněné u libyjského pobřeží do Itálie bylo podle rozsudku správné, protože ani Libye ani Tunisko se nedají pokládat za bezpečná místa. Kapitán je povinen zachráněné vylodit na takovém místě, kde budou respektována jejich práva.

Co se týče kolize s policejním člunem, soudce ji jednak vyhodnotil jako neúmyslnou, a navíc konstatoval, že plavidlo lze považovat za válečné, jen když operuje mimo teritoriální vody. Incident tedy nelze trestat na základě plavebního zákona.

Právníci organizace Sea-Watch zvažují, že se odvolají proti zabavení lodi.

Související

Více souvisejících

Sea Watch Itálie loď s uprchlíky uprchlíci Carola Racketeová

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 57 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy