AstraZeneca musí jasně vysvětlit omezení dodávek, řekla členka EK

Evropskou komisi neuspokojilo vysvětlení firmy AstraZeneca, proč v prvním období dodá zemím Evropské unie méně vakcíny, než se obě strany dohodly. Po jednání s vedením firmy to uvedla eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová, podle níž chce unijní exekutiva vědět, kde jsou dávky vakcíny slíbené členským zemím. Brusel bude chtít od výrobců očkovacích látek sídlících v EU vědět, kolik vakcíny se chystají vyvézt mimo unii, dodala komisařka.

Britsko-švédský výrobce takzvané oxfordské vakcíny sdělil v pátek komisi, že v první fázi dodá menší množství preparátu než předpokládá dohoda. Firma to vysvětlila údajnými novými úpravami přípravku v souvislosti s koronavirovými mutacemi.

Některé členské státy vzápětí vyzvaly komisi, aby problém s omezenými dodávkami řešila. Kyriakidisová o víkendu napsala firmě kritický dopis a dnes s jejím vedením probírala okolnosti omezených dodávek, které budou podle zdroje agentury Reuters do konce března nižší o 60 procent proti původní dohodě. Do konce třetího měsíce roku by tak unijní země měly dostat celkem kolem 30 milionů dávek.

"Evropská unie předfinancovala vývoj vakcíny a její výrobu a teď chce vidět výsledky... A chceme, aby byla smlouva plně dodržena," uvedla dnes Kyriakidisová s tím, že ji dnešní vysvětlení firmy neuspokojilo a večer bude s jejím vedením hovořit znovu.

O podobném omezení dodávek vakcíny AstraZeneca mluvili v posledních dnech i politici mimoevropských zemí jako Austrálie či Thajsko.

Evropská agentura pro léčivé prostředky (EMA) by mohla již tento pátek oxfordskou vakcínu podmínečně schválit pro využití v EU. AstraZeneca by se tím po firmách Pfizer/BioNTech a Moderna stala třetím výrobcem, jehož látku budou země k očkování proti covidu-19 používat. Komise pro unijní země zajistila celkem 300 milionů dávek této vakcíny.

Problémy se v průběhu ledna objevily i v případě dodávek firmy Pfizer, která na několik týdnů snížila množství směřující do unijních států s odvoláním na rozšiřování výrobní kapacity. Podle Kyriakidisové bude komise požadovat, aby firmy vyrábějící vakcíny v EU napříště oznamovaly své plány jejich exportu do mimounijních států.

Související

Více souvisejících

AstraZeneca

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy