Slovenská HZDS přestala existovat. Vzpomínáte na Mečiara? VIDEO

Žilina - Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) trojnásobného expremiéra Vladimíra Mečiara dnes zanikla. O osudu kdysi nejsilnější polistopadové slovenské strany rozhodli v Žilině delegáti mimořádného sjezdu, informoval slovenský server TVNoviny. Účastníci zasedání se ale zároveň rozhodli založit novou stranu pod názvem Strana demokratického Slovenska (SDS).

Šéf politického grémia strany Sergej Kozlík zdůvodnil zánik organizace její strnulostí. "Nedokázala pohnout vrcholnou strukturou, učinit sebereflexi po volbách. Sebereflexe je výměna lídrů po volbách, které nepřivedou stranu do parlamentu nebo do vlády. Strana ustrnula, ztratila dynamiku a padla," řekl.

Mečiar, který spolu s Václavem Klausem v roce 1992 rozhodoval o rozdělení Československa na samostatné republiky, stranu opustil v polovině prosince loňského roku poté, co v září přestal být jejím šéfem.

Mečiarismus uškodil Slovensku

Vladimír Mečiar se velmi rychle vypracoval na nejvlivnějšího muže Slovenska a začal psát novou kapitolu moderních slovenských dějin. Slovensko dovedl na jedné straně k vytoužené samostatnosti, na straně druhé k mezinárodní izolaci a do hlubokých ekonomických problémů, říká slovenský sociolog Martin Bútora.

"Mečiar a jeho lidé usilovali o uplatnění diktátu většiny. Postupně se jejich protivníky stávaly další a další instituce. Co zemi nejvíc poškodilo, vnitřně i navenek, byl způsob a styl vládnutí - autoritářský a populistický nacionalismus," myslí si bývalý disident.

V důsledku politického a ekonomického marasmu při budování nového státu proběhla například další vlna vystěhovalectví, která dodnes není zmapovaná. Lidé odcházeli především za prací, což je staletá slovenská tradice, ale utíkali také před Vladimírem Mečiarem. Dnes to možná zní příliš pateticky, takových lidí však bylo dost a nebyli to jenom intelektuálové typu Fedora Gála.

"Odešel jsem ze Slovenska, když se rozpadalo Československo. Jednak mi bylo líto Československa, což dnes zní sentimentálně, ale mně se nechtělo žít pod kuratelou vlády, kterou tehdy reprezentoval Vladimír Mečiar. Připadalo mi to trochu nedůstojné pro mne osobně, protože jsem věděl, co to je za politika, ale hlavně se mi zdálo, že Praha poskytuje více šancí pro kvalitní život než Bratislava," popisuje Fedor Gál.

Devadesátá léta minulého století získala nálepku mečiarismus. Tajná služba unesla prezidentova syna, měla prsty ve vraždách policistů a mafie si bez problémů rozdělila Slovensko. Tečku za mečiarismem udělal sám Mečiar. Jeho voliči stále chudli, stejně jako celá země, a odpor obyvatel rostl.

Parlamentní volby v roce 1998 Vladimír Mečiar sice ještě vyhrál, ale už nedokázal sestavit vládu. Svůj konec oznámil ve Slovenské televizi tak teatrálně, jak se na zhrzeného národního hrdinu sluší, uvedl rozhlas.cz.

Související

Lubomír Kopeček

ROZHOVOR: 30 let od Deklarace o svrchovanosti Slovenské republiky. Pokud by Československo přežilo, asi by se podobalo Belgii, míní profesor Kopeček

Slovenská národní rada před 30 lety, 17. července 1992, schválila Deklaraci o svrchovanosti Slovenské republiky. Dokument, který se proklamoval coby základ „suverénního státu slovenského národa“, byl přijat hlasy 117 ze 147 přítomných slovenský poslanců. Dali tím najevo, že Československo v dosavadní podobě považují za mrtvé, konstatuje politolog Lubomír Kopeček v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Profesor působící na brněnské Masarykově univerzitě, kterému letos vyšla kniha Hodný, zlý a ošklivý? Havel, Klaus, Zeman: Paralelní životopisy, v něm mimo jiné nastínil, jakým směrem by se mohla ubírat česká politika, pokud by k rozdělení společného státu nedošlo. Okomentoval také nedávné výroky exprezidenta Václava Klause o údajných důvodech pokojného česko-slovenského rozchodu.

Více souvisejících

Vladimír Mečiar Slovensko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zuzana Maděrová

Senzační zlato. Maděrová zastoupila zklamanou Ledeckou v paralelním obřím slalomu

Z Milána a Cortiny d'Ampezzo přišla v neděli první skvělá zpráva. Česká olympijská výprava získala první cenný kov na právě probíhajících zimních olympijských hrách v paralelním obřím slalomu na snowboardu. To se ostatně očekávalo před olympiádou, jenže od tradiční královny tohoto sportu Ester Ledecké, která však neprošla překvapivě přes čtvrtfinále. Češi v hledišti včetně prezidentského páru v tu chvíli rozhodně nemuseli smutnit. Ve hře zůstala druhá česká reprezentantka Zuzana Maděrová, která potvrdila dokonale svoji vzestupnou formu z této sezóny a korunovala ji ziskem zlaté olympijské medaile.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Olympijská kolekce českých sportovců ve světě zaujala. Řadí je k těm nejpoutavějším

Na domácí scéně nejen mezi fanoušky, ale i mezi politiky nenašlo oblečení českých sportovců pro letošní zimní olympijské hry v Miláně a Cortině d'Ampezzo příliš pochopení vzhledem k jeho netradiční barevné kombinaci. Jak už to ale v mnoha případech bývá, to, co pro Čechy může být pohoršující, může naopak ve světě snést pochvalu. A to je právě případ i nové české olympijské kolekce. Podle zahraničních médií se totiž Češi ve svém oblečení při zahájení rozhodně neztratili. Kolekce prý patří k pěti nejzajímavějším.

před 5 hodinami

Andrej Babiš přichází na zasedání vlády.

Česko by mohlo dětem zakázat sociální sítě. Babiš se tomu nebrání

Premiér Andrej Babiš (ANO) nevyloučil zákaz užívání sociálních sítí u dětí mladších 15 let. Podle předsedy vlády jsou internetové platformy pro nejmladší občany škodlivé. Česko by v případě zavedení zákazu následovalo některé evropské státy, které se rozhodly k takovému opatření přistoupit. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Curling

Curleři si připsali první výhru, Indráčková historický zápis. V akci byl i český sáňkař

Po čtyřech duelech se na zimních olympijských hrách v Miláně a Cortině d'Ampezzo konečně dočkali a mohli se radovat z premiérové výhry pod pěti kruhy. České curlingové smíšené dvojici Julie Zelingrová-Vít Chabičovský se to povedlo, když dokázala pokořit jihokorejské duo Kim Seon-yeong a Jeong Yeong-sok 9:4. Na tento výkon se snažila navázat ve večerním duelu se Švýcarskem, ale v něm se opět dostala do dříve zajetých kolejí a bohužel prohrála jasně 3:10. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Na olympiádě se šíří mezi hokejistkami norovirus. Po Finkách trápí i Švýcarky

Ještě před oficiálním zahájením zimních olympijských her v Miláně a Cortině d'Ampezzo se objevila zpráva o výskytu noroviru v týmu finských hokejistek, což zasáhlo do programu her, neboť se musel přesunout jejich úvodní duel s Kanadou. Tímto vysoce nakažlivým RNA virem, jenž způsobuje akutní virovou gastroenteritidu, se měla ve švýcarském ženském hokejovém týmu jedna z hráček nakazit poté, co právě tyto hokejistky odehrály v pátek svůj duel s Českou republikou.

včera

včera

včera

včera

Olympiáda, ilustrační foto

Zabystřan ve sjezdu zajel olympijské maximum, Janatová ve skiatlonu v TOP 10

Pětadvacáté Zimní olympijské hry v Miláně a Cortině d'Ampezzo jsou po pátečním zahájení a zapálení dvou olympijských ohňů již v plném proudu. Do akce tak šli po smíšené curlingové dvojici a hokejistkách i další čeští olympionici. Mezi prvními se představil alpský lyžař Jan Zabystřan, který české fanoušky před hrami navnadil senzačním předvánočním vítězstvím v super-G ve Val Gardeně. Jenže super-G přijde na olympiádě na řadu později, v sobotu dopoledne se nejprve postavil na start sjezdu. Ten ovládli Švýcaři a Italové, Zabystřan skončil na 24. místě, čímž si tak vylepšil své olympijské maximum. Další české vlaječky byly k vidění ve skiatlonu, kde se mimo jiné představila i Kateřina Janatová, která podle svých slov zajela nejlepší závod v životě, když skončila sedmá.

včera

Počasí způsobilo oblevu. Sněhu ubylo i na horách, ukazují data

Mrazivé počasí v posledních dnech na většině míst ustoupilo. Teploty vystoupaly nad nulu a dostavila se obleva. Kvalita sněhových podmínek se zhoršila i na horách, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy