Dlouhodobý spor mezi bavorským premiérem Markusem Söderem a tamním vicepremiérem Hubertem Aiwangerem, který se odmítá očkovat proti nemoci covid-19, se v posledních dnech výrazně vyostřil.
Aiwanger, který vede Svobodné voliče (FW), menšího koaličního partnera Söderovy Křesťanskosociální unie (CSU), si sice vyslechl výzvu k rezignaci, rozpadu zemské vlády se ale zatím neobává. Aktéři roztržky dávají vyhrocenou situaci do souvislosti se zářijovými celoněmeckými parlamentními volbami, ve kterých si CSU a FW mohou konkurovat.
Aiwanger, který vedle vicepremiérského křesla vede také bavorské ministerstvo hospodářství, je jediným členem Söderova kabinetu, který se zatím odmítá očkovat proti covidu-19. Nepřesvědčily ho ani Söderovy opakované výzvy, aby se nechali v zemské vládě naočkovat i ti, kteří ještě nejsou o imunizaci přesvědčeni.
"Snad bys sám mohl říct něco k tomu, proč se nechceš nechat očkovat," řekl v květnu před novináři Aiwangerovi Söder. Vicepremiér od té doby opakovaně varuje před rozdělováním společnosti a činěním nátlaku na neočkované. Vzájemné výpady od té doby pokračovaly, skutečnou rozbuškou se ale stal v uplynulém týdnu rozhovor, který Aiwanger poskytl rozhlasové stanici Deutschlandfunk.
Vicepremiér v něm zopakoval, že není o očkování stále přesvědčen, a to i kvůli řadě vedlejších účinků, které ve svém okolí pozoruje. "Injekce pro všechny nemůže být řešením," uvedl s tím, že ochrana po vakcinaci možná postupně zeslábne, takže se "očkovaní svou bezstarostností stanou hrozbou pro ostatní".
Hned po rozhovoru označili kritici Aiwangera za šiřitele dezinformací a lží. Sám Söder pak v rozhovoru s magazínem Der Spiegel řekl, že vicepremiér se vyjadřuje jako krajně pravicové skupiny či hnutí Querdenker (jinak smýšlející), které odmítá protipandemická opatření a které závažnost nemoci zpochybňuje. V neděli v televizi ZDF zase prohlásil, že Aiwangerova slova připomínají rétoriku Alice Weidelové, která je spolušéfkou poslanecké frakce Alternativy pro Německo (AfD) v německém parlamentu. AfD, která se proti epidemickým nařízením vymezuje, je označována jako populistická až krajně pravicová.
Aiwanger následně vytáhl do protiútoku a v dalších rozhovorech mimo jiné s německou tiskovou agenturou DPA odmítl, že by účinnost očkování zpochybňoval. Řekl také, že je nestydaté, pokud je spojován s Querdenker. V listu Donaukurier pak prohlásil, že Söder se chová zlomyslně, když mu podsouvá, že je odmítačem očkování.
Do sporu se mezitím vložili další bavorští političtí činitelé. Bavorský ministr zdravotnictví Klaus Holetschek (CSU) uvedl, že Aiwangerova vyjádření jsou fatální a že by si přál, aby vicepremiér promýšlel, co říká a co neříká. Dodal, že některá vyjádření jeho kolegy odporují zemské kampani na podporu očkování. Šéf poslanecké frakce CSU v bavorském sněmu Thomas Kreuzer naznačil Aiwangerovi, že by se měl vzdát vicepremiérského křesla. "Musí si rozmyslet, zda může zůstat zástupcem premiéra," řekl mnichovskému listu Münchner Merkur.
I přes vyhrocenou situaci se Aiwanger neobává, že se rozpadne koalice CSU a FW, která v Bavorsku vládne od zemských voleb v roce 2018. "To by poškodilo až do morku kostí samotnou CSU, která může být šťastná, že má ve Svobodných voličích tak slušného a čestného koaličního partnera," řekl.
O krachu bavorské koalice média sice spekulují, za pravděpodobnější variantu ale považují, že stávající zemská vláda u moci zůstane. To vyplývá i z vyjádření obou stran, které shodně označují vládní spolupráci za dobře fungující. Televize ARD již informovala o snahách v pozadí situaci uklidnit, neboť se CSU obává, že z roztržky by mohla těžit AfD a liberálové z FDP. Taková hrozba je podle komentátorů pro Södera mnohem vážnější než možnost, že se někteří voliči v Bavorsku místo k CSU přikloní k názorově blízkým Svobodným voličům. Bavorský premiér totiž chce, aby po zářijových parlamentních volbách Německo nadále vedla konzervativní unie CDU/CSU a ne vláda pod taktovkou Zelených.
Související

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Söder jednal s Fialou. Hraniční kontroly kvůli migraci nejsou nutné
Markus Söder , očkování , Německo
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 2 minutami

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále probíhá zádušní mše
před 34 minutami

Třetí světová válka Ruska proti NATO nikdy nebyla reálnější. Zuřivý Medveděv opět vyhrožuje světu
před 1 hodinou

Počasí: Meteorologové i dnes varují před ledovkou ve značné části Česka
před 2 hodinami

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda
před 3 hodinami

Válka na Ukrajině: Rusové pokračují v aktivitě u Avdijivky, potvrzuje to i ISW
před 3 hodinami

Schwarzenbergové, jeden z nejstarších a nejvýznamnějších šlechtických rodů Evropy
před 4 hodinami

Válka v Izraeli bude pokračovat ještě týdny. Američané by si přáli brzký konec bojů
před 5 hodinami

Nehody na D6 zaměstnaly policii. Příčinou byl jev, před nímž varovali meteorologové
před 6 hodinami

Počasí se po víkendu oteplí. Teploty vyrostou nad nulu
včera

Dějiny vás budou soudit, nečinnost RB OSN z ní dělá spoluviníky zabíjení, píší Lékaři bez hranic
včera

Strach o Navalného: Věznice k němu odmítá pustit advokáty, nikdo neví, v jakém je stavu
včera

Hamás stále drží 130 rukojmích. Jeho surovost ale nemůže být důvodem ke kolektivnímu trestu, řekl Guterres
včera

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu
včera

MOV: Ruští a Běloruští sportovci mohou příští rok na olympiádu, ale pod neutrální vlajkou
včera

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru
včera

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly
včera

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16
včera

Počet volných míst je víc, než nezaměstnaných. Míra lidí bez práce se nemění
včera

Čína násilně deportovala 600 Severokorejců. Slehla se po nich zem
včera
Prezidentské volby v Rusku budou poprvé třídenní. Spravedlivé Rusko potvrdilo Putinovu kandidaturu
Ruská Ústřední volební komise (ÚVK) oznámila, že prezidentské volby v Rusku se poprvé uskuteční v průběhu tří dnů, konkrétně od 15. do 17. března 2024. Podle agentury Reuters předsedkyně ÚVK Ella Pamfilovová podle Moscow Times uvedla, že členové ÚVK tento návrh podpořili v poměru hlasů 13 ku jednomu.
Zdroj: Libor Novák