
Bratislava - Desítky lidí včetně někdejších předních komunistických činitelů se dnes přišly do Bratislavy rozloučit s bývalým vysokým funkcionářem Komunistické strany Československa (KSČ) Vasilem Biľakem, který zemřel minulý týden. Na pietní akt v krematoriu na okraji slovenské metropole dorazili také bývalý generální tajemník KSČ Miloš Jakeš a poslední šéf komunistické tajné policie StB Alojz Lorenc.
Biľak byl označován za posledního žijícího signatáře takzvaného zvacího dopisu, který se stal formálním zdůvodněním sovětské vojenské invaze do Československa v roce 1968. Zemřel ve věku 96 let ve své vile v lukrativní části Bratislavy. Na veřejnosti se už roky neobjevoval a v poslední době ho zdravotní potíže nutily zůstat na lůžku.
Vícero smutečních hostů přineslo na poslední rozloučení s Biľakem věnec nebo kytici, nechyběla ani červená vlajka Komunistické strany Slovenska. Početné zástupce medií ochranka do smuteční síně nevpustila.
"Vážil jsem si jeho činnosti. Mnoho dobrého (Biľak) udělal. Vcelku neprávem se vedou o něm různé řeči. Byl to člověk, který byl oddán myšlence socialismu - dělal proto všechno, co mohl. Dělal to s plným nasazením," řekl ČTK Jakeš. I v současnosti se Jakeš zastává takzvané normalizace, která v komunistickém Československu potlačila snahu o demokratické reformy a jejíž představitelem byl i Biľak.
Mezi smutečnými hosty byl rovněž ruský velvyslanec na Slovensku Pavel Kuzněcov a někdejší člen předsednictva ústředního výboru KSČ Jan Fojtík. "Nemusí už odpovídat na sprosté a hulvátské útoky, které se proti němu vedly. Ty lži, že například pozval sovětské vojsko. Nebylo většího vlastence za nás, než byl Vasil Biľak," prohlásil Fojtík.
Do Bratislavy zřejmě nepřijel nikdo z Komunistické strany Čech a Moravy. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik ČTK řekl, že neví o tom, že by některý z jeho stranických kolegů na dnešní Biľakův pohřeb jel. Mluvčí KSČM Robert Kvacskai byl jednoznačnější a prohlásil, že nikdo z českých komunistů se do slovenské metropole v souvislosti s touto událostí nevydal.
Slovenská média už dříve spekulovala, že tělesné ostatky Biľaka budou uloženy na hřbitovu v Bratislavě, kde je pohřben i Alexander Dubček. Dubček byl hlavním představitelem Pražského jara, uvolňování politických poměrů v Československu, které zastavila zahraniční vojenská invaze v srpnu 1968.
Vasil Bilak by neměl být zapomenut
Jeho příběh je totiž o tom, jak události mohou vynést nadlouho k moci zlého, zakomplexovaného, ideologií posedlého, nenávistného a omezeného člověka.
Hlavními tvářemi normalizace sice byli Gustáv Husák a Lubomír Štrougal, ale největší důvěře Moskvy se těšili jiní dva komunisté. Vasil Bilak jako šéfideolog KSČ a Miroslav Müller, Brežněvův dávný osobní přítel a šéf kulturního oddělení ÚV KSČ. Jinak známý také jako "kat české kultury".
"Bilaka sovětské vedení nenainstalovalo v roce 1969 do čela KSČ, protože vědělo, že je příliš zkompromitovaný kolaborací a snahou vytvořit tzv. dělnickou-rolnickou vládu. Potřebovali někoho, kdo bude pro Čechy a Slováky přijatelnější. Našli ho v Husákovi, ale Bilak byl víceméně až do nástupu Gorbačova hlavní moskevskou spojkou ve vedení KSČ," napsal žurnalista Martin Novák na svém blogu na Aktuálně.cz.
Politolog a filozof Miroslav Kusý, signatář Charty 77, pro rozhlas.cz zdůraznil že tzv. zvací dopis je tak trochu kamufláž. „Nikdo neměl právo pozvat cizí vojska do země. Biľak a další, kteří tam byli podepsaní, na to pravomoc neměli. Ale samozřejmě měli zodpovědnost za to, že s takou iniciativou vystoupili."
U lidí byl Vasil Biľak známý svojí nespisovnou mluvou, ve které se odrážel jeho rusínský původ.
Související

První "normalizační" opatření bylo ÚV KSČ přijato před 50 lety

Zrada Československa. Soudruh Biľak před 50 lety předal SSSR zvací dopis
Aktuálně se děje
včera

Tři oříšky pro Popelku patřily k jejím posledním filmům. Zemřela Karin Leschová
včera

Extraliga play off 2025: Domácí Brno srovnalo sérii finále s Pardubicemi výsledkem 7:4
včera

Vážná nehoda v Holohlavech. Několik zraněných skončilo v hradecké nemocnici
včera

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice
včera

Česko rozhodlo o tom, kdo ho bude zastupovat na pohřbu papeže
včera

Na velikonoční bouřky brzy navážou další. Meteorologové řekli, kdy a kde hrozí
včera

Tragédie v lomu Velká Amerika. Muž se zřítil dolů, pád nepřežil
včera

Rozvědka: Jsme na hranici války. Ruské útoky proti Evropě narůstají, mír na Ukrajině by nic nevyřešil
včera

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?
včera

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit
včera

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?
včera

Kam se hrabe Tesla. Čínská firma posunula hranice elektromobilů, nabízí dojezd 500 km za 5 minut nabíjení
včera

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže
včera

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů
včera

Karta se otáčí. Trump svými cly neplánovaně podpořil obchod v Evropě
včera

Papež František zemřel, protože neposlechl lékaře? Lidé tušili, že ho vidí naposledy
včera

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu
včera

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl
včera

Chceme jednat s Kyjevem a prošetřit útoky na civilní cíle, prohlásil Putin. Pak poslal drony a bomby na civilisty
včera
Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?
Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.
Zdroj: Libor Novák