Tajné dokumenty odhalili, co psala CIA o sametové revoluci a Československu

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) před časem zpřístupnila výňatky z více než stovky denních analytických hlášení, zachycujících hroucení komunismu ve střední a východní Evropě v letech 1989 a 1990.

Dříve přísně tajné dokumenty jsou přístupné v digitálním archivu Wilsonova centra ve Washingtonu i v elektronické čítárně CIA. Z jedné analýzy například vyplývá, že CIA necelý týden před "sametovou revolucí" předpokládala, že Československo bude "příští kostkou domina", ale změny si slibovala od prosincového jednání komunistů.

CIA z bezpečnostních důvodů neodtajnila depeše v plném rozsahu, ani v některých případech nejde o úplné novinky; více než desítku těchto hlášení CIA zveřejnila i dříve, některé už v červnu 1999. Nicméně letošní várka obsahuje méně "redakčních zásahů" než v minulosti a některé dokumenty jsou zpřístupněny vůbec poprvé, poznamenalo Wilsonovo centrum na svém webu.

Mezi dokumenty figuruje například svého času přísně tajná analýza z 13. listopadu 1989, která předvídala, že "Československo je příští kostka domina" po východním Německu a Bulharsku. Zhroucení "režimu tvrdé linie" se zdálo být "pravděpodobně jen otázkou času a okolností".

Vládnoucí komunistická elita se CIA jevila demoralizovaná, o čemž svědčila nabídka demise generálního tajemníka komunistů Miloše Jakeše za situace, kdy už jen Československo a Rumunsko odolávalo změnám.

Analýza uváděla, že stoupenci tvrdé linie se mohou udržet ještě několik měsíců, pokud se jim podaří sklíčeného Jakeše přesvědčit, aby zůstal ve funkci. Současně ale připouštěla, že změny mohou přijít rychleji. V československém vedení je čekala od prosincového zasedání ústředního výboru komunistické strany, na kterém "by podle kolujících pověstí mohli odstoupit někteří členové 'staré gardy'".

Ve skutečnosti se spouštěčem změn se stalo jen o čtyři dny později brutální potlačení studentské demonstrace v Praze a CIA v následujících dnech sledovala, jak mocenské vakuum po komunistech zaplnila sílící opozice, sdružená v Občanském fóru a těšící se důvěře většiny obyvatelstva.

Související

Více souvisejících

CIA Československo 1989 sametová revoluce

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

před 3 hodinami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 11 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Zdroj: David Holub

Další zprávy