Bavorskou koalicí otřásá spor o očkování, konflikt Södera s vicepremiérem se vyostřil

Dlouhodobý spor mezi bavorským premiérem Markusem Söderem a tamním vicepremiérem Hubertem Aiwangerem, který se odmítá očkovat proti nemoci covid-19, se v posledních dnech výrazně vyostřil.

Aiwanger, který vede Svobodné voliče (FW), menšího koaličního partnera Söderovy Křesťanskosociální unie (CSU), si sice vyslechl výzvu k rezignaci, rozpadu zemské vlády se ale zatím neobává. Aktéři roztržky dávají vyhrocenou situaci do souvislosti se zářijovými celoněmeckými parlamentními volbami, ve kterých si CSU a FW mohou konkurovat.

Aiwanger, který vedle vicepremiérského křesla vede také bavorské ministerstvo hospodářství, je jediným členem Söderova kabinetu, který se zatím odmítá očkovat proti covidu-19. Nepřesvědčily ho ani Söderovy opakované výzvy, aby se nechali v zemské vládě naočkovat i ti, kteří ještě nejsou o imunizaci přesvědčeni.

"Snad bys sám mohl říct něco k tomu, proč se nechceš nechat očkovat," řekl v květnu před novináři Aiwangerovi Söder. Vicepremiér od té doby opakovaně varuje před rozdělováním společnosti a činěním nátlaku na neočkované. Vzájemné výpady od té doby pokračovaly, skutečnou rozbuškou se ale stal v uplynulém týdnu rozhovor, který Aiwanger poskytl rozhlasové stanici Deutschlandfunk.

Vicepremiér v něm zopakoval, že není o očkování stále přesvědčen, a to i kvůli řadě vedlejších účinků, které ve svém okolí pozoruje. "Injekce pro všechny nemůže být řešením," uvedl s tím, že ochrana po vakcinaci možná postupně zeslábne, takže se "očkovaní svou bezstarostností stanou hrozbou pro ostatní".

Hned po rozhovoru označili kritici Aiwangera za šiřitele dezinformací a lží. Sám Söder pak v rozhovoru s magazínem Der Spiegel řekl, že vicepremiér se vyjadřuje jako krajně pravicové skupiny či hnutí Querdenker (jinak smýšlející), které odmítá protipandemická opatření a které závažnost nemoci zpochybňuje. V neděli v televizi ZDF zase prohlásil, že Aiwangerova slova připomínají rétoriku Alice Weidelové, která je spolušéfkou poslanecké frakce Alternativy pro Německo (AfD) v německém parlamentu. AfD, která se proti epidemickým nařízením vymezuje, je označována jako populistická až krajně pravicová.

Aiwanger následně vytáhl do protiútoku a v dalších rozhovorech mimo jiné s německou tiskovou agenturou DPA odmítl, že by účinnost očkování zpochybňoval. Řekl také, že je nestydaté, pokud je spojován s Querdenker. V listu Donaukurier pak prohlásil, že Söder se chová zlomyslně, když mu podsouvá, že je odmítačem očkování.

Do sporu se mezitím vložili další bavorští političtí činitelé. Bavorský ministr zdravotnictví Klaus Holetschek (CSU) uvedl, že Aiwangerova vyjádření jsou fatální a že by si přál, aby vicepremiér promýšlel, co říká a co neříká. Dodal, že některá vyjádření jeho kolegy odporují zemské kampani na podporu očkování. Šéf poslanecké frakce CSU v bavorském sněmu Thomas Kreuzer naznačil Aiwangerovi, že by se měl vzdát vicepremiérského křesla. "Musí si rozmyslet, zda může zůstat zástupcem premiéra," řekl mnichovskému listu Münchner Merkur.

I přes vyhrocenou situaci se Aiwanger neobává, že se rozpadne koalice CSU a FW, která v Bavorsku vládne od zemských voleb v roce 2018. "To by poškodilo až do morku kostí samotnou CSU, která může být šťastná, že má ve Svobodných voličích tak slušného a čestného koaličního partnera," řekl.

O krachu bavorské koalice média sice spekulují, za pravděpodobnější variantu ale považují, že stávající zemská vláda u moci zůstane. To vyplývá i z vyjádření obou stran, které shodně označují vládní spolupráci za dobře fungující. Televize ARD již informovala o snahách v pozadí situaci uklidnit, neboť se CSU obává, že z roztržky by mohla těžit AfD a liberálové z FDP. Taková hrozba je podle komentátorů pro Södera mnohem vážnější než možnost, že se někteří voliči v Bavorsku místo k CSU přikloní k názorově blízkým Svobodným voličům. Bavorský premiér totiž chce, aby po zářijových parlamentních volbách Německo nadále vedla konzervativní unie CDU/CSU a ne vláda pod taktovkou Zelených.

Související

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

Více souvisejících

Markus Söder očkování Německo

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Smuteční hosté se loučí s Karlem Schwarzenbergem v katedrále svatého Víta. (9.12.2023) Prohlédněte si galerii

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále probíhá zádušní mše

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii. 

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Rusku budou poprvé třídenní. Spravedlivé Rusko potvrdilo Putinovu kandidaturu

Ruská Ústřední volební komise (ÚVK) oznámila, že prezidentské volby v Rusku se poprvé uskuteční v průběhu tří dnů, konkrétně od 15. do 17. března 2024. Podle agentury Reuters předsedkyně ÚVK Ella Pamfilovová podle Moscow Times uvedla, že členové ÚVK tento návrh podpořili v poměru hlasů 13 ku jednomu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy