Tuberkulóz loni přibylo, je jich ale méně než před covidem

Případů tuberkulózy (TBC) bylo podle předběžných dat loni 374, z nich 43 procent bylo u cizinců, více než polovina z nich byla z Ukrajiny. Mezi uprchlíky bylo 54 nakažených, odborníci očekávali vyšší počty. Kompletní data z registru budou po konci dubna, laboratoře ještě dohlašují další. Přesto je nákaz méně než před vypuknutím epidemie covidu-19 v roce 2020. 

Odborníci upozorňují, že při krátkodobém kontaktu se lidé nenakazí, potřeba je několikahodinový kontakt. Zástupci lékařů o tom dnes informovali na tiskové konferenci ke Světovému dni boje proti tuberkulóze, který připadá na 24. března.

"Během covidu jakoby tuberkulóza zmizela," uvedla předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti Martina Koziar Vašáková. Podle ní ale pacienti jen nepřišli k lékařům a pokles byl pouze dočasný. V roce 2020 tak lékaři zaznamenali 368 případů a v roce 2021 pak 351 případů, což bylo vůbec nejméně od roku 1990.

Cizinci od roku 2019 tvoří zhruba třetinu v Česku léčených případů TBC. V loňské roce podle předběžných dat stoupl počet nakažených na 374, cizinců bylo 161 z nich a 89 pocházelo z Ukrajiny. Celkově bylo v ČR registrováno 490.000 uprchlíků z Ruskem napadené Ukrajiny, v současné době jich zůstává v zemi zhruba 300.000. Již před válkou na Ukrajině bylo podle vedoucího Národní jednotky dohledu nad TBC Fakultní nemocnice Bulovka Jiřího Wallenfelse v ČR 30 až 40 případů TBC u Ukrajinců.

"Vzhledem k demografickému rozložení, protože jako uprchlíci přicházejí většinou ženy a děti, tak se uvádělo, že hlavní nálož tuberkulózy nedostaneme," uvedla Vašáková. Přímo mezi uprchlíky tak podle Wallenfelse přišlo 54 nakažených, devět z nich s diagnózou už z Ukrajiny. Odborníci podle něj čekali až trojnásobné počty. "Možným vysvětlením je, že sem proudí spíše lépe situovaní lidé, chudší zůstávají na Ukrajině," dodal.

Problém Ukrajiny je podle Vašákové v tom, že v zemi je nejen vyšší incidence na 100.000 obyvatel, ale objevují se v ní takzvané multiresistentní kmeny TBC, které jsou obtížně léčitelné.

Podle Vašákové jsou v ČR v současné době ohniska TBC zejména mezi bezdomovci, squattery nebo sociálně slabými jedinci užívajícími alkohol či drogy. Zhruba 70 procent nakažených tvoří muži. Podle vedoucí lékařky Plicní ambulance a Střediska péče pro děti s tuberkulózou a mykobakteriózami Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze Karolíny Doležalové je asi 30 procent pacientů romského původu.

"Pomohlo by zavedení nabídky bezplatného očkování Romů v porodnicích nebo například vznik mobilních očkovacích týmů," uvedla v tiskové zprávě. Očkují se vybrané rizikové skupiny, kromě dětí cizinců ze zemí s vyšším výskytem také například děti rodičů, kteří pobývali v rizikových zemích. V posledních letech jich bylo očkováno 3500. Plošné očkování bylo zrušeno v roce 2010.

Mezi loňskými nakaženými bylo 17 dětí. Zdrojem nákazy pro dítě je podle Vašákové téměř vždycky dospělý člověk. "Riziko infekce vzrůstá ve chvíli, kdy stráví s vykašlávajícím nemocným několik hodin či spíše dnů v uzavřené místnosti," vysvětlil vědecký sekretář odborné společnosti Vladimír Koblížek. Pacienti zpočátku hubnou, jsou unavení nebo se v noci potí, v pozdních stadiích se mohou zadýchávat nebo i vykašlávat krvavé hleny. Ne u všech nakažených se ale nemoc rozvine, mohou ji i jenom přenášet.

Meziročně vzrostl počet nemocných s multiresistentní TBC. Zatímco v roce 2021 jich bylo deset, loni 19. Na tyto typy nezabírají běžné léky a pacienti se z ní léčí až dva roky. V současné době se léčí ve specializovaných centrech, v Thomayerově nemocnici má 15 lůžek. "Jednáme s ministerstvem zdravotnictví o vzniku dalších dvou centrech v Brně a Hradci Králové," doplnila Vašáková.

Jedná se také o tom, že by bylo možné děti a rodiče hospitalizovat společně, což v současné době není možné. V nemocniční izolaci přitom nakažení s odolnou formou stráví i 18 až 24 měsíců, nové léky, které zdravotní pojišťovny schvalují individuálně umožní hospitalizaci zkrátit na šest až devět měsíců.

"Česko je jednu z posledních zemí Evropské unie, která pacienty měsíce izoluje v nemocnicích," vysvětlil přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy ve Fakultní nemocnici v Brně Milan Sova. V západních zemích podle něj pacienti pobývají doma a kontroluje se, že užívají léčbu. "Nejsou infekční, pokud užívají léky a dodržují protiepidemická opatření," dodal.

Související

Vlastimil Válek (TOP 09)

Válek varoval před novou dezinformací: Žádné prohlídky na TBC neprobíhají

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) i hygienici dementovali zprávy, podle nichž olomoucká krajská hygienická stanice (KHS) posílá lidem pozvánky na mimořádné vyšetření na tuberkulózu (TBC), kterou šíří ukrajinští vojáci pobývající v kraji na výcviku. Policie začala lživé informace prověřovat a zjišťovat, zda se nestal trestný čin. 

Více souvisejících

Tuberkulóza nemoci lékaři

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 3 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 4 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy