Česko za poslední měsíc několikrát odvrátilo katastrofu v Německu

Německo se poslední měsíc několikrát potýkalo s výrazným problémem v distribuční síti elektrické energie. Na pomoc musela přispěchat i elektřina z Česka. Na vině jsou pravděpodobně bezohledné metody spekulantů na trhu s energiemi.

"6., 12. a 25. června došlo v německých elektrických sítích k prudkému kolísání,“ uvedl pro Der Spiegel provozovatel sítě Amprion.

Problém vycházel ze situace na trhu s operativními energetickými zálohami, které slouží dorovnávání aktuálních energetických potřeb. Může se jednat o výkyvy probíhající i v řádech pouhých minut.

I přesto je potřeba na tyto drobné výpadky myslet, protože můžou způsobit zásadní komplikace zejména velkým průmyslovým podnikům.

Hrozbu blackoutu vyvolala situace, kdy cena těchto minutových rezerv stoupla až na 37 856 Eur za megawatthodinu. Nejnižší ceny se však pohybují kolem 10 eur za megawatthodinu.

Nárůst cen tak způsobil problémy v systému a hrozil vypnutím elektrické sítě. Na pomoc museli přispěchat evropští partneři a to i z Česka.

„ČEPS ve dnech 12. 6., 25. 6. a 26. 6. poskytovala havarijní výpomoc německé společnosti Tennet ve výši až 400 MW a těmito dodávkami pomáhala udržet v Německu vyrovnanou výkonovou bilanci," sdělila pro server Aktuálně.cz Kristýna Foubíková z odboru komunikace společnosti.

Podle expertů oslovených Der Spiegel spekulanti na trhu tuto situaci vyvolali záměrně za účelem maximalizace svých zisků.

„Současná zákonná regulace trhu s vyrovnávací energií není podle společnosti Next Power Plants dostačující k tomu, aby těmto manipulacím zabránila,“ píše zahraniční deník k systémovému problému, který situaci zapříčinil. S nedostatkem výrobních kapacit elektrické energie nemá problém nic společného.

Související

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

Více souvisejících

Německo Elektřina blackout elektrárny

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Teplejší počasí vydrží až do čtvrtka, ukazuje předpověď

Oteplení doprovázené oblevou začalo již o uplynulém víkendu a bude pokračovat i v tomto týdnu. Dnes jsou očekávány nejvyšší denní teploty v rozmezí 5 až 9 °C. Nad nulou bude i v následujících dnech, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

včera

Aktualizováno včera

včera

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

včera

včera

včera

včera

včera

České florbalistky vybojovaly první cenný kov z MS od roku 2011. Ze Singapuru si odvážejí bronz

České florbalistky živily až do poslední chvíle šance na postup do finále a boj o tu nejcennější medaili na letošním světovém šampionátu v Singapuru. Nakonec si z něj odvezly jiný cenný kov, a to bronz, když v neděli uspěly v boji o třetí místo se Švýcarkami, nad kterými vyhrály 5:4.

Zdroj: David Holub

Další zprávy