Náckové ze Zlatého úsvitu mají namále, poslanci přišli o imunitu

Atény - Řecký parlament dnes zbavil imunity šest poslanců neonacistického Zlatého úsvitu. Vyhověl tak žádosti úřadů v souvislosti s vyšetřováním vraždy levicového aktivisty a populárního zpěváka Pavlose Fisase z poloviny září. Poslanci Zlatého úsvitu před hlasováním opustili jednací sál a velká většina zbylých poslanců podle agentury DPA hlasovala pro odnětí imunity.

Vyšetřovatelé obviňují tři poslance Zlatého úsvitu z příslušnosti ke "zločinnému spolčení". Další tři se mají před soudem zpovídat ze starších přečinů, především z účasti na násilných činech Zlatého úsvitu, vysvětlila DPA.

Vládní strany i úřady se domnívají, že strana funguje jako zločinecká organizace. Někteří čelní funkcionáři Zlatého úsvitu, včetně předsedy Nikolaose Michaloliakose, už byli zatčeni. Celkem byly zatčeny zhruba dvě desítky lidí.

Vyšetřující soudci mimo jiné požádali daňové vyšetřovatele, aby zpětně za posledních deset let zkontrolovali pohyby na bankovních účtech strany a na kontech podezřelých poslanců.

Proti Michaloliakosově komandu se ale začínají hlásit se svým svědectvím další lidé, kteří se dosud báli. Jde přitom i o bývalé členy tvrdého jádra Zlatého úsvitu. Na základě jejich svědectví by soud mohl dokázat jasnou propojenost vedení kolem Michaloliakose a úderných bojůvek. Podle řeckých novin je ale skandální, že se proti Zlatému úsvitu zakročilo až tak pozdě, napsal server e15.cz.

Michaloliakos se poprvé do voleb pustil v roce 1994, kdy se volilo do Evropského parlamentu. Svou kampaň postavil na hádkách s postjugoslávskou Makedonií o jméno stejnojmenné řecké provincie. Moc mu to ale nepomohlo, získal 0,11 procenta hlasů. Když se Michaloliakosovi nepodařilo dostat do povědomí Řeků politikou, strana to úspěšně dokázala násilím. Levičáci a imigranti byli jasným cílem.

V roce 1998 Michaloliakosův zástupce Antonis Androutsopoulos napadl levicového aktivistu Dimitrise Kousourisose. Pokus o vraždu skončil rozsudkem na 21 let, později zmírněným na 12 let. Androutsopoulos u soudu hajloval a z odsouzených se pro stranu stali mučedníci za svatou věc. Stranu to však nezničilo, i když soud ukázal, že její příznivci mají své sítě například i u policejního sboru.

Příkladů napadení a vražd se spojují se stranou desítky. Nikdy to však Michaloliakosově výtvoru nezlomilo vaz. V květnu 2012 z předchozí podpory asi 20 tisíc voličů bylo najednou bezmála půl milionu. A při opakovaných volbách se to potvrdilo. Než policie pročesala zákonodárce Zlatého úsvitu, sedělo jich v parlamentu 18.

Související

Řecko

Volby v Řecku skončily pohromou pro nacionalisty, Zlatý úsvit propadl

Řečtí neonacisté z hnutí Zlatý úsvit, kteří se stali během ekonomické krize v zemi v minulých letech třetí nejúspěšnější stranou, se v nedělních parlamentních volbách do nového zákonodárného sněmu nedostali. Po sečtení hlasů z téměř 95 procent okrsků získal Zlatý úsvit jen 2,95 procenta hlasů, uvedla agentura AP. Pro vstup do parlamentu jsou potřeba tři procenta.

Více souvisejících

Zlatý úsvit Řecko

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 29 minutami

před 57 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy