Češi vzali úřady útokem, na cestovní pasy se kvůli válce stojí fronty

Úřady pražských městských částí evidují zvýšený zájem o vydání cestovních pasů. I když nápor v dubnu trochu opadl oproti březnu, kdy lidé žádali o doklady podle zkušeností úředníků i z důvodu války na Ukrajině, od května opět roste kvůli dovoleným. Radnice evidují dvoj- až trojnásobně více žádostí než loni a na některý úřadech se tvoří fronty. ČTK to sdělili mluvčí radnic.

V Praze 10 si podle jejího mluvčího Jana Hamrníka od ledna do května lidé vyzvedli 6169 pasů, do konce června pak radnice očekává dalších 1200. Loni úřad vydal v prvním pololetí 3072 dokladů a v roce 2019 to bylo 4674. "Především v březnu byla hlavním faktorem, který jsme pozorovali, válka na Ukrajině. Lidé nám říkali, že se bojí dalšího vývoje a chtějí mít možnost v případě nouze hned odcestovat. Nyní se už přidávají i dovolené, a opět se tedy tvoří fronty," dodal.

V největší pražské městské části Praze 4 úřad podle mluvčího Jiřího Bigase vydal od začátku roku 9814 dokladů, zatímco loni to bylo za první pololetí 4853, předloni 3027 a o rok předtím 6678. "Velký zájem o cestovní doklady byl v měsících březen až květen, za poslední týdny to již trochu opadlo. Fronty stále jsou, ale to je tradiční situace každý rok na začátku léta, nejedná se už o extrémní nápor jako ve výše uvedených předchozích měsících," doplnil.

Velký nápor evidují v Praze 5, kde bylo od začátku roku vydáno 6619 pasů, zatímco v roce 2019 jich za celý rok vydali 7332. "Nápor je skutečně enormní až vyčerpávající. Fronty se v tomto počtu skutečně tvoří a pokud neopadne nápor, budou se tvořit i nadále," sdělila mluvčí radnice Lenka Abessi.

Dvakrát až třikrát větší zájem o cestovní pasy oproti loňsku evidují i úřady Prahy 2, 3, 6, 7 nebo 12. I tam radnice obvykle největší zájem zaznamenaly v březnu zřejmě v souvislosti s vojenským útokem Ruska na Ukrajinu. Fronty se na úřadech, kde mají delší úřední hodiny jen v pondělí a ve středu, tvoří právě v tyto dny a převážně odpoledne.

Některé radnice zvládají nápor lidí odbavit bez front. Například v Praze 1 letos do konce května vydali 3959 pasů, loni za celý rok 3651 a za rok 2019 to bylo 4278. "Jelikož má oddělení osobních dokladů každý den úřední, tak nápor zvládá takřka bez tvoření fronty," uvedl k tomu mluvčí radnice Martin Šebesta. Podobně se vyjádřil mluvčí Prahy 3 Pavel Trojan. "Čekací doba se průměrně pohybuje do 20 minut," sdělil. Zájem zatím podle JIřího Hannicha z tiskového oddělení radnice kapacitně zvládá i Praha 6.

Související

Velká Británie, ilustrační foto

Do Británie nově jen s pasem. Občanky už Čechům nestačí

Většina cestujících z Evropské unie potřebuje ode dneška při cestách do Británie cestovní pas. Británie totiž přestala uznávat v případě návštěvníků z EU jako doklad totožnosti občanský průkaz, uvedla na svých stránkách britská vláda. Změna se týká také českých občanů. S občanským průkazem mohou do Británie cestovat jen osoby, které tam mají například dočasný či trvalý pobyt.
Ilustrační foto

Politico: Britové žijící v EU dostanou jednotný průkaz

Evropská komise chce vytvořit jednotný průkaz s biometrickými údaji, který by dostali Britové žijící v Evropské unii po konci přechodného období. S odvoláním na informace z Evropské komise to dnes napsal server Politico. Británie opustila EU na konci ledna, nyní je v takzvaném přechodném období, které by mělo skončit na konci tohoto roku. Podle údajů komise žije v zemích EU téměř 1,3 milionu Britů.

Více souvisejících

Cestovní pasy Lidé

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy