Arcibiskupství v Barceloně hrozí sankce. Konala se mše s víc než 10 lidmi

Barcelonskému arcibiskupství hrozí pokuta kvůli mši, kterou uspořádalo v neděli za oběti koronaviru v bazilice Sagrada Familia. Informují o tom dnes místní média. Mše se totiž účastnilo na 150 lidí, ačkoliv v Katalánsku je nyní kvůli zvýšenému výskytu nákazy koronavirem povoleno na veřejnosti shromažďování jen maximálně 10 osob.

Předseda katalánské regionální vlády Quim Torra dnes oznámil, že jeho vláda kvůli porušení pravidel zahájí sankční řízení proti barcelonskému arcibiskupství. Pravidla podle Torry platí "pro všechny", tedy "pro občany, podniky i církev". Podle deníku La Vanguardia katalánská vláda už v pátek arcibiskupství písemně upozornila, že mše s tolika lidmi se konat nesmí.

Kardinál Juan Josep Omella, který je barcelonským arcibiskupem i předsedou španělské biskupské konference, uspořádání mše hájí se zdůvodněním, že při ní byly dodrženy bezpečné rozestupy, všichni lidé měli na obličeji roušky a při vstupu jim byla měřena teplota. Omella už dříve kritizoval omezení účasti na náboženských obřadech, které 18. července kvůli koronaviru zavedla katalánská vláda a potvrdil je také soud.

Kardinál označil omezení pro náboženské obřady za diskriminační. Argumentoval mimo jiné tím, že na obřad bylo pozváno 500 lidí, což je asi čtvrtina kapacity prostoru, v němž se mše v bazilice Sagrada Familia konala. Například restaurace přitom podle nejnovějšího nařízení musí omezit návštěvnost jen na polovinu.

Kardinál také restrikce označil za "porušení náboženské svobody a svobody vyznání". "Je velmi pěkné, že Omella apeluje na svobodu náboženského vyznání, ale mrzí mě, že neřekl ani slovo proti represím v Katalánsku," reagoval Torra. "V těchto letech se zapomnělo na základní práva daná ústavou a lidská práva, která hájí svobodu vyjadřování a shromažďování," dodal katalánský premiér s odkazem na proces, v němž bylo loni odsouzeno devět členů bývalého katalánského vedení k vysokým trestům vězení za neústavní referendum o nezávislosti Katalánska.

Katalánsko patří v nynější pandemii covidu-19 k nejhůře postiženým regionům Španělska a v posledních několika týdnech zaznamenalo opět vyšší výskyt nových případů nákazy. Proto tamní vláda od 18. července přijala zatím na dva týdny některá omezení, v Katalánsku byla uzavřena kina či divadla a je omezeno shromažďování více než 10 lidí. Už předtím zavedla regionální vláda povinnost nosit na veřejnosti roušky, což posléze udělaly téměř všechny španělské regiony.

Od tohoto víkendu katalánská vláda také na dva týdny nařídila uzavřít diskotéky a noční bary a v některých lokalitách, včetně Barcelony, musí restaurace zavírat o půlnoci. Toto omezení nicméně vedlo k nočnímu shromažďování a popíjení zejména mladých lidí na plážích či v parcích, napsal dnes deník La Vanguardia.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Španělé opět protestovali proti lockdownu, v Madridu zatčeno 32 osob

Španělé znovu protestovali proti uzávěře vyhlášené kvůli epidemii způsobené šířením nového koronaviru. V Madridu musela zasahovat policie a tři policisté byli zraněni. Zatčeno bylo podle deníku El País 32 lidí. Původní protest byl klidný a konal se v centru pod heslem Jdeme do ulic, lidé už jsou unavení.

Více souvisejících

Španělsko Barcelona Církev Sagrada Família (Barcelona) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy