Americká armáda popřela tvrzení některých ruských a běloruských médií, že při ostrých střelbách americké jednotky na severozápadě Polska zkřížila letící kachna dráhu americké protitankové raketě, a zabránila jí tak zasáhnout cvičný cíl v podobě vyřazeného tanku.
Ve skutečnosti na záběrech ze cvičení těsně před explozí není kachna, ale druhá raketa, která tank také zasáhla, odpovědělo na dotaz ČTK velitelství americké armády v Evropě, sídlící ve Wiesbadenu.
Mylná interpretace ruských a běloruských médií vyplynula podle tohoto sdělení ze skutečnosti, že záběry letící rakety pocházely ze zaměřovače jednoho bojového vozidla pěchoty M2A2 Bradley, jehož posádka raketu na tank vypálila. Nezachycovaly ale už druhý obrněnec, který na stejný cíl současně vypálil druhou raketu TOW. Ta je vidět na záběrech až těsně před zásahem cíle. Ale v médiích došlo k její záměně za kachnu, která prý raketě zkřížila dráhu a přivodila její explozi.
"Je pochopitelné, že to může být matoucí, protože odpálení (rakety) z druhého vozidla není vidět. Ujišťujeme vás však, že během této výcvikové akce nedošlo k poškození ptactva," prohlásila mluvčí amerického velitelství Beth Clemonsová. "Obě (rakety) zasáhly cíl," dodala.
Zpráva o tom, že polská kachna na cvičišti Drawsko Pomorskie zničila americkou raketu, a tak uchránila vyřazený tank sovětské konstrukce, se objevila na sociálních sítích, webu ruského vládního deníku Rossijskaja gazeta či na běloruském nezávislém serveru Tut.by.
Jednotky ze Spojených států a dalších zemí Severoatlantické aliance byly do Polska a Pobaltí vyslány k posílení východního křídla NATO po ruské anexi Krymu a po rozpoutání konfliktu na východě Ukrajiny.
Související
Trump oznámil nové kolo diplomatických rozhovorů s Íránem
Pentagon zveřejnil nová data. Mrtvých a zraněných amerických vojáků v Íránu jsou stovky
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
před 1 hodinou
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
před 5 hodinami
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
před 6 hodinami
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
před 7 hodinami
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
před 8 hodinami
Česko se rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem
před 9 hodinami
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
před 11 hodinami
Počasí: Příští týden bude tropický, do Česka se opět vrátí vedra
včera
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
včera
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
včera
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
včera
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
včera
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
včera
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
včera
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
včera
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
včera
Trump podepsal zavedení nových cel
včera
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
včera
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
včera
Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí
Thajskem v pátek otřásl mimořádně krvavý incident, když mladistvý střelec zaútočil na střední škole v provincii Nonthaburi na předměstí Bangkoku. Podle vyjádření policie začalo násilné řádění poté, co podezřelý čtrnáctiletý chlapec údajně usmrtil své prarodiče v jejich domě a následně zamířil do vzdělávací instituce.
Zdroj: Libor Novák