Co lze najít na dně oceánů? Vesmírné lodě, prokleté smaragdy i legendární města

Zemi dominují oceány, které pokrývají 71 procent jejího povrchu. Co ale číhá pod vší tou vodou? Odborníci odhadují, že jsme zatím prozkoumali méně než pět procent našeho světa, což znamená, že nám zbývá 95 procent nezmapovaného prostoru hlubokých modrých moří. Jaké bohatství může být pohřbené pod mořskými vlnami? Ztracená Atlantida? Trosky majestátních potopených lodí? Přinejmenším bychom mohli čekat, že objevíme celou řadu zmizelých nákupních vozíků.

Bez ohledu na to, kolik záhad ještě čeká na své odhalení, průzkumy moří už vedly k objevu několika nečekaných pokladů, napsal list The Sun, který připravil přehled nejpodivnějších, nejúžasnějších a dokonce i nadpřirozených věcí nalezených na dně oceánů.

1. První počítač

Tento záhadný předmět objevili v minulém století potápěči lovící na mořském dně houby v troskách pradávné lodi u řeckého pobřeží. Takzvaný mechanismus z Antikythéry byl údajně sestaven ve druhém století našeho letopočtu a označení "první počítač" si vysloužil díky předpokladům, že byl využíván ke sledování pohybů planet.

2. Motory Apolla 11

V roce 2013 objevil nikdo menší, než šéf Amazonu Jeff Bezos, dva raketové motory F-1 z vesmírné lodi Apollo 11. Tyto části rakety, jež poprvé dopravila astronauty na Měsíc, ležely na dně oceánu od roku 1969.

3. "Nový Stonehenge" V Baltském moři

Poté, co ho zahlédla skupina švédských potápěčů, byl tento neidentifikovaný objekt objeven v roce 2012 na dně Baltského moře. Původ, funkci nebo smysl této kruhové anomálie se zatím nepodařilo zjistit. A zatímco někteří mu říkají "nové Stonehenge", jiní uvádějí, že by se mohlo jednat o předmět z jiné planety, protože připomíná hvězdnou loď Millennium Falcon z filmové ságy Star Wars.

4. Kleopatřino město Alexandrie

Kleopatřino město Alexandrie zůstávalo skryté 1600 let a experti se už téměř vzdávali nadějí, když se archeologům v roce 1988 konečně podařilo objevit části města. Aby chrámy a sfingy zůstaly zachované v původních pozicích, plánuje Egypt vybudovat první podmořské muzeum na světě.

5. Záhadný kruhový kámen

V roce 2003 vědci objevili kruhovou strukturu vážící téměř 60.000 tun v Galilejském moři. Tato čedičová struktura je dvakrát větší než Stonehenge, a nepodobá se ničemu jinému, co bylo kdy na Zemi objeveno. Funkce či doba, kdy tento objekt vznikl, nejsou známé, ale archeologové zvažují možnost, že by mohlo jít o dávné společné pohřebiště.

6. Zmizelé město Herakleion

Další z egyptských zázraků, město Herakleion známé také jako Thonis, zmizelo pod hladinou Středozemního moře před 1200 lety. Zhruba 46 metrů pod hladinou objevili archeologové v potopeném městě zlaté mince, pětimetrové sochy a zbytky 64 lodí. Zajímavé je, že ani po letech vykopávek a bádání se zatím vědcům nepodařilo zjistit, co potopení města způsobilo.

7. Prokleté smaragdy Jaye Mischoviche

Amatérský potápěč a lovec pokladů Jay Miscovich našel životní nález, když v Mexickém zálivu u pobřeží Floridy v roce 2010 narazil na smaragdy v hodnotě milionů dolarů. Neměl ovšem šanci využít více než 70 kilogramů kamenů k odchodu do důchodu a šťastný zbytek života.

Další roky strávil právními tahanicemi s jinými lovci pokladů, kteří tvrdili, že měli právo na všechny nálezy z vraku, odkud Miscovich smaragdy údajně vylovil. Bez možnosti prodat kameny, a s narůstajícími dluhy za soudní spor, spáchal Jay v roce 2013 sebevraždu. Odkud smaragdy pocházely, není dodnes známo.

8. Potopené indické město

Potopené město v indickém Kambajském zálivu bylo objeveno v roce 2002. Jeho stáří se odhaduje na ohromujících 9500 let. Mezi objevy, které tu vědce ohromily nejvíce, patřily i neporušené lidské ostatky.

9. Život existující navzdory podmínkám

V nejhlubších hloubkách oceánů v jednom z nejnehostinnějších životních prostředí na světě, identifikovali vědci živoucí mikroby. Stáří těchto neskutečných organismů se datuje do jurského období, tedy do doby, kdy se po Zemi stále ještě proháněli dinosauři. Tito mikrobi přežívají 86 milionů let, přestože mají sotva dostatek kyslíku a žádnou sladkou vodu.

10. Pavouci

Na pavouky můžete narazit nejen v koutech domácností, zahradních kůlnách, v lese nebo na louce. Tito osminozí tvorové se dokážou dokonce i potápět pod vodu. Pavouk vodouch stříbřitý dokáže naplnit podvodní sítě kyslíkem, a vytvořit si tak doslova vzduchový stan, kde může trávit dlouhé hodiny.

Související

Moře, ilustrační foto

Drogové kartely, motorkářské gangy. Svět čelí novému problému, ostrovy se mění v doupě zločinu

Ostrovní země v Tichém oceánu čelí rostoucímu riziku, že se stanou základnami pro mezinárodní zločinecké gangy. Toto varování zaznělo ve zprávě Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), která byla zveřejněna v pátek. Podle ní region už nyní slouží jako útočiště pro drogové kartely z Ameriky, motorkářské gangy z Austrálie a Nového Zélandu a asijské zločinecké skupiny.

Více souvisejících

Oceán počítače vesmírný program Apollo (NASA) města Stonehenge

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy