Loď Open Arms se 147 migranty hledá přístav, roste napětí

Španělská nevládní organizace Proactiva Open Arms dnes znovu naléhavě vyzvala Evropu, aby otevřela přístav pro její loď se 147 africkými migranty. Ta čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od italského ostrova Lampedusa a držela se mimo italské vody kvůli zákazu italské vlády pro plavidla nevládních organizací s migranty. Soud v Římě ale dnes rozhodl, že španělská loď by vzhledem k "mimořádně závažnosté" situace měla být do italských vod vpuštěna.

Na palubě Open Arms podle serveru eldiario.es roste napětí, protože většina převážených migrantů je na moři už dva týdny. Někteří z nich dokonce tento týden drželi protestní hladovku, řekl médiím šéf Proactiva Open Arms Óscar Camps. Posádka se také obávala zhoršení počasí. Předpověď pro oblast kolem Lampedusy hrozila pro dnešní večer bouřkami provázenými až dvoumetrovými vlnami.

"Evropo, nikdo tě nezbaví hanby, žes nechala 147 lidí po 13 dní na moři, kam se má jezdit na dovolenou. Nezapomeň, že je tu přes 500 trosečníků, kteří se nemají kde vylodit a dnes přijde bouře," napsali dnes na twitteru zástupci organizace Proactiva Open Arms. Připomněli tak, že na moři mezi Libyí, Maltou a ostrovem Lampedusa čeká na otevření přístavu další humanitární loď Ocean Viking, na jejíž palubě je 356 afrických migrantů, včetně sedmi desítek nezletilých.

Plavidlo španělské skupiny ale nyní podle Campse zamíří k Lampeduse v reakci na verdikt správního soudu v Římě, který uznal její stížnost vůči postoji italských úřadů. Rozhodl, že loď by měla dostat povolení vplout do italských vod a také okamžitou pomoc kvůli "nejpotřebnějším ze zachráněných osob". Podle Reuters ale verdikt neuvádí, zda by jí mělo být umožněno zakotvit či vylodit migranty.

"Je to další krok kupředu. Možná se budeme moci vylodit dříve, než jsme očekávali," komentoval vývoj Camps. Italský ministr vnitra Matteo Salvini ale zopakoval, že se bude snažit zakotvení zabránit. Ministerstvo vnitra pak v prohlášení obvinilo posádku Open Arms z toho, že v libyjských a maltský vodách bránila jiným záchranným operacím a "systematicky shromažďovala lidi s politickým cílem dopravit je do Itálie".

Itálie i Malta začaly uzavírat své přístavy lodím nevládních organizací loni po předchozích velkých migračních vlnách a kvůli neschopnosti EU migrační krizi systematicky řešit. Vylodit nechávají tyto dvě země pouze osoby se zdravotními potížemi či těhotné ženy; naposledy dnes v noci odvezla italská pobřežní stráž na Lampedusu devítiměsíční dítě se zdravotními problémy a jeho dvojče a rodiče. Italské a maltské přístavy se pro lodě s migranty otevírají zpravidla až poté, co země EU slíbí převzetí těchto běženců.

Posádka plavidla Open Arms nalodila migranty při několika záchranných operacích z vratkých či potápějících se člunů u Libye, první skupinu už 1. srpna. Když nedostala povolení zakotvit v italském či maltském přístavu, požádala 7. srpna oficiálně vlády Španělska, Německa a Francie, aby požádaly Brusel o řešení situace. Evropská komise podle deníku El País nemůže zahájit jednání o převzetí migrantů, pokud ji o to nepožádá oficiálně některá členská země. To zatím žádná neudělala.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Itálie přijme 265 migrantů z lodi Open Arms. Čeká je test na koronavirus a karanténa

Italské úřady umožnily na Sicílii přistát lodi španělské nevládní organizace Open Arms, která má na palubě 265 uprchlíků. Plavidlo, které dříve odmítla Malta, k sicilským břehům doplulo dnes kolem poledne. Loď ale nebyla vpuštěna do přístavu, migranti budou muset podstoupit test na přítomnost koronaviru. Po testu budou uprchlíci přesunuti z lodě do karantény, píše místní tisk.

Více souvisejících

Proactiva Open Arms EU (Evropská unie) migrace uprchlíci

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 42 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy