Zrození měsíce. Nové odhalení vědců

Kolín nad Rýnem – Tým německých vědců se o krok přiblížil k záhadě vzniku jediné přirozené družice Země. O nových výsledcích bádání informuje magazín Science.

Dlouho se věřilo, že měsíc vznikl po kolizi Země s jiným vesmírným tělesem. Nejnovější studie však tento scénář nepodporují. Nová analýza hornin, které z měsíce přivezl tým Apollo, by záhadě mohla konečně přijít na zoubek.

Podle dosavadní teorie se Země srazila s jinou planetou o velikosti Marsu. Planeta se roztříštila na milióny malých kousků a ty potom s odštěpky Země zformovaly měsíc. Tuto teorii podporuje nespočet faktů: měsíc by vznikl za obrovského žáru, během kterého by z něj zmizela veškerá voda.

Dále se ví, že měsíční jádro je složené z několika částí, a že některé z nich pocházejí ze Země. Srážka dvou planet by navíc vysvětlovala, proč se měsíc otáčí kolem Země. Něco ale pořád nesedí.

Tím něčím je právě složení měsíčních kamenů. Ví se, že meteority pocházející z různých částí Sluneční soustavy obsahují rozdílné izotopy chemických prvků. Podle původní teorie by měl být měsíc ze sedmdesáti až devadesáti procent složený z cizího vesmírného tělesa, které se se Zemí srazilo. Nové studie měsíčních hornin, opírající se o izotopovou teorii, však dokazují, že jsou tyto horniny z 50 % totožné s horninami Země.

To by znamenalo, že měsíc byl z přibližně 50 % vytvořen z materiálu Země. Druhá polovina, která pochází z cizího tělesa, navíc obsahuje velmi vzácný prvek, E-chondrit. Tento prvek tvoří přibližně pouhá 2 % meteoritů, které dopadají na Zem. Studie tedy nakonec více otázek položila, než zodpověděla.

Související

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc

NASA oznámila další zpoždění v programu Artemis, který má poprvé za více než 50 let vrátit astronauty na Měsíc. Mise plánovaná na rok 2026 se nyní odkládá nejdříve na polovinu roku 2027. I průkopnická mise, během níž měli astronauti obletět Měsíc v září 2025, byla posunuta nejdříve na duben 2026.

Více souvisejících

vesmír, Měsíc měsíc

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy