Česko patří mezi TOP 10 zemí světa. V jednom ohledu je silnější než Irák nebo Sýrie

Dle pravidelného žebříčku Henley Passport Index, měřícího sílu cestovních pasů, jsou na třech předních příčkách nejsilnějších pasů země z Asie. Celkově však nejsilnějším kontinentem ,co se týče možností cestování bez nutnosti mít vízum, je Evropa. Na velmi vysokém místě se umístila i ČR, která předběhla jak další země Visegrádu, tak i Austrálii či Nový Zéland. Naopak USA a Velká Británie si zřetelně pohoršily.

Občané Singapuru a Japonsko mají nejsilnější pasy na světě. Mohou bez víz až do 189 zemí. Jižní Korea, která předchozí rok byla na prvním místě, spadla na druhé, kde je spolu s Finskem a Německem.

Ačkoliv na prvních třech pozicích jsou asijské země, Evropa je celkově silnějším kontinentem, co se týče dosahu jejích cestovních dokumentů. V top desítce nejsilnějších pasů jsou kromě USA, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu výlučně evropské země.

Dánsko, Itálie, Lucembursko jsou na třetím místě; Francie, Švédsko a Španělsko na čtvrtém; Rakousko, Nizozemsko a Švýcarsko na pátém; Norsko, Velká Británie, Belgie, Kanada, Řecko a Irsko na šestém; Malta na sedmém.

České občany může těžit, že síla jejich pasu je vynesla v mezinárodním srovnání na osmé místo (mohou bez víz do 181 zemí). Mají tak největší dosah ze všech zemí Visegrádu – Slovensko je na desátém místě, Maďarsko na jedenáctém a Polsko až na šestnáctém. ČR je též na tom lépe než Austrálie, Nový Zéland, Island a Litva (deváté místo) či Lotyšsko a Slovinsko (desáté místo).

Stanice CNN podotýká, že k zlepšení postavení Finska došlo díky otevření se Pákistánu, který donedávna měl velmi restriktivní vízovou politiku. Pákistán nyní nabízí elektronické cestovní povolení (eTA) občanům 50 zemím, např. Finsku, Japonsku, Maltě, Španělsku či Švýcarsku. Nikoliv však občanům USA a Velké Británie.

Zmíněné země, které v roce 2014 byly ještě na předních příčkách, dosáhly svého dosavadního nejhoršího výsledku od roku 2010. V případě USA to lze přisoudit velmi kontroverzní nacionalistické politice amerického prezidenta Donalda Trumpa, v případě Velké Británie je pokles spjat s nejistotou okolo Brexitu a dá se dle sestavovatelů Indexu očekávat, že země bude možná ještě klesat.

Ačkoliv Pákistán zmírnil svou vízovou politiku, sám stále patří mezi země s nejslabším pasem. Je čtvrtý odzadu, na 106. místě. Ještě hůře je na tom Sýrie (107), Irák (108) a Afghánistán (109).

Související

Ilustrační foto

Češi vzali úřady útokem, na cestovní pasy se kvůli válce stojí fronty

Úřady pražských městských částí evidují zvýšený zájem o vydání cestovních pasů. I když nápor v dubnu trochu opadl oproti březnu, kdy lidé žádali o doklady podle zkušeností úředníků i z důvodu války na Ukrajině, od května opět roste kvůli dovoleným. Radnice evidují dvoj- až trojnásobně více žádostí než loni a na některý úřadech se tvoří fronty. ČTK to sdělili mluvčí radnic.
Velká Británie, ilustrační foto

Do Británie nově jen s pasem. Občanky už Čechům nestačí

Většina cestujících z Evropské unie potřebuje ode dneška při cestách do Británie cestovní pas. Británie totiž přestala uznávat v případě návštěvníků z EU jako doklad totožnosti občanský průkaz, uvedla na svých stránkách britská vláda. Změna se týká také českých občanů. S občanským průkazem mohou do Británie cestovat jen osoby, které tam mají například dočasný či trvalý pobyt.

Více souvisejících

Cestovní pasy cestování Česká republika USA (Spojené státy americké) Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 4 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 17 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy