Tajné věznice CIA v Polsku? Štrasburk řeší stížnost arabských vězňů

Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva se dnes zabýval stížností dvou arabských vězňů z Guantánama na Polsko. Palestinec a Saúd tvrdí, že před svým přesunem v roce 2003 do americké věznice na Kubě, kde jsou dosud, byli v Polsku drženi a mučeni v tajné věznici americké CIA. Varšava obvinění popřela. Soud vyslechl obě strany a podle agentury AFP rozhodne až v příštích měsících.

Saúd Abdar Rahím Nasírí (48) a Palestinec abú Zubajdá (42) prostřednictvím svých advokátů u soudu při Radě Evropy se sídlem ve Štrasburku obvinili Varšavu, že "dobrovolně a s plnou znalostí věci" dovolila, aby je CIA v letech 2002 až 2003 tajně držela několik měsíců v Polsku. Tam prý byli i mučeni, zejména metodou "waterboarding", která má simulovat, že se zadržený topí.

Muži také tvrdí, že polské úřady zavřely oči, když je američtí agenti přepravili v roce 2003 na Guantánamo, kde se stále nacházejí, aniž kdy byli souzeni. 

Polsko dnes před štrasburským soudem odmítlo nařčení, že mělo nějaké tajné věznice. Zástupce polského ministerstva zahraničí řekl, že jeho země neporušila Evropskou úmluvu o lidských právech, na jejíž dodržování soud při Radě Evropy dohlíží.

Polští představitelé, kteří byli u moci v letech 2002 až 2003, popírali, že by na polském území existovaly údajné tajné věznice CIA pro lidi podezřelé z terorismu. CIA podle agentury AP nikdy neupřesnila, kde podobná tajná místa měla, ale podle zpravodajských zdrojů, leteckých informací a zastánců lidských práv šlo například o Afghánistán, Thajsko, Polsko, Litvu a Rumunsko.

Od přijetí konečné zprávy Evropského parlamentu o nezákonných aktivitách CIA v Evropě uběhlo už 6 let, ale členské země stále nejsou ochotny odhalit celou pravdu. Během plenární rozpravy už v září 2012 vyzvali poslanci Evropského parlamentu členské země, aby řádně vyšetřily podezření z existence tajných věznic CIA v Evropě a kritizovali neochotu spolupracovat ze strany členských zemí EU, informuje europarl.europa.eu.

Komisařka pro spravedlnost Viviane Reding vyzvala v rozpravě zúčastněné země, aby pokračovaly v "důkladném, nezávislém a nestranném vyšetřování, aby pravda vyšla najevo".

"Musíme udělat všechno pro to, aby bylo zaručeno důkladné a nezávislé šetření toho, co se stalo, a kdo je za to zodpovědný," uvedla francouzská poslankyně za Zelené Hélène Flautre, která je zpravodajkou přijatého usnesení. "Fantazie členských států při pokusu maskovat pravdu je bezbřehá," upozornila a dodala, že je přesvědčená, že "pouze koordinovaný evropský přístup může prolomit mlčení".

Poslanci v usnesení odsoudili nedostatečnou transparentnost a to, že se nepodařilo přimět členské země k převzetí odpovědnosti za údajné porušování lidských práv. "Je opravdu hanba, že evropské vlády odmítají přiznat lidem svou odpovědnost a omluvit se," řekla například nizozemská liberálka Sophie in 't Veld. "Budeme o tom mluvit, dokud nebudou k zodpovědnosti pohnáni ti, kteří umožnili porušování lidských práv našim jménem," dodala in 't Veld. "Musíme si udělat pořádek na vlastním dvorku. Čím dříve, tím lépe," podpořila ji francouzská poslankyně ze skupiny Spojené evropské levice / Severské zelené levice Marie–Christine Vergiat.

Související

Soud pro lidská práva Štrasburk

Tajné věznice? Rumunsko a Litva porušily práva, když pomohly CIA. Zaplatí odškodné

Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku dnes rozhodl, že v případu tajných věznic CIA v Litvě a Rumunsku byla porušena práva stěžovatelů. Země musí každé z obětí zaplatit odškodné ve výši 100.000 eur (2,6 milion Kč), jednomu ze stěžovatelů rovněž 30.000 eur (775.000 Kč), které vynaložil na soudní řízení. Druhý si o vrácení těchto nákladů nežádal, informoval štrasburský soud v tiskové zprávě.

Více souvisejících

tajná věznice Soud pro lidská práva Štrasburk Polsko

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy