Německý farmaceutický gigant Bayer prohloubil spolupráci s biotechnologickou firmou CureVac. Podniky dnes oznámily, že Bayer se bude podílet na výrobě proticovidové vakcíny, kterou CureVac vyvinul, uvedla agentura DPA. Bayer je známý například výrobou aspirinu, očkovací látky dosud v portfoliu neměl. V budoucnu ale chce podnik převzít výrobu vakcíny, jejíž vývoj dokončuje CureVac.
Obě firmy už na začátku ledna oznámily, že uzavřely smlouvu o spolupráci při dokončování vakcíny. Bayer má mimo jiné pomoci vytvořit podmínky pro schválení očkovací látky a zajistit dodavatelské řetězce. O převzetí výroby však lednové prohlášení ještě nehovořilo.
Šéf společnosti Bayer Stefan Oelrich řekl, že z přezkoumání vlastních možností firmy vyplynulo, že disponuje "požadovanými schopnostmi a možnostmi" vyrábět očkovací látku na bázi mRNA (mediátorových RNA) od firmy CureVac. Příští rok chce Bayer vyrobit 160 milionů dávek, v dalším roce ještě více. S výrobou se možná začne ještě na konci tohoto roku.
CureVac v současnosti svůj preparát ještě vyvíjí. Pokud půjdou další vývojové a schvalovací kroky podle plánu, mohlo by očkování začít v létě, ale zatím dávkami, které ještě nebudou od Bayera.
Společnost Bayer, jejíž farmaceutická odnož sídlí v Berlíně, dosud žádné očkovací látky nevyráběla. Budoucí výrobu vakcíny mají zajišťovat pobočky ve Wuppertalu a jinde. "Kvůli rychlosti budeme aktivovat celou naši globální síť," řekl Oelrich.
Šéf firmy CureVac Franz-Werner Haas řekl, že ke konci tohoto roku už bude k dispozici několik set milionů dávek vakcíny. Na příští rok byla zatím plánována výroba 600 milionů dávek, po rozšíření výrobní sítě jich však bude možné vyrobit nejméně miliardu, tvrdí Haas.
Evropská komise (EK) u firmy CureVac objednala předběžně 220 milionů dávek, z nichž podle německého ministerstva zdravotnictví 53 milionů připadne Německu. Přípravek se bude podávat ve dvou dávkách, podobně jako preparát od firem BioNTech a Pfizer.
Očkovací látka CVnCoV od firmy CureVac vstoupila v polovině prosince do třetí fáze klinické studie. Její první výsledky firma očekává na konci prvního čtvrtletí tohoto roku.
Podle DPA není ve farmaceutickém odvětví běžné, aby spíš menší firmy v oblasti vývoje navazovaly spolupráci s giganty v oboru. Předtím se podobně rozhodla i mohučská firma BioNTech, která spojila síly s americkým koncernem Pfizer, a společně se jí tak podařilo jako první firmě dostat na evropský trh svou vakcínu. Jako druhou schválily Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) a Evropská komise vakcínu americké firmy Moderna a minulý týden jako třetí také očkovací látku od britsko-švédské firmy AstraZeneca.
Související
„Vezměte si prosím vakcínu.“ USA čelí rozsáhlé epidemii spalniček, lékaři kvůli očkování apelují na občany
Poslední rozhodnutí Fialovy vlády. Týkají se očkování či sociálních služeb
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ve StarDance už nezbývá žádné místo. Poslední hvězdou je Vojta Dyk
před 2 hodinami
Obchody se o některých svátcích podřizují zákonu. Mohlo by se to změnit
před 3 hodinami
Další z obviněných v kauze pardubického útoku skončil ve vazbě
před 6 hodinami
Pravda o projevech změny klimatu v Česku. Nejde jen o rostoucí teploty
před 7 hodinami
Žena spáchala atentát. Před sto lety chtěla zabít Mussoliniho
před 8 hodinami
Ministerstvo výrazně snížilo cenový strop na pohonné hmoty
před 8 hodinami
USA z NATO nemohou jen tak vystoupit, připomíná americký senátor. Trump k rozvázání smlouvy nemá pravomoci
před 9 hodinami
Pavel: Trump v posledních týdnech poškodil důvěryhodnost NATO více, než Putin za celé roky
před 10 hodinami
Strop na pohonné hmoty s cenami zatím příliš nepohnul. Analytik prozradil, jaký očekává další vývoj
před 10 hodinami
Pokud nedodržíte dohodu, zahájíme vojenskou akci, jakou svět dosud neviděl, vzkázal Trump Íránu
před 12 hodinami
USA nejsou jediné, kdo kvůli příměří nešetří sebechválou. Skutečný vítěz ale leží jinde
před 12 hodinami
Vance v Budapešti po boku Orbána popřel, že se Spojené státy míchají do maďarských voleb
před 13 hodinami
Zelenskyj: Washington záměrně ignoruje důkazy o tom, že Moskva aktivně pomáhá Íránu
před 14 hodinami
Trumpova propaganda jede na plné obrátky. Hegseth označil křehké příměří s Íránem za historické a drtivé vítězství
před 14 hodinami
Odešla atletická legenda. Zemřel diskař Imrich Bugár
před 15 hodinami
Rutte se setkal s Trumpem. Odmítl říct, jestli USA chtějí vystoupit z NATO
před 16 hodinami
Počasí do konce týdne: Bude ještě mrznout, přidají se i deště
včera
Írán nepochopil, že Libanonu se příměří netýká, prohlásil Vance. Izrael by se ale podle něj mohl zklidnit
včera
Trump pohrozil uvalením padesátiprocentních cel na zemi, která bude dodávat zbraně Íránu
včera
Pojedu v čele české delegace na summit NATO, oznámil Pavel
Vztahy mezi Pražským hradem a Úřadem vlády vstupují do další fáze diplomatického přetlačování. Prezident Petr Pavel zaslal premiérovi Andreji Babišovi oficiální dopis, v němž jasně deklaruje svůj záměr vést delegaci České republiky na nadcházejícím summitu NATO. Ten se má uskutečnit počátkem července v turecké Ankaře a očekává se, že půjde o jedno z nejdůležitějších setkání aliančních lídrů v posledních letech.
Zdroj: Libor Novák