Brusel - Vrcholní představitelé Evropské unie José Barroso a Herman Van Rompuy blahopřáli novému českému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, jehož vládu dnes jmenoval prezident Miloš Zeman. Oba zástupci unie zdůraznili, že se těší na nadcházející spolupráci.
Předseda Evropské komise José Barroso poznamenal, že jmenování nové vlády přišlo v důležitý okamžik jak pro Česko, tak pro celou Evropu. "Věřím, že významně přispějete k našemu společnému úsilí posunout společný evropský projekt úspěšně kupředu," napsal šéf komise novému předsedovi české vlády.
Van Rompuy, který předsedá summitům unijních států a někdy bývá označován jako "prezident EU", ve své gratulaci vyjádřil přesvědčení, že Česká republika bude i nadále hrát konstruktivní roli v evropských i regionálních otázkách. Těší se prý na setkání se Sobotkou na nejbližším unijním summitu v březnu.
Nová česká vláda už začala pracovat. Novým šéfem úřadu vlády by se měl stát dosavadní tajemník městského úřadu Slavkova u Brna Pavel Dvořák. Právě ze Slavkova pochází také předseda vlády.
"V ideálním případě by se hlasování o důvěře vlády mohlo odehrát 18. února. Dohodli jsme se na harmonogramu přípravy programového prohlášení vlády, bude vytvořena pracovní skupina se dvěma zástupci z každé strany," řekl premiér Sobotka.
"Prezident musel přiznat porážku. Jeho ambicí bylo sestavit vládu, kde bude rozhodovat o jménech ministrů, případě o jméně premiéra. Překazil mu to neúspěch Rusnokovy vlády ve sněmovně i nepovedený puč v ČSSD. Plán, jak posunout ČR k poloprezidentskému systému, musel na nějakou dobu odložit," komentuje dnešní dění Petr Holub z Aktuálně.cz.
Související
Oznámení nových Trumpových cel zahýbalo Evropou. Od lídrů přišla rázná reakce
Carney: Evropa se nepodrobí brutálnímu světu, stane se základnou pro obnovu mezinárodního řádu
EU (Evropská unie) , Bohuslav Sobotka , José Manuel Barosso
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Hasiči v Českém Švýcarsku splnili cíl a odvolávají vrtulníky. Zásah pokračuje
před 1 hodinou
Trump pozastavil Projekt Svoboda. Blokáda i mírová jednání pokračují
před 2 hodinami
Smutná zpráva z Nepálu. Na Makalu zemřel český horolezec
před 3 hodinami
Počasí přinese do Česka další bouřky
Aktualizováno před 8 hodinami
OBRAZEM: Ruce pryč od médií. Tisíce lidí v Praze protestovaly proti zestátnění ČT a ČRo
včera
Den před příměřím byl na Ukrajině krvavý. Kyjev hlásí 17 mrtvých, armáda útočila v ruském vnitrozemí
včera
CNN: Trump se stal historicky nejméně populárním prezidentem USA
včera
WHO: Na palubě lodi MV Hondius mohlo dojít k vzácnému přenosu hantaviru z člověka na člověka
včera
V Moskvě budou čekat Putin a Lukašenko. Fico stále plánuje cestu do Ruska
včera
Došlo na slova vědců. Zesláblý keporkak Timmy zřejmě uhynul
včera
Hegseth: Cesta Hormuzským průlivem je volná. Írán se ztrapnil a uchýlil k mezinárodnímu vydírání
včera
Další nakažení hantavirem na MV Hondius. Přístav výletní lodi zakázal zakotvit, cestující na břeh nesmí
včera
Oznámení nových Trumpových cel zahýbalo Evropou. Od lídrů přišla rázná reakce
včera
Vypíná internet, zavádí příměří. Jak se Rusko chystá na oslavy Dne vítězství?
včera
Projekt Svoboda očima expertů: Pochybují, že USA mají dostatek kapacit
včera
Nebezpečné počasí v Česku. Kromě požárů hrozí i bouřky, mohou být silné
včera
Rusko zřejmě kvůli oslavám Dne vítězství vypnulo v Moskvě a Petrohradu internet
včera
Ještě jsme ani nezačali, varuje Írán USA. Trump hrozí vymazáním z povrchu zemského
včera
Krátkodobé příměří na Ukrajině. Po Putinovi rozhodl i Zelenskyj
včera
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
Americký prezident Donald Trump tvrdí, že lodě v Hormuzském průlivu se opět dostaly pod íránskou palbu. Poškozena měla být loď plující pod vlajkou Jižní Koreji. Teherán zároveň obvinil Spojené státy americké z porušení platného příměří.
Zdroj: Lucie Podzimková