Belgie a Švýcarsko zpřísní opatření proti šíření koronaviru

Belgická vláda dnes vzhledem k rychlejšímu šíření koronaviru o týden uspíšila začátek vánočních prázdnin pro mateřské a základní školy a nařídila omezení hromadných akcí. Ve vnitřních prostorech budou také nově muset nosit roušky i děti starší šesti let.

Kabinet naproti tomu nevyslyšel doporučení svého expertního týmu, který navrhoval okamžité uzavření škol a zkrácení otevírací doby restaurací.

"Chci vám jasně říci, že v současné situaci již nemohou být žádná tabu," prohlásil po dnešním jednání premiér Alexander De Croo zejména s odkazem na školství, do jehož provozu vláda dlouho nechtěla vůbec zasahovat.

V jedenáctimilionové zemi však překročil v posledním týdnu průměr nakažených 17.000 denně a reprodukční číslo je dlouhodobě vyšší než jedna, ačkoli mírně kleslo. Růst počtu pacientů s nemocí covid-19 v nemocnicích sice nezrychluje, avšak obsazenost lůžek na jednotkách intenzivní péče se přiblížila polovině z celkové kapacity dvou tisíc.

Vládní výbor rozhodující o restrikcích se proto sešel pouhý týden po minulém jednání, po kterém nařídil uzavřít noční podniky a zkrátit večerní provoz restaurací do 23 hodin. Experti nyní navrhli posunout zavírací hodinu na 20:00, vláda však vyšla vstříc námitkám restauratérů, jejichž podnikání utrpělo velké ztráty již při minulých vlnách restrikcí.

Zástupci škol a rodičů dávali dopředu najevo hlasitý nesouhlas s navrhovaným okamžitým uzavřením škol na deset dní. Belgie zcela uzavřela školy pouze během loňské první vlny a od té doby vláda označuje udržení prezenční výuky za svou zásadní prioritu. Dnes přistoupila ke kompromisu a o pět dní prodloužila dvoutýdenní prázdniny, které tak začnou 20. prosince. Středoškoláci (děti od 12 let) budou mít od příštího týdne polovinu výuky na dálku.

Hromadné akce v interiéru bude moci navštěvovat nejvýše 200 lidí, povinné budou roušky a covidové certifikáty. Zrušeny budou všechny akce "k stání" stejně jako amatérské sportování v uzavřených prostorech. Povinnost nosit roušky bude platit pro děti od šesti let, zatímco dosud byla spodní hranice deset let.

Švýcarsko od soboty zpřísní opatření 

Švýcarsko od soboty zpřísní opatření proti koronaviru. Nově budou muset všichni, kdo překročí hranice země, předložit negativní PCR test, a to i když jsou očkovaní, nebo nedávno covid-19 prodělali. O rozhodnutí informovala na svém webu švýcarská vláda. Opatření, od něhož si země slibuje odlehčení nemocnicím, má zatím platit do 24. ledna příštího roku.

Bern počítá také s tím, že i lidé, kteří do země přicestují s negativním testem, budou muset mezi čtvrtým a sedmým dnem pobytu absolvovat další, a to buď PCR, nebo antigenní. Nová pravidla se netýkají občanů sousedních příhraničních regionů. Zároveň s přijetím nových opatření ruší vláda dosavadní seznam zemí, na jejichž občany se po příjezdu do Švýcarska automaticky vztahovala karanténa.

Mění se i některá další pravidla. Při všech vnitřních veřejných akcích bude vyžadováno buď potvrzení o očkování, prodělané nemoci nebo negativní test. Pro venkovní akce platí stejný požadavek, pokud se jich účastní více než 300 lidí. Pořadatelé vnitřních i venkovních událostí budou mít navíc možnost přístup na ně omezit jen na lidi, kteří jsou očkovaní nebo covid-19 prodělali. V takovém případě nemusí návštěvníci nosit roušky.

Za posledních 14 dnů se ve Švýcarsku potvrdilo přes 100.000 případů nákazy koronavirem. Úmrtí země s 8,7 miliony obyvatel za toto období registrovala 193.

Související

Více souvisejících

Belgie Švýcarsko

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy