Povede Británii přechodná Corbynova vláda? Klíčové mohou být hlasy liberálů

Britští liberální demokraté jsou pod rostoucím tlakem, aby podpořili případnou přechodnou vládu vedenou šéfem labouristů Jeremym Corbynem.

Návrh Corbyna, aby parlamentní opozice a rebelující konzervativci vyslovili nedůvěru kabinetu Borise Johnsona a zabránili tak britskému odchodu z EU bez dohody, odmítla ve čtvrtek vůdkyně liberálních demokratů Jo Swinsonová.

Podle listu The Guardian ji poté vyzvala ke změně postoje řada opozičních politiků. Swinsonová uvedla, že s ním bude jednat. Dodala však, že už mluvila se dvěma dalšími politiky ochotnými vést vládu.

Liberální politička nejprve označila za "nesmysl" variantu, aby možnou přechodnou vládu vedl právě Corbyn, který podle ní rozděluje národ. Její prounijní strana má sice v Dolní sněmovně pouze 14 mandátů z 650, avšak při očekávaném těsném hlasování o případném Johnsonově svržení a vzniku nové vlády mohou být hlasy liberálů klíčové.

Labouristická poslankyně Angela Raynerová označila postoj Swinsonové za "dětinský" a poslankyně zelených Caroline Lucasová i předsedkyně Skotské národní strany Nicola Sturgeonová ji vyzvaly k přehodnocení názoru.

"Návrh Jeremyho Corbyna není jedinou možnou variantou, vzhledem k okolnostem by ale v tuto chvíli nemělo být vyloučeno nic," adresovala Sturgeonová twitterovou výzvu Swinsonové; osobně na ni apelovala i Lucasová.

To be clear - @theSNP remains willing to work across party lines and explore all options to stop a no deal Brexit. Jeremy Corbyn’s suggestion is not the only possible option - but given the circumstances, nothing should be ruled out at this stage. @joswinson should rethink. https://t.co/n7npDMo0bu

— Nicola Sturgeon (@NicolaSturgeon) August 15, 2019

Jiný názor než šéfka strany má i její nejnovější poslankyně Sarah Wollastonová, která k liberálním demokratům přešla jako nezařazená tento týden. Možnost, že by zemi k předčasným volbám vedl Corbyn, označila jako "menší ze dvou zel".

Swinsonová po svém prvotním rázném odmítnutí zveřejnila dopis, v němž souhlasila se schůzkou s Corbynem, kde by měli diskutovat o různých variantách. Dnes ovšem v rozhovoru s BBC uvedla, že o možnosti vést přechodnou vládu už hovořila s někdejší šéfkou labouristických poslanců Harriet Harmanovou a předním představitelem umírněného proudu konzervativců Kenem Clarkem, kteří jsou oba ochotni vládu národní jednoty vést.

"Službu veřejnosti staví na první místo a nechtějí, aby nastal brexit bez dohody," řekla Swinsonová. Podle ní by oba zmínění politici měli větší šanci získat podporu většiny poslanců než Corbyn, s jehož postoji má řada pravicově smýšlejících politiků zásadní problém.

Corbyn v dopise, který rozeslal možným spojencům v parlamentu, uvedl, že vedle vypsání nových voleb je jeho prioritou i nové referendum o brexitu, v němž by Britové mohli hlasovat také pro setrvání své země v Evropské unii.

O variantě přechodné vlády je podle britských médií ochotno diskutovat i několik členů umírněného křídla Johnsonových konzervativců, kteří odmítají opustit EU bez dohody.

Johnson po svém červencovém nástupu do funkce Britům slíbil, že zemi z unie vyvede 31. října, ať už na základě dohody s Bruselem, či bez ní. Parlament je ale proti neřízenému odchodu, který by podle analytiků mimo jiné poškodil britskou ekonomiku, narušil dopravu a vedl k růstu cen a k nedostatku dováženého zboží.

Johnsonovi lidé zatím šíří přesvědčení, že případné hlasování o nedůvěře premiér v parlamentu ustojí a plán na dokonání brexitu vyjde.

"Jsem pevně přesvědčen, že vláda hlasování o nedůvěře vyhraje. Jeremy Corbyn podle mě není schopen sehnat potřebný počet (hlasů), ani nepovažuji za možné, že by vedl takzvanou vládu národní jednoty," řekl dnes televizi Sky News náměstek ministryně energetiky Kwasi Kwarteng.

Související

Jo Swinsonová

Otřes pro britskou opozici: Šéfka liberálních demokratů rezignovala, osud Corbyna nejistý

Šéfka britských Liberálních demokratů Jo Swinsonová ve čtvrtečních volbách neobhájila své parlamentní křeslo, v jejím obvodu zvítězila Skotská národní strana (SNP). Informovala o tom dnes agentura Reuters. Liberální demokraté doufali, že přitáhnou hlasy odpůrců brexitu, ale podle dosavadních výsledků získali o jedno křeslo méně než v minulých volbách v roce 2017. V reakci na volební výsledky Swinsonová na svou funkci lídryně rezignovala.

Více souvisejících

Liberální demokraté (UK) Jo Swinsonová Jeremy Corbyn Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP) Boris Johnson Velká Británie Labouristická strana (VB)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy