Většina kandidátů na slovenského prezidenta tají svůj majetek i výdaje na kampaň

Bratislava - Kandidáti na slovenského prezidenta se před sobotní přímou volbou hlavy státu předhánějí ve slibech voličům, většina z nich ale odmítla zveřejnit podrobnosti o svém majetku a ani průběžně neinformují o financování své kampaně. Podle nevládní organizace Aliance Fair-play pouze tři ze 14 kandidátů na prezidentský úřad zareagovali na její výzvu a poskytli podrobné údaje o svém majetku a příjmech.

Slovenský zákon nevyžaduje, aby prezidentští kandidáti dopředu zveřejnili detaily o svých majetkových poměrech. Na rozdíl od České republiky ani nemusejí zřídit takzvaný transparentní účet, který je přístupný veřejnosti přes internet a z něhož financují svou kampaň."Máme nízké nároky na prezidentské kandidáty a zákon nevyžaduje před volbami vůči voličům žádnou otevřenost. Prezidentem se tak fakticky může stát zajíc v pytli," upozornila programová ředitelka Aliance Fair-play Zuzana Wienk. Organizace proto vybídla prezidentské kandidáty, aby zpřístupnili informace o svém majetku a financování kampaně. Výzvě zcela vyhověli pouze jeden z favoritů na postup do druhého kola voleb Andrej Kiska, herec a bývalý politik Milan Kňažko a poslanec parlamentu Pavol Hrušovský.Další tři kandidáti z řad aktivních politiků včetně premiéra Roberta Fica, který by měl podle průzkumů veřejného mínění první kolo prezidentských voleb vyhrát, zpravidla odkázali na svá oficiální majetková přiznání. Ta jsou zveřejněna na webu parlamentu, poskytují ovšem jen velmi všeobecné informace. Nelze z nich například zjistit hodnotu majetku veřejného funkcionáře.Zbylých osm zájemců o funkci hlavy státu podle nevládní organizace žádné informace o svém majetku neposkytlo; žádný z nich by podle sondáží neměl skončit mezi trojici nejúspěšnějších kandidátů.Ačkoliv slovenské zákony založení transparentního účtu od prezidentských kandidátů nevyžadují, čtyři z nich tak udělali. Zájemci tak na internetu zjistí podrobnosti o financování kampaně nebo o darech, které získali Kňažko, Hrušovský, jakož i Radoslav Procházka a Gyula Bárdos.Prezidentští kandidáti na Slovensku musejí informovat ministerstvo financí o výdajích na volební kampaň až po volbách. Tato zpráva se ovšem vztahuje pouze na oficiální část předvolební kampaně, která začíná 15 dnů před volbami a končí 48 hodin před otevřením volebních místností. V tomto období může kandidát na svou propagaci vynaložit téměř 133.000 eur (3,6 milionu Kč). Skutečné výdaje budou v několika případech patrně mnohem vyšší. Například už na konci loňska zaplavili Slovensko billboardy s fotkami některých kandidátů.

Související

Jiří Drahoš, senátor

Drahoš neuspěl s ústavní stížností, žalobci podle něj neřešili hoaxy

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost senátora Jiřího Drahoše. Někdejší prezidentský kandidát kritizoval postup státního zastupitelství, které se podle něj dostatečně nezabývalo trestním oznámením kvůli hoaxům, tedy nepravdivým zprávám šířeným na internetu. Drahoš se dovolával práva na účinné vyšetřování. Soud ale jeho stížnost odmítl jako zjevně neopodstatněnou.
Petr Pavel (vpravo)

Generál Pavel hodnotí reakci státu na pandemii. Objede celou zemi

Bývalý náčelník Generálního štábu a armádní generál ve výslužbě Petr Pavel se s týmem expertů vydal do českých regionů, kde zamýšlí diskutovat o epidemii koronaviru a s ní souvisejících karanténních opatření, a to jak se zdravotníky, tak i zástupci veřejného a soukromého sektoru.

Více souvisejících

prezidentská kampaň Prezident SR

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 49 minutami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Atentát na Fica byl politicky motivovaný, tvrdí vnitro. Šéf kandidátky Hlasu dostal výhrůžky smrtí

Slovenská police podle tamního ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka pracuje jen s jednou verzí útoku. Pachatel je obviněn z vraždy ve stádiu pokusu. Podle něj je jasné, že šlo o politicky motivovaný akt.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy