Britská první dáma: Kdo je Carrie Symondsová? Média blázní z Johnsonovy partnerky

Když se mezi personálem na Downing Street při prvním projevu, jejž Boris Johnson pronesl jako premiér, objevila jeho partnerka Carrie Symondsová, fotografové byli štěstím bez sebe. Jednatřicetiletá Symondsová se prozatím stranila médií i historických chvil jako například setkání s královnou. Držet se v ústraní 18 měsíců jako partnerka vrcholného politika je jedna věc, ale dělat to i coby partnerka předsedy vlády bude obtížnější, soudí stanice CNN.

Britská média spekulují o všem, počínaje otázkou, zda se s Johnsonem nastěhuje do premiérského sídla v Downing Street, konče jejím zapojením do diplomatických záležitostí, jako je účast na zahraničích cestách. Downing Steet podle CNN zatím neví, zda se Symondsová nastěhuje do rezidence, i když britský bulvár už má jasno. Nastěhuje a bude to prý příští týden, ovšem musí se vyčkat, až si své věci odveze Johnsonova předchůdkyně Theresa Mayová.

Británie ve věci Johnson-Symondsová vstoupila do neznámých vod, jelikož ještě žádný šéf vlády v úřadě neměl po boku partnera, s nímž nebyl v manželském svazku. Na rozdíl od prvních dam v USA britské první dámy neváže pevná definice jejich role, takže bude na Symondsové, jak se jí zhostí.

Profesor Tony Travers z Londýnské ekonomické školy připomenul, že žena bývalého premiéra Tonyho Blaira Cherie pokračovala ve své právnické kariéře i coby první dáma a s prací svého manžela neměla mnoho společného. Stranou se držel i Mayové manžel Philip, což tisk přijal a respektoval.

Johnsonova partnerka je jiná, a to i v tom, že má za sebou politickou kariéru z doby předtím, než se s Johnsonem seznámila. Je dcerou spoluzakladatele listu The Independent Matthewa Symondse a právničky listu Josephine McCaffeeové. Má za sebou elitní výchovu na soukromé dívčí škole v jižním Londýně, studium divadla a dějin umění na Warwické univerzitě i kariéru v tiskovém oddělení Konzervativní strany. Účastnila se kampaně, která Johnsonovi pomohla ke znovuzvolení londýnským starostou v roce 2012.

Symondsová zajistila, že v době souboje o vedení konzervativců se Johnson "vylepšil" - zhubl, nechal se ostříhat - tvrdí zástupkyně politického šéfredaktora listu The Sunday Times Caroline Wheelerová. Johnson si v souboji dával pozor, s kým mluvil, poskytoval málo rozhovorů a vyhýbal se velkým televizním debatám. "Byl disciplinovanější a mnoho lidí tuto jeho proměnu připisuje Carrie," tvrdí Wheelerová.

Teď Symondsová pracuje jako hlavní poradce konzervativní charitativní organizace Oceana a její twitterový účet řeší témata týkající se ochrany moří. "Bude ovlivňovat politiku zejména v otázce ochrany prostředí," řekl komentátor rozhlasové stanice LBC Iain Dale.

Travers se domnívá, že Johnsonův dosavadní soukromý život a jeho nynější vztah k Symondsové bude soustem pro bulvár. Pětapadesátiletý Johnson je o více než dvacet let starší, je stále ženatý s Marinou Wheelerovou, s níž žil 26 let a má s ní čtyři děti. Loni se rozešli a příběhy o Johnsonových mimomanželských vztazích a dětech dlouho plnily stránky britských novin.

Wheelerová se domnívá, že Johnsonův nový vztah odráží moderní Británii. "Mnoho lidí žije společně, aniž se sezdá," řekla Wheelerová. Média se na vztah zaměřila už v době boje o stranické vedení, kdy byla do bytu Symondsové povolána policie kvůli hádce páru. Sousedé citovali nelichotivé výkřiky ozývající se z bytu, ale policisté došli k závěru, že jsou všichni v pořádku a živí a zdraví. Dluží Johnson veřejnosti vysvětlení k tomu, co se za dveřmi bytu stalo? "Britský tisk pracuje na principu 'veřejného zájmu'," připomíná Travers. Takže podle něj otázka stojí takto: Ovlivňuje nějak premiérův soukromý život jeho schopnost vykonávat úřad?

V době, kdy Británie prožívá jednu z nejhorších politických krizí svých dějin, Johnson řeší úkol vyvést zemi z Evropské unie do 31. října. A zřejmě má pocit, že k tomu není třeba zaměřovat se na jeho soukromí.

Související

Boris Johnson

BBC kvůli trapasu zrušila rozhovor s Johnsonem

Britská stanice BBC zrušila plánovaný rozhovor s bývalým premiérem Borisem Johnsonem poté, co moderátorka omylem poslala jeho týmu poznámky s připravenými otázkami. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Boris Johnson Carrie Symondsová Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy