Brusel - Ministři zahraničí Evropské unie se shodují na nutnosti stupňování tlaku na Írán kvůli jeho jadernému programu, ale zůstávají rozděleni v otázce použití síly. Velká Británie nevylučuje vojenský útok, informuje v pondělí agentura AFP.
Šéfové diplomacie zemí evropské sedmadvacítky se v pondělí sjeli do Bruselu, aby jednali o sporném íránském jaderném programu. Britský ministr zahraničí William Hague při příjezdu nevyloučil vojenskou akci v případě dlouhodobého neúspěchu řešení íránského jaderného programu.
"V současnosti o tom neuvažujeme. Nevyzýváme ani neobhajujeme vojenskou akci. Ale zároveň říkáme, že všechny možnosti musí zůstat otevřené," odpověděl Hague na přímý dotaz, je-li vojenská akce možná.
"Samozřejmě budeme následující měsíce podporovat stupňující se mírový legitimní nátlak na Írán, který je částí našeho dvojího přístupu při vyjednávání, jestliže to budou opravdová vyjednávání. Současně jsme ale pro vyvinutí většího tlaku na Írán prostřednictvím sankcí," dodal.
Proti vojenské akci je Německo. "Nebudeme se tady účastnit diskuze o vojenské intervenci," vyloučil možnost vojenského zásahu v Íránu německý ministr zahraničí Guido Westerwelle. "Jsme přesvědčeni, že takové diskuze jsou kontraproduktivní a odmítáme je," dodal.
Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé prohlásil, že mezinárodní komunita musí zaujmout vůči Íránu "velmi pevný" postoj posílením sankcí. Jedině tak se svět může "vyhnout intervenci, která by se již nedala vzít zpět".
Proti vojenskému zásahu se vyslovil jednoznačně také švédský ministr zahraničí Carl Bildt s tím, že se kolem zprávy Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) udělal "velký humbuk". "Nemyslím, si že jakákoliv vojenská odpověď je ospravedlnitelná. Musíme to vyřešit diplomatickými způsoby," řekl Bildt.
Podle nejmenovaného bruselského diplomata dostanou ministři návrh společného prohlášení. "Írán porušuje mezinárodní pravidla... Vyzýváme Írán, aby věnoval pozornost mezinárodním obavám... Nová silná restriktivní opatřeni přijmeme na nadcházejícím setkání, kdy vezmeme v úvahu, jak bude Írán do té doby jednat," stojí v prohlášení.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) zveřejnila minulý týden zprávu, ve které se píše, že Írán pracuje na vývoji jaderné zbraně a stěhuje techniku a nukleární materiály do podzemních bunkrů. Aktivity Íránu podle ní mohou vést k vývoji jaderných hlavic.
MAAE má za to, že Írán zná postup, jak vyrobit jadernou bombu a má i uran, který může obohacovat až na úroveň potřebnou pro jadernou munici.
Zpráva je zatím nejvážnějším varováním MAAE před íránským jaderným programem.
Američané vzkázali, že zprávu budou teprve studovat. Připustili však, že je může přimět k dalším sankcím vůči islámské zemi.
Související
Evropa posílá vojáky do Grónska. Trumpovi ustoupit nehodlá
Americký zájem o Grónsko a Venezuelu je pochopitelný. Evropa se musí vzpamatovat
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Fiala překonal i Klause. V ODS končí jedna dlouhá éra, strana si zvolí nový směr
před 1 hodinou
Úpadek bývalého prince Andrewa pokračuje. Čeká ho stěhování pryč z luxusu
před 2 hodinami
Řidič věřil navigaci, kamion zavedla až skoro na Pražský hrad
před 3 hodinami
Cimrmanova planetka se našla před 30 lety. Objevil ji astronom Moravec
před 3 hodinami
„To nejhloupější, co jsem kdy slyšel.“ Odpor proti Trumpovi kvůli Grónsku roste, Kongres hrozí impeachmentem
před 4 hodinami
Stříleli po všem, co se hýbe. Lidé před mýma očima padali v kaluži krve, popisuje svědek protestů v Íránu
před 5 hodinami
Trump selhal. Na lidech mu nezáleží, myslí si většina Američanů
před 5 hodinami
Praktický průvodce měsíčními platbami za plyn a elektřinu
před 6 hodinami
Kyjev podle Trumpa brzdí ukončení války. Zelenskyj mu předložil důkaz, že se plete
před 6 hodinami
Zelenskyj udělil Pavlovi vyznamenání nejvyššího stupně
před 7 hodinami
Bílý dům: Evropské jednotky v Grónsku Trumpův názor nijak nezmění
před 8 hodinami
Sněmovna vyzvala prezidenta, aby jmenoval Turka ministrem. Stanovisko se nemění, opáčil Hrad
před 8 hodinami
USA přesouvají na Blízký východ letadlovou loď. Netanjahu přesvědčil Trumpa, aby neútočil na Írán
před 9 hodinami
Padl první verdikt nad jihokorejským exprezidentem: Jun Sok-jol dostal pět let vězení
před 10 hodinami
Čech vězněný ve Venezuele byl propuštěn, oznámil Macinka. Letí pro něj speciál
před 10 hodinami
Íránský režim nedokáže po brutálním potlačení protestů udržet kontrolu, varuje známý filmař
před 11 hodinami
Trump dostal od Machadové Nobelovku za mír. Výbor pro udílení cen obratem zareagoval
před 12 hodinami
Trump se chystal na "nevyhnutelný" útok na Írán. Proč jej nakonec odvolal?
před 13 hodinami
Počasí do konce týdne. Meteorologové upozornili na tři jevy
Aktualizováno včera
Sněmovna potvrdila Babišově vládě mandát. Vyslovila jí důvěru
Poslanecká sněmovna ve čtvrtek večer vyslovila důvěru vládě premiéra Andreje Babiše (ANO). Stalo se tak na závěr jednání, které s přestávkami probíhalo od úterý. Babišova vláda je u moci od poloviny prosince, kdy její členy jmenoval prezident Petr Pavel.
Zdroj: Jan Hrabě