Pád obrovského domina jako vrchol oslav pádu berlínské zdi

Berlín - U Braniborské vrány v Berlíně vyvrcholily v pondělí večer oslavy 20. výročí pádu berlínské zdi. Účastnili se jich státníci 30 zemí, informuje server weltonline.

Na prostranství byly také tisíce obyvatel německého hlavního města, které od oslav začátku sjednocení země neodradil ani déšť a chladné počasí.

Českou republiku zastupoval prezident Václav Klaus s chotí a premiér Jan Fischer.

Slavnosti se také účastnili představitelé čtyř někdejších vítězných mocností, které si po 2. světové válce Berlín rozdělily na jednotlivé zóny. Za Rusko to byl prezident Dmitrij Medvěděv, Francii reprezentoval Nicolas Sarkozy, Británii ministerský předseda Gordon Brown, Spojené státy zastupovala americká ministryně zahraničních věcí Hillary Clintonová, ze záznamu promluvil ke shromážděným také americký prezident Barack Obama.

Čtveřice přítomných státníků přednesla krátké zdravice. Sarkozy, Medveděv, Brown i Clintonová shodně vyzdvihli význam pádu berlínské zdi. Podle nich předznamenal nejen sjednocení Německa, ale i celé Evropy.

Sarkozy hovořil o sjednocení starého kontinentu "ve svobodě a ve jménu svobody", kde Francie a Německo podle něj již nejsou nepřátelé a mají společnou zodpovědnost za budoucnost Evropy. Podle něj Berlíňané tím, že strhli zeď, pomohli revolucím v dalších zemích, od Československa až po Bulharsko.

Medvěděv zdůraznil především význam výročí pro Rusko. Uvedl dále, že doufá ve vícepolární svět a v to, že spory mezi Německem a Ruskem jsou již minulostí. "Byl to bod zvratu pro osud celého světa," řekl Medveděv o pádu berlínské zdi a popřál obyvatelům Berlína i celého Německa "Alles gute", tedy vše dobré.

Britský ministerský předseda Brown pak vyzdvihl, že berlínská zeď nepadla přičiněním politiků nebo diplomatů, ale díky "všem statečným a odvážným lidem" v Berlíně i v Německu. "Vielen Dank! (Děkuji srdečně)," uzavřel svůj krátký projev Brown.

Clintonová ve své zdravici připomněla "všechny zdi a ostnaté dráty", které po celém světě ve jménu svobody zbývá pobořit a zpřetrhat. Poté uvedla krátký projev prezidenta Obamy, který ke shromážděným promluvil ze záznamu, jež Clintonová do Berlína přivezla.

Obama v něm nejprve vyjádřil lítost nad tím, že se oslavy nemůže zúčastnit osobně. Také on pak vyzdvihl pád berlínské zdi jako "mezník svobody" a jako projev všech hodnot, které Spojené státy uznávají.

Pád zdi podle něj ukázal, že "tyranie se dá zlikvidovat".

"My Američané jsme podporovali národy na obou stranách železné opony," zdůraznil Obama. "Pokud byť jen jeden člověk není úplně svobodný, naše svoboda také není úplná," dodal americký prezident.

Jako poslední vystoupila německá kancléřka Angela Merkelová, která v rámci svého projevu připomněla nejen události, které se u Braniborské brány odehrávaly před dvaceti lety, ale také vzdálenější minulost - nástup fašismu v Německu.

"V noci 9. listopadu 1989 se splnil sen. Účastnilo se toho mnoho lidí. Ale nebylo by to možné bez statečnosti lidí v bývalém východním Německu," prohlásila Merkelová, která však zároveň upozornila, že 9. listopadu by si Němci měli připomínat také kvůli tzv. křišťálové noci, kdy v Berlíně v roce 1938 zahájili nacisti masové pronásledování Židů.

Všechny politiky před večerní "slavností svobody" přivítal ve svém berlínském sídle německý prezident Horst Köhler, který v krátkém proslovu označil pád berlínské zdi za "epochální obrat k svobodě a demokracii".

Vrcholem večera ale bylo svržení nově postavené zdi z tisíce dominových kostek stojící přesně v místech, kde kdysi stála berlínská zeď. Nová hradba z obřích kvádrů polystyrenu vedla od budovy spolkového sněmu k Postupimskému náměstí. Asi tisícovku dominových kostek vyzdobili umělci, prominenti a školáci. Na té české je autogram exprezidenta Václava Havla a Hurvínek. První kvádr domina porazil bývalý disident, pozdější polský prezident a nositel Nobelovy ceny za mír Lech Walesa.

Poté u Braniborské brány vystoupil zpěvák Jona Bon Jovi, berlínský státní orchestr a DJ Paul van Dyk představil hymnu "We are one“ složenou právě k 20. výročí pádu zdi. Oslavy zakončil obrovský ohňostroj.

Související

Nákupy, ilustrační fotografie

Jak se za posledních 30 let změnily naše stravovací návyky?

Český jídelníček se v průběhu třiceti let proměnil. Češi si oblíbili zeleninu, ovoce, obiloviny a luštěniny. Méně začali konzumovat maso, mléko, cukr a brambory. V roce 2018 činila spotřeba potravin, včetně potravinových ztrát a odpadů, 789,7 kg na obyvatele, což je o 17,4 kilogramu méně než v roce 1989.

Více souvisejících

1989

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy