Česko patří mezi TOP 10 zemí světa. V jednom ohledu je silnější než Irák nebo Sýrie

Dle pravidelného žebříčku Henley Passport Index, měřícího sílu cestovních pasů, jsou na třech předních příčkách nejsilnějších pasů země z Asie. Celkově však nejsilnějším kontinentem ,co se týče možností cestování bez nutnosti mít vízum, je Evropa. Na velmi vysokém místě se umístila i ČR, která předběhla jak další země Visegrádu, tak i Austrálii či Nový Zéland. Naopak USA a Velká Británie si zřetelně pohoršily.

Občané Singapuru a Japonsko mají nejsilnější pasy na světě. Mohou bez víz až do 189 zemí. Jižní Korea, která předchozí rok byla na prvním místě, spadla na druhé, kde je spolu s Finskem a Německem.

Ačkoliv na prvních třech pozicích jsou asijské země, Evropa je celkově silnějším kontinentem, co se týče dosahu jejích cestovních dokumentů. V top desítce nejsilnějších pasů jsou kromě USA, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu výlučně evropské země.

Dánsko, Itálie, Lucembursko jsou na třetím místě; Francie, Švédsko a Španělsko na čtvrtém; Rakousko, Nizozemsko a Švýcarsko na pátém; Norsko, Velká Británie, Belgie, Kanada, Řecko a Irsko na šestém; Malta na sedmém.

České občany může těžit, že síla jejich pasu je vynesla v mezinárodním srovnání na osmé místo (mohou bez víz do 181 zemí). Mají tak největší dosah ze všech zemí Visegrádu – Slovensko je na desátém místě, Maďarsko na jedenáctém a Polsko až na šestnáctém. ČR je též na tom lépe než Austrálie, Nový Zéland, Island a Litva (deváté místo) či Lotyšsko a Slovinsko (desáté místo).

Stanice CNN podotýká, že k zlepšení postavení Finska došlo díky otevření se Pákistánu, který donedávna měl velmi restriktivní vízovou politiku. Pákistán nyní nabízí elektronické cestovní povolení (eTA) občanům 50 zemím, např. Finsku, Japonsku, Maltě, Španělsku či Švýcarsku. Nikoliv však občanům USA a Velké Británie.

Zmíněné země, které v roce 2014 byly ještě na předních příčkách, dosáhly svého dosavadního nejhoršího výsledku od roku 2010. V případě USA to lze přisoudit velmi kontroverzní nacionalistické politice amerického prezidenta Donalda Trumpa, v případě Velké Británie je pokles spjat s nejistotou okolo Brexitu a dá se dle sestavovatelů Indexu očekávat, že země bude možná ještě klesat.

Ačkoliv Pákistán zmírnil svou vízovou politiku, sám stále patří mezi země s nejslabším pasem. Je čtvrtý odzadu, na 106. místě. Ještě hůře je na tom Sýrie (107), Irák (108) a Afghánistán (109).

Související

Ilustrační foto

Češi vzali úřady útokem, na cestovní pasy se kvůli válce stojí fronty

Úřady pražských městských částí evidují zvýšený zájem o vydání cestovních pasů. I když nápor v dubnu trochu opadl oproti březnu, kdy lidé žádali o doklady podle zkušeností úředníků i z důvodu války na Ukrajině, od května opět roste kvůli dovoleným. Radnice evidují dvoj- až trojnásobně více žádostí než loni a na některý úřadech se tvoří fronty. ČTK to sdělili mluvčí radnic.
Velká Británie, ilustrační foto

Do Británie nově jen s pasem. Občanky už Čechům nestačí

Většina cestujících z Evropské unie potřebuje ode dneška při cestách do Británie cestovní pas. Británie totiž přestala uznávat v případě návštěvníků z EU jako doklad totožnosti občanský průkaz, uvedla na svých stránkách britská vláda. Změna se týká také českých občanů. S občanským průkazem mohou do Británie cestovat jen osoby, které tam mají například dočasný či trvalý pobyt.

Více souvisejících

Cestovní pasy cestování Česká republika USA (Spojené státy americké) Velká Británie

Aktuálně se děje

před 42 minutami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět

„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy