Íránský tanker Grace 1 má opustit Gibraltar už dnes, USA pohrozily

Íránský tanker Grace 1, o jehož propuštění ve čtvrtek rozhodl gibraltarský soud, může odplout už dnes, jakmile bude připraven. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC to řekl šéf gibraltarské vlády Fabian Picardo. Teherán uvedl, že loď před odplutím změní jméno i vlajku, žádnou záruku, že nepopluje do Sýrie, ale Teherán podle íránského ministerstva zahraničí nedal.

Soud ve čtvrtek rozhodl propustit tanker, zadržovaný u Gibraltaru od 4. července, bez ohledu na žádost loď zdržet, kterou na poslední chvíli vznesly Spojené státy. Tanker byl zadržen kvůli podezření, že veze ropu do Sýrie, což sankce Evropské unie zakazují. Podle britských úřadů se Írán zavázal, že tanker do Sýrie nepopluje.

Agentura Reuters informovala, že šéf gibraltarské vlády Picardo se rozhodl plavidlo propustit, protože se Teherán písemně zaručil, že tanker náklad 2,1 milionu barelů ropy nevyloží v Sýrii.

Mluvčí íránského ministra zahraničí dnes ale podle íránské agentury Tasním prohlásil, že Írán nedal žádnou záruku, že tanker do Sýrie nepopluje.

"Může odplout, jakmile skončí přípravy na vyplutí lodě takové velikosti, ať už popluje kamkoli. Může to být dnes, může to být zítra (v sobotu)," řekl Picardo. Na dotaz, jak se Gibraltar postaví k žádosti Spojených států Picardo odpověděl, že rozhodnutí je věcí nezávislých úřadů a že o záležitosti může znovu rozhodovat nejvyšší soud. "Určitě se to může vrátit před soud," připustil Picardo.

Žádost o další zadržení lodě vzneslo americké ministerstvo spravedlnosti a ve čtvrtek nebylo jasné, oč se tento požadavek opírá. Ministerstvo zahraničí USA tvrdí, že tanker pomáhá íránským revolučním gardám, které jsou na americkém seznamu teroristických organizací. Ministr zahraničí Mike Pompeo přes twitter vzkázal všem, kteří by se v rámci posádky nalodili na tanker napojený na revoluční gardy, že ohrožují svůj nárok na případný vstup do USA.

A message to all mariners – if you crew an IRGC or other FTO-affiliated ship, you jeopardize future entry to the U.S. #NotWorthIt https://t.co/v4bqu5SGSu

— Secretary Pompeo (@SecPompeo) August 16, 2019

Írán oznámil, že loď Grace 1 odpluje zakrátko. Zástupce íránské námořní organizace Džalíl Eslámí sdělil, že na základě majitelova přání Grace 1 ze Středozemního moře odpluje, jakmile bude přejmenována na Adrian Darya a změní vlajku z panamské na íránskou. "Plavba začne, až 25členná posádka ukončí přípravy včetně dotankování," řekl Eslámí, jehož citovala íránská televize. Ta majitele tankeru nejmenovala.

Írán považuje zadržení své lodě za nelegální a ohradil se proti němu. Čtrnáct dní po rozhodnutí Gibraltaru pak Íránci zadrželi v oblasti Hormuzského průlivu tanker Stena Impero, který plul pod britskou vlajkou. Obvinili ho z porušení pravidel námořní dopravy, což ale Británie popírá a považuje záležitost za odvetu za Grace 1.

Související

Gibraltar

Gibraltar vydraží první jachtu zabavenou oligarchovi kvůli sankcím

Gibraltar nabídne v úterý ve veřejné dražbě ke koupi luxusní jachtu Axioma ruského podnikatele Dmitrije Pumpjanského, který je terčem protiruských sankcí. Výtěžek z prodeje půjde na účet americké investiční banky JP Morgan, které podnikatel dluží. Některé vlády ovšem navrhovaly, aby peníze putovaly na pomoc ukrajinským uprchlíkům.

Více souvisejících

Gibraltar Írán USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy