EU dostala tvrdý zásah. Středomoří se mění ve hřbitov, nadává Malta

Valletta - Malta varovala Evropskou unii, že po ztroskotání již druhé lodi s africkými běženci v krátké době se vody Středozemního moře přeměnily "ve hřbitov", uvedla dnes na svém webu britská zpravodajská stanice BBC. Maltský premiér Joseph Muscat zároveň vyzval unii, aby změnila dosavadní nefungující systém, při kterém lidé umírají.

"Nevím, kolik lidí ještě musí zahynout v moři, aby se nakonec něco stalo. Pravidla se musí změnit. Mohou být tvrdší, nebo měkčí, ale nynější systém nefunguje. Jestli věci zůstanou takové, jaké jsou, uděláme ze Středomoří hřbitov," prohlásil Muscat.

Postěžoval si, že Malta se cítí opuštěna ostatními členy EU, a vyzval, aby Evropané začali něco dělat. Zatímco maltští a italští záchranáři vytahují z vody běžence a mrtvá těla, zbytek unie vede "prázdné tlachy", emotivně prohlásil premiér. Dramatickou situaci chce nastolit na příštím summitu EU i šéf italské vlády Enrico Letta.

V pátek v Sicilském průlivu ztroskotala další loď se zhruba 250 běženci. Italští a maltští záchranáři zatím vylovili 34 těl a zachránili 206 trosečníků. Ve stejné oblasti, u italského ostrova Lampedusa, minulý týden utonulo nejméně 339 lidí z jiné ztroskotané lodi s běženci ze Somálska a Eritreje. Jen 155 lidí se podařilo zachránit. Šlo o jedno z největších neštěstí svého druhu.

Poslední neštěstí se přihodilo v pátek večer asi 120 kilometrů od Lampedusy. Loď se převrhla, když lidé stáli u jednoho z boků plavidla a snažili se přilákat pozornost prolétajícího letadla. Plavidlo zřejmě už bylo v zoufalém stavu a posádka satelitním telefonem volala o pomoc.

Ztroskotání potvrdili piloti maltského letectva a na místo neštěstí dopluly záchranné lodě z Itálie a Malty; zasahovaly i vrtulníky, které v oblasti operují od obdobné katastrofy z 3. října. I přes soumrak a temnou noc se většinu trosečníků podařilo nalézt a zachránit.

Jeden pár, který přežil, uvedl, že ve vodě strávili asi hodinu. Muž držel devítiměsíční dceru na prsou, ale nemohl pomoci synovi, který utonul před jeho očima.

Podle Muscatova úřadu se 147 přeživších ocitlo na Maltě, dalších 56 zachránili Italové.

V pátek italská pobřežní stráž zadržela ve vodách u Sicílie okolo pěti stovek nelegálních migrantů, snažících se s nasazením života doplout do Itálie. Týž den se po odplutí z Alexandrie potopila loď, na níž se do Evropy plavili vesměs Syřané a Palestinci. Egyptské úřady zachránily 116 lidí, 12 dalších zahynulo.

Podle údajů OSN loni na cestě k evropským břehům utonulo skoro 500 lidí. Za devět měsíců letošního roku jen do Itálie připlulo přes 30.000 běženců. Vůdcové EU mezitím čelí dilematu protichůdných požadavků na omezení nelegálního přistěhovalectví a humánností vůči lidem, které krajní nouze dohnala k nebezpečnému putování za lepším životem.

Po neštěstí z minulého týdne vyzvala Evropská komise k posílení pátracích a záchranných hlídek, které by zachycovaly čluny s uprchlíky. Ale rozpočet unijní pohraniční agentury Forex se snížil ze 118 milionů eur v roce 2011 na letošních 85 milionů eur (zhruba ze tří miliard na 2,2 miliardy Kč).

Související

Migranti na moři

Potopená loď s migranty u Tuniska: 58 obětí

Počet obětí z lodi vezoucí migranty, která se potopila minulý týden u tuniského pobřeží, vzrostl na 58. S odvoláním na místní organizaci Červený půlměsíc to uvedla agentura Reuters, podle které pobřežní stráž dnes z moře vylovila 38 těl. Červený půlměsíc odhaduje, že konečný počet obětí přesáhne 80; v takovém případě by šlo o jedno z největších lodních neštěstí týkajících se migrantů.

Více souvisejících

Uprchlíci z Tunisu Přistěhovalectví EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy