Bratislava - Na Slovensku dnes ráno začaly krajské volby. Volební místnosti se zavřou dvě hodiny před půlnocí, výsledky hlasování ze všech osmi samosprávných krajů by měly být známy v neděli ráno. Očekává se, že stejně jako před čtyřmi lety uspějí hlavně kandidáti podporovaní vládní levicovou stranou Směr-SD premiéra Roberta Fica, kteří v roce 2009 obsadili posty šéfů regionálních samospráv v sedmi krajích.
Celkově si voliči v těchto v pořadí čtvrtých regionálních volbách vybírají z více než 60 kandidátů na předsedy krajů, takzvaných županů. O křesla poslanců krajských zastupitelstev se uchází zhruba 2500 lidí.
V krajích, ve kterých žádný ze zájemců o post předsedy nezíská nadpoloviční většinu hlasů, se za dva týdny uskuteční druhé kolo přímé volby. Do něj postoupí dva kandidáti s nejvyšší podporou voličů v prvním kole.
Krajské samosprávy na Slovensku rozhodují ročně o použití 1,1 miliardy eur (29,5 miliardy korun). Kraje mají na starosti například střední školy, menší nemocnice, muzea a divadla a také spravují silnice nižší kategorie.
Zavedeme socialismus
„Ani mě to vůbec nezajímá. Nemám čas sledovat politické záležitosti, jde to úplně mimo mě," přiznává mladá žena z Bratislavy. To, co při anketě na náměstí před prezidentským palácem v Bratislavě vypadá jenom jako nepodložený dojem, dokládají i mnohaleté statistiky, píše rozhlas.cz.
Průměrná účast ve třech dosavadních krajských volbách na Slovensku se pohybovala kolem slabých 20 procent voličů a letos to nebude o moc lepší, myslí si sociolog Martin Slosiarik.
Někteří kandidáti v rámci předvolební kampaně neváhali voličům slíbit nesplnitelné. Třeba v Bratislavě hned dva kandidáti slibovali, že zahrnou do MHD také lodě, které plují po Dunaji.
Jedna z kandidátek dokonce slíbila, že o víkendech bude regionální doprava v Bratislavském kraji úplně zadarmo.
„Chci zavést socialismus v Západoslovenském kraji. Za druhé, chci vybudovat metro v Bratislavě; Zrušíme protizákonné poplatky v domovech sociální péče, které musí platit naši důchodci," slibovali někteří kandidáti.
Související
Jsme mimořádně oslabení a ohrožení, říká Fico po unijním summitu
Slovenská policie reaguje na požár v Pardubicích
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Maduro se vrací před soud. Chce přesvědčit soudce, aby zrušil jeho obžalobu
před 1 hodinou
Kim Čong-un a Alexandr Lukašenko podepsali v Pchjongjangu smlouvu o přátelství
před 2 hodinami
Izrael zlikvidoval velitele íránského námořnictva, který stál za blokádou Hormuzského průlivu
před 2 hodinami
Chladné počasí umocní silný vítr. Meteorologové vydali varování
před 3 hodinami
Írán je šílený národ a vy jste absolutně nic neudělali, naštval se Trump na NATO
před 4 hodinami
AfD má plán, jak uspět ve volbách. Distancuje se od Trumpa
před 4 hodinami
Trump trvá na svém: Írán chce dohodu, i když to popírá. Pokud se nevzdá, rozpoutáme peklo
před 5 hodinami
Mír není na dohled. Cesta k ukončení války mezi USA a Íránem naráží na zásadní překážky
před 6 hodinami
Vance pojede do Maďarska. Osobně podpoří Orbána před volbami
před 8 hodinami
Počasí bude do konce března chladné. Teploty citelně klesnou
včera
Revoluční verdikt: Facebook, Instagram a YouTube škodí zdraví. Způsobují závislost dětí na sociálních sítích
včera
Nevíme, co Trump vlastně chce, spolupráce uvízla na mrtvém bodě, říkají evropští lídři
včera
HRW: Izraelská armáda použila v obydlených oblastech jižního Libanonu bílý fosfor
včera
Nejmladší premiérka v historii Dánska končí. Mette Frederiksenová podala demisi
včera
Teherán zveřejnil svůj mírový plán. USA poslal podmínky, za jakých ukončí válku
včera
Fotbal v Karviné nad propastí. Primátor a šéf klubu zmizel, sponzor končí spolupráci
včera
Evropě hrozí v dubnu vážný nedostatek pohonných hmot a energií, varuje šéf Shell
včera
Narušení dopravy v Hormuzském průlivu může mít pro globální obchod hluboké následky, varují experti
včera
Podezřelí v případu z Pardubic. Kolují první informace o identitě zadržených
včera
Hormuzským průlivem proplouvají první tankery. Nepřátelské státy musí za průjezd zaplatit
Situace v Hormuzském průlivu, který je jednou z nejdůležitějších námořních tepen světa, prochází v posledních hodinách mírnou, ale citelnou změnou. Podle aktuálních sledovacích dat se zdá, že se po období totální paralýzy začínají v této oblasti objevovat první známky obnoveného pohybu komerčních plavidel.
Zdroj: Libor Novák