U Stonehenge je rušno, nastal zimní slunovrat. VIDEO

Stonehenge - Starověké kultury považovaly zimní slunovrat za okamžik zrodu nového slunce. Noci se totiž začnou zkracovat a dnům přibude světla. Pro mnoho lidí je to i dnes magický okamžik. Letos nastal v 9 hodin a 4 minuty našeho času, napsal rozhlas.cz.

Stonehenge ročně navštíví zhruba milion lidí. Nově mohou navštívit moderní informační centrum. Stojí asi 2 kilometry od kamenného kruhu. Centrum vystavuje asi 250 prehistorických objektů.

Vědci čas od času přijdou s novou hypotézou o účelu Stonehenge. Bylo to pohřebiště, astronomická observatoř, posvátné místo, které sjednocovalo dávné obyvatele Británie? A proč vlastně některé kameny ze Stonehenge pocházejí až z místa vzdáleného skoro 400 kilometrů? 

Megalitický komplex Stonehenge leží v jižní Anglii, v hrabství Wiltshire. V této lokalitě se však nenachází žádné kameny, ze kterých mohl být postaven. Na stavbu Stonehenge byl použit velmi zvláštní materiál. Takzvané Modré kameny, které ve vlhkém prostředí samovolně zmodrají. Jedná se o sopečný riolit, který se velmi liší od ostatních hornin v jižním Walesu.

Pracovníci z Waleského národního muzea a Leicesterské unverzity hledali nejbližší místa výskytu Modrých kamenů, ze kterých je komplex Stonehenge vybudován. Po analýzách minerálního složení a textury skal vyvrátili původní doměnku vědců, že kameny pocházejí z 200 km vzdálených lomů Presellských hor. Analýzy petrografickou metodou potvrdili 99% shodu s lokalitou Craig Rhos-y-felin u Pont Season.

K jakému účelu Stonehenge vlastně sloužilo, se můžeme zatím pouze domnívat. Účel nebyl náhodný ani veskrze primitivní. Odborníci z oboru astronomie nepochybují o astronomické observatoři, která v době kamenné pomáhala určovat za letního a zimního slunovratu prostřednictvím stínů délku dne a noci včetně východu Slunce i Měsíce.

Jiní hovoří o rituální svatyni nebo o místu léčení raněných a beznadějně nemocných, či dokonce o lokalitě určené k pohřbívání a uctívání zemřelých, píše magazin2000.cz.

Megalitická stavba ve Wiltshire je často přirovnávána k egyptským pyramidám. Řada odborníků celkem seriózně uvažuje o využívání ztracených technologií, jejichž autoři uměli tesat přesné tvary do žuly i mramoru nebo přenášet kamenné balvany o hmotnosti několik desítek tun. Stále častěji hledáme souvislosti mezi těmito ztracenými postupy a současnými vynálezy a prostředky. Tyto teorie zahrnují i možnou existenci UFO a mise mimozemských civilizací, které po sobě na modré planetě zanechaly nesmazatelné stopy. Je ale zrovna tak možné, že jde o památku na civilizaci původu pozemského.

Související

Stonehenge

Britové mají zákaz slavit slunovrat u Stonehenge

Britové letos nebudou moci oslavit nadcházející letní slunovrat u slavné megalitické stavby Stonehenge, kde se každoročně pohanského rituálu k uctění nejdelšího dne roku účastní desítky tisíc lidí. Úřady kvůli pandemii koronaviru akci zakázaly, na dodržování zákazu shromažďování bude na místě dohlížet policie, napsal dnes server BBC.
Vlny / tsunami

Co lze najít na dně oceánů? Vesmírné lodě, prokleté smaragdy i legendární města

Zemi dominují oceány, které pokrývají 71 procent jejího povrchu. Co ale číhá pod vší tou vodou? Odborníci odhadují, že jsme zatím prozkoumali méně než pět procent našeho světa, což znamená, že nám zbývá 95 procent nezmapovaného prostoru hlubokých modrých moří. Jaké bohatství může být pohřbené pod mořskými vlnami? Ztracená Atlantida? Trosky majestátních potopených lodí? Přinejmenším bychom mohli čekat, že objevíme celou řadu zmizelých nákupních vozíků.

Více souvisejících

Stonehenge Velká Británie

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy