Zděšení: Virus MERS se asi šíří jinak, teorie o velbloudech nesedí

Londýn - Vědci budou testovat psy a kočky, aby zjistili, zda nemohou být nositeli nebezpečného koronaviru MERS. Od roku 2012 na něj celosvětově zemřelo kolem 200 lidí, nejvíce z nich v Saúdské Arábii. Zjistilo se, že nositeli protilátek jsou velbloudi, což by mohlo znamenat, že nemoc šíří právě oni. Někteří z pacientů, kteří zemřeli, však s velbloudy nikdy v kontaktu nebyli, vědci proto chtějí vyloučit možnost, že nositeli by mohla být domácí zvířata, oznámila stanice BBC.

První pacient v roce 2012 byl z Bíšahu v Saúdské Arábii a po něm se nakazilo na 600 lidí a 30 procent z nich zemřelo.

Soudilo se, že nositeli viru jsou zvířata, takže se testovala hlavně ta, s nimiž jsou lidé v kontaktu v Saúdské Arábii, tedy velbloudi. Nizozemští vědci v jejich krvi našli protilátky MERS, což znamená, že virus organismem těchto zvířat prošel. Zjistilo se dále, že virus, kterým jsou nakaženi lidé, je stejný jako ten nalezený v těle velbloudů.

Thomas Briese s Columbijské univerzity však poukázal na to, že mezi nakaženými lidmi nejsou výlučně osoby, které byly v kontaktu s velbloudy. "Existuje několik pacientů, kteří nebyli ve styku s nikým nakaženým, ani s velbloudy. Kde se tedy nakazili?" řekl Briese BBC.

Tyto nejasnosti vedly Briese a další vědce k rozšíření výzkumu na domácí zvířata. "Zaměříme se na kočky a psy, tedy na zvířata, s nimiž jsou lidé nejvíc v kontaktu, a dále i na některá volně žijící zvířata," řekl Briese.

Lidstvo ohrožují nové, ale i staré známé nemoci

Za posledních pětašedesát let propuklo na Zemi 335 nových onemocnění. Někdy jsou vyvolaná zcela novými, vědě dosud neznámými původci. Jindy jde o nové kmeny dříve známých choroboplodných zárodků, nebo o jejich typy, které získaly odolnost k dosud užívaným lékům, informuje stoplusjednicka.cz.

Více než polovinu nových chorob vyvolávají bakterie. Příkladem je Escherichia coli typu O157:H7. Bakterií Escherichia coli hostí každý z nás v těle bezpočet a obvykle nám to nezpůsobuje větší problémy. Typ O157:H7 se představě „neškodného nájemníka" vymyká. Poprvé tuto bakterii našli lékaři v sedmdesátých letech u pacientů trpících závažným onemocněním ledvin. Především u dětí nebo starších lidí může způsobit i smrt. Escherichia coli typu O157:H7 se nakonec ukázala jako „první vlaštovka" z dlouhé řady nebezpečných kmenů této bakterie.

Epidemiologové se shodují na tom, že nové choroby se budou objevovat stále. Ideálními hnízdišti nejsou ekonomicky vyspělé země, odkud zatím přichází nejvíce zpráv o nových chorobách, ale naopak rozvojové země. Novodobé morové rány mohou přijít kdykoli a s největší pravděpodobností se zrodí v silně zalidněných oblastech centrální Ameriky, jižní Asie nebo tropické Afriky.

Nejvýraznější nárůst onemocnění multirezistentními kmeny tuberkulózy byl zaznamenám v zemích bývalého Sovětského svazu a v Číně. Relativní novinkou jsou tzv. extrémně rezistentní kmeny, na které už nezabírají prakticky žádná antibiotika. Poprvé se objevily v Jižní Africe, ale dnes jsou rozšířeny po celém světě. Jejich výskyt byl zaznamenán ve 45 zemích světa. Zdaleka ne všechny případy nákazy extrémně rezistentními kmeny jsou však podchyceny. Velkou neznámou zůstává Afrika, kde je tuberkulóza velmi rozšířená, ale jen šest zemí je schopno sledovat rezistenci původce k antibiotikům.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Covid-19 má být zařazen mezi biologická rizika při práci, návrh projedná vláda

Návrh nařízení o ochraně zdraví při práci, který v pondělí projedná vláda, zařazuje koronaviry SARS, MERS a nový typ SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 mezi biologická rizika při práci. Dosud s nimi česká legislativa nepočítala, navrhované nařízení je uvedením českých regulací do souladu se směrnicí Evropského parlamentu.
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nový koronavirus není z laboratoře. Podle WHO má zvířecí původ

Všechny dostupné důkazy svědčí o tom, že zdrojem koronaviru SARS-CoV-2 jsou netopýři z Číny. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury Reuters řekla mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO). Důkazy podle ní nenaznačují, že by byl virus uměle upraven nebo dokonce vyroben v laboratoři.

Více souvisejících

MERS Zvířata

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy