
Londýn - Británie dnes podle agentury AP veřejnosti zpřístupnila první část rozsáhlého souboru dokumentů, které před dvěma desítkami let propašoval z Ruska někdejší agent sovětské tajné služby KGB Vasilij Mitrochin. Takzvaný Mitrochinův archiv, který je podle britských historiků vůbec nejdůležitějším vyneseným zdrojem zpravodajských informací, podrobně popisuje aktivity KGB a přináší seznam jejích agentů. Jsou v něm například i informace o akci, kterou sovětská tajná služba v Československu roku 1968 nasadila k potlačení takzvaného Pražského jara.
Mitrochinovy spisy, které dlouholetý pracovník sovětské rozvědky vynesl z Ruska při svém útěku v roce 1992, jsou ode dneška k nahlédnutí v archivu Univerzity v Cambridge.
Soubor obsahuje například informace o akci s krycím názvem Progres, kterou tehdejší šéf KGB Jurij Andropov namířil proti hnutí směřujícímu k demokracii v Československu na jaře 1968. Podle listu The Guardian hovoří archiv o 15 "zkušených agentech rozvědky", kteří měli za úkol zaměřit se na řadu lidí v Praze, zejména na redaktory médií a studentské vůdce s cílem potlačit protisovětské hnutí.
V Británii již v roce 1999 způsobila senzaci kniha historika Christophera Andrewa vycházející z Mitrochinových dokumentů, která přinesla mimo jiné odhalení britské státní zaměstnankyni Melity Norwoodové. Ta jako agentka KGB dlouhá léta předávala Moskvě informace o britském jaderném programu a byla podle autora nejvýznamnější agentkou v cizí zemi, jakou kdy sovětská tajná služba získala ke spolupráci.
Mitrochin se materiály během rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 snažil podle agentury AP nejprve nabídnout americkému velvyslanci v jedné z pobaltských zemí, byl však odmítnut. Při pokusu na britské ambasádě mu však prý jeden z diplomatů po krátkém rozvažování řekl: "Dal byste si šálek čaje?", zatímco nechal dokumenty prozkoumat experty. Tento moment podle historiků změnil jeho život a dal světu nahlédnout do jednoho z nejcennějších zdrojů informací o praktikách KGB.
Nejzávažnější důsledky pro celkový vývoj Pražského jara 1968 mělo zrušení cenzury de facto i de iure. Lze tvrdit, že zrušení cenzury bylo v období Pražského jara asi jedinou dokonanou systémovou změnou. KSČ v oblasti médií ztratila tzv. vedoucí úlohu a média sama se z dřívějšího mocenského nástroje režimu staly kritikem režimu. Podobně radikálně působila i tolerovaná svoboda spolčování a shromažďování, pro něž demokratizující se média vytvářely živnou půdu.
České obyvatelstvo začalo usilovat o občanskou a civilizační emancipaci; Slováci se kromě toho navíc soustředili i na emancipaci národní. Za součást tohoto spontánního emancipačního procesu lze považovat obnovu české občanské společnosti. Dynamicky se obnovující česká občanská společnost brzy překonala cíle Akčního programu komunistů. Ve veřejném životě se relativně rychle etablovala opoziční politická seskupení (sociální demokracie, Klub angažovaných nestraníků a K 231 - Sdružení bývalých politických vězňů), obnovovaly se tradiční organizace jako např. Skaut - Junák nebo sokolské hnutí, rozšířený prostor pro svou činnost využily církve, odbory a ani nižší složky KSČ nezůstaly imunní.
Cílem české občanské společnosti byla demokracie, nikoli „demokratizace". Dubčekovo vedení se od května 1968 pokoušelo o revizi politické orientace s cílem utlumit a zastavit občanské aktivity a omezit tiskovou svobodu, ale k rozhodujícímu kroku v tomto směru se neodhodlalo.
Ostrost, dynamičnost i živelnost vývoje ve společnosti a ruku v ruce s ním jdoucí kritika v médiích vyprovokovala k zásahu Sovětský svaz, jehož nátlak byl nejpozději od března 1968 permanentním faktorem Pražského jara. Sovětské politbyro se stále více a více upevňovalo v názoru, že se na Dubčekovo vedení nemůže stoprocentně spolehnout, protože Praha ztrácela půdu pod nohama, dělala vlastní vnitřní politiku bez předběžného schválení Moskvou a dokonce výslovně nedbala jejích pokynů.
To nakonec lídry v Kremlu přivedlo k přesvědčení, že československé události ohrožují výsledky druhé světové války, poválečné uspořádání Evropy a v konečném důsledku i bezpečnost vnějších hranic sovětského bloku. Po vyčerpání všech politických prostředků se nakonec sovětští představitelé rozhodli pro ozbrojenou intervenci, uvedl web iforum.cuni.cz.
Související

Běloruská KGB v Grodnu zabila cizince, podrobnosti nejsou známy

Andropov se ujal moci před 40 lety. Obávaný šéf KGB chtěl změnit SSSR
kgb , Pražské jaro , Velká Británie
Aktuálně se děje
před 18 minutami

Ruská ropná rafinérie čelila útoku dronů, protivzdušná obrana byla úspěšná
před 39 minutami

Prigožin varoval Kreml, který se ho údajně snaží umlčet
Aktualizováno před 1 hodinou

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru
před 2 hodinami

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka
před 2 hodinami

Lotyši trápili po Švédech i Kanadu, nakonec padli. Německo má první medaili z MS po 70 letech
před 2 hodinami

Turci volí prezidenta. Erdogan se modlí, Kilicdaroglu ještě věří
před 3 hodinami

Hrozba požárů kvůli suchu se rozšiřuje na další území, rozhodli meteorologové
před 3 hodinami

Ruský raketový útok na nemocnici v Dnipru má čtyři potvrzené oběti
před 3 hodinami

V Rusku se mění tón veřejné debaty. Režim chce, aby lidé více přispěli k válečnému úsilí
před 4 hodinami

V Mostě zemřelo předškolní dítě, zřejmě je obětí incidentu mezi dvěma muži
před 4 hodinami

Ukrajinští emigranti si v meziválečné Praze založili básnickou školu, podporoval ji i Masaryk
před 4 hodinami

Moskva s těžkostmi počítá. Přesto by po porážce na Ukrajině hrozil rozpad federace, míní norský analytik
před 5 hodinami

Španělé chtějí do vesmíru, chystají se otestovat suborbitální raketu
před 5 hodinami

Putin nařídil posílení ochrany hranic. Do Ruska v týdnu vpadli partyzáni
před 6 hodinami

Kyjev čelil dalšímu ruskému útoku, nejméně jeden člověk zemřel
před 6 hodinami

Tragická noc na Karlovarsku. Při dvou nehodách zemřelo pět lidí
před 6 hodinami

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA
před 7 hodinami

Letní počasí garantováno. Příští víkend budou teploty atakovat třicítku
včera

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu
včera
Hrozí eskalace války na "dosud nevídanou úroveň", varoval ruský diplomat
Západ dodávkami zbraní Ukrajině riskuje eskalaci konfliktu na dosud nevídanou úroveň, prohlásil Andrej Kelin, ruský velvyslanec ve Velké Británii. Moskva má podle jeho slov stále enormní prostředky, které zatím nevyužila.
Zdroj: Jan Hrabě