Ve vedení EU nastanou velké personální změny

Brusel - Česká republika není jedinou zemí Evropské unie, která zatím nemá jasně vybraného kandidáta na funkci komisaře budoucí Evropské komise. Jednoznačné potvrzení konkrétního jména zatím zaznělo jen z desítky zemí unijní osmadvacítky. To však neznamená, že země o obsazení klíčových postů už v zákulisí pilně nediskutují. Prvním úkolem, který lídry EU čeká už v nadcházejícím týdnu, však bude výběr nového šéfa či šéfky unijní diplomacie.

Summit EU se k této otázce schází ve středu, tedy den poté, co by měl Evropský parlament hlasováním potvrdit, že v čele nové komise bude někdejší lucemburský premiér Jean-Claude Juncker. Pokud nenastane zpoždění, měl by jeho tým začít pracovat v říjnu.

Prezidenti a premiéři unijních zemí by se ve středu chtěli dohodnout nejen na nástupkyni nynější vysoké představitelky pro zahraniční věci Catherine Ashtonové, ale v ideálním případě také na jménu nového "unijního prezidenta", tedy stálého předsedy Evropské rady, který by od prosince nahradil Hermana Van Rompuye. Diskutovat se bude nejspíš i o obsazení funkce šéfa euroskupiny sdružující ministry financí zemí platících společnou evropskou měnou. Zda se summit dohodne i na těchto jménech, ale není jisté.

Horkou favoritkou na šéfa evropské diplomacie a tedy také na místopředsednickou funkci v EK je italská ministryně zahraničí Federica Mogheriniová. V souvislosti s funkcí po Van Rompuyovi, která bude volná na konci roku, se nejčastěji mluví o dánské premiérce Helle Thorning-Schmidtové, pro ni může ale být nevýhodou, že Dánsko není členem eurozóny.

Juncker, který oficiálně může začít s členskými zeměmi o eurokomisařích vyjednávat až poté, co jej potvrdí europarlament, řeší při sestavování komise poměrně komplikovanou skládačku.

Obecným pravidlem je, že každá země nominuje jednoho člena. Při sestavování komise se dbá na rovnováhu mezi levicovými a pravicovými politiky - Juncker se dostal do funkce především díky tlaku "velké koalice" Evropské lidové strany a sociálních demokratů, tedy dvou největších frakcí v posilujícím Evropském parlamentu.

Přinejmenším některou z významnějších funkcí by měl také zastávat politik z "nové" členské země unie z východu kontinentu. Tady se do hry teoreticky vrací jméno polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského, který byl v minulosti zmiňován jako možný nástupce Ashtonové.

Nyní jsou jeho šance proti Mogheriniové nižší. Diplomaté i média zmiňují nejen neformální domluvu, že post by měl připadnout levicovému politikovi, ale také nesouhlas některých zemí na jihu Evropy s jeho tvrdými postoji v ukrajinské krizi. Například Lotyšsko ale nabízí Junckerovi bývalého premiéra a ministra financí Valdise Dombrovskise, Estonsko také expremiéra Andruse Ansipa, Chorvatsko a Slovensko stávající komisaře Nevena Mimicu a Maroše Šefčoviče.

Pokud jde o obsazení významných ekonomických postů, Rakousko a Německo přicházejí s dosavadními eurokomisaři pro regionální rozvoj Johannesem Hahnem a pro energetiku Güntherem Oettingerem. Také Rumuni zřejmě opět nominují stávajícího eurokomisaře pro zemědělství Daciana Ciolose. Paříž uvažuje o ministru financí Pierrovi Moscovicim. Dalším kandidátem na ekonomické portfolio může být jeho dánský kolega, nynější šéf euroskupiny, Jeroen Dijsselbloem.

Finským potvrzeným kandidátem je expremiér Jyrki Kaitanen. Ten se po schválení europarlamentem dokonce už nyní na několik měsíců stane členem současné komise odpovědným za hospodářské a měnové otázky po krajanovi Olli Rehnovi, který právě do parlamentu nastoupil jako europoslanec.

Další rozměr Junckerova "vyvažování" se bude muset týkat Británie. Nominaci do čela komise získal Lucemburčan přes razantní a marný odpor britského premiéra Davida Camerona. V úvahu připadá například šéf Dolní sněmovny Andrew Lansley, někdejší šéf konzervativců Michael Howard či Cameronův spolupracovník Andrew Mitchell. Otázkou ale je, jak významnou pozici bude chtít Juncker britskému zástupci, prosazujícímu zřejmě reformu unie, poskytnout - a za jakých podmínek.

Ohled při složení komise se bude brát také na zastoupení žen. Mezi zatím potvrzenými kandidáty žena nefiguruje, v Polsku se ale vážně hovoří o ekonomce a někdejší eurokomisařce z let 2004 až 2009 Danutě Hübnerové, z Belgie zaznělo jméno europoslankyně Marianne Thyssenové. Zajímavé by v této souvislosti bylo případné bulharské rozhodnutí nabídnout stávající komisařku Kristalinu Georgieovovou či možný podobný krok Švédska s nynější komisařkou pro vnitřní záležitosti Cecilií Malmströmovou.

V končící komisi Josého Barrosa bylo žen devět. Tyto komisařky napsaly nedávno Junckerovi dopis, v němž navrhují, aby do komise přizval deset či více žen. Nominace žen z dosud nerozhodnutých zemí by tak mohla Junckerovi do jisté míry zjednodušit situaci.

"Nejlepší je vědět, co chcete a zaměřit se na jedno či dvě portfolia. To neznamená, že to musíte oznamovat veřejně. Vše bude záležet na jednáních a dohodách, které se tyto dny teprve domlouvají," připomíná politolog Paul Ivan z bruselského Centra evropské politiky.

Související

Více souvisejících

eurokomisaři EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 2 hodinami

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

před 3 hodinami

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

před 4 hodinami

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 9 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy