Nová forma tuberkulózy děsí lékaře, běžné léky nezabírají

Paříž/Praha - Ve světě prudce stoupá počet případů tuberkulózy, která je odolná vůči běžně podávaným lékům a přenáší se z člověka na člověka. Upozornila na to mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic (RSF) u příležitosti pondělního Světového dne tuberkulózy.

Formy nemoci odolné vůči běžně podávaným lékům se vyvinuly jako reakce na špatné užívání nebo nevhodné podávání léků, vysvětlila organizace se sídlem v Paříži. Problémem je přitom nedostatek kvalitních léků proti novým formám tuberkulózy bez vedlejších účinků.

Léčba rezistentních forem nemoci běžně užívanými léky, které jsou více než 50 let staré, trvá dva roky, přitom odolnost bakterií vůči těmto zastaralým lékům neustále narůstá.

Každý rok se podle RSF na světě tuberkulózou nově nakazí okolo devíti milionů lidí, z toho okolo 500.000 je rezistentních případů. Kolem 1,7 milionu lidí v důsledku tuberkulózy ročně zemře.

Předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti Vítězslav Kolek loni v prosinci ujistil, že v Česku není situace nijak dramatická. "ČR patří mezi země s nejnižším výskytem TBC na světě, loni bylo hlášeno 611 nových onemocnění, to je 5,8 případu na 100.000 obyvatel. Nejčastěji onemocní lidé nad 75 let, jen pět onemocnění bylo u dětí do 14 let," řekl tehdy Kolek.

V metru se nenakazíte

Tuberkulóza představuje vysoce infekční nemoc, která se přenáší přímým stykem, dotykem s nemocným či prostřednictvím kapének, které ze sebe dostává nemocný při kašli, kýchání nebo dokonce samotného rozhovoru.

TBC se tedy přenáší vzduchem. Dobrou zprávou je fakt, že k nakažení nestačí krátkodobý kontakt se zdrojem infekce. Je potřeba být v kontaktu s nemocným alespoň čtyři hodiny, jinak se tuberkulózní bacily do našeho organismu nedostanou. Při delším styku s nemocným tedy riziko roste. Proto je velmi nepravděpodobné, že byste se nakazili TBC v metru, tramvaji či vlaku. Podle posledních výzkumů jsou bakterie TBC tak odolné, že v suchých místnostech vydrží i několik dní.

Dospělí a mladiství se zdravým imunitním systémem by neměli onemocnět ani po přímém kontaktu s infekcí. Jejich tělo má totiž dostatek látek bránících vzniku nemoci. Mezi rizikové skupiny patří bezdomovci a hlavně narkomani, kteří tvoří přes 20% bacilonosičů, uvádí Vitalion.cz.

Související

Ilustrační fotografie.

Tuberkulóz loni přibylo, je jich ale méně než před covidem

Případů tuberkulózy (TBC) bylo podle předběžných dat loni 374, z nich 43 procent bylo u cizinců, více než polovina z nich byla z Ukrajiny. Mezi uprchlíky bylo 54 nakažených, odborníci očekávali vyšší počty. Kompletní data z registru budou po konci dubna, laboratoře ještě dohlašují další. Přesto je nákaz méně než před vypuknutím epidemie covidu-19 v roce 2020. 

Více souvisejících

Tuberkulóza nemoci

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 37 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy