Belgie má z ostudy kabát. Do modernějších pandurů se nevejdou vojáci nad 170 cm

Do čtyřicítky obrněných vozidel belgické armády se po modernizaci nevejdou vojáci vyšší než 170 centimetrů, informoval místní tisk. Po zesílení opancéřování, zavedení klimatizace a instalaci přenosových zařízení je nyní v kabině málo místa a řidič řídí v nepohodlné pozici s hlavou takřka mezi koleny.

Podle listu Het Nieuwsblad stála modernizace 44 obrněných vozidel typu Pandur 31 milionů eur (788 milionů Kč). Stroje byly v provozu od roku 1996 a obnova byla nezbytná. Nyní ale řidič nesmí být vyšší než 168 centimetrů a střelci vyšší než 170 centimetrů. Tato norma podle jednoho z představitelů armády vylučuje 85 procent vojáků.

"Zesměšnili jsme se, stydím se za svou zemi," uvedl na stanici RTBF jeden belgický poslanec. Další politici kritizovali "peníze vyhozené oknem".

Armáda ale tvrdí, že modernizace bude zcela dokončená až v roce 2023 a s provozem těchto pandurů se nyní nepočítalo.

Související

Ilustrační foto

Kadeti při vojenské přehlídce vypadli z rytmu, internet se baví

Jízlivé komentáře vyvolaly na internetu záběry kadetů belgické armády, kteří na slavnostní přehlídce v Bruselu zcela vypadli z rytmu. Vtipálci se ptali, zda "Belgie je už připravena na třetí světovou", anebo zda jde o nový typ speciálních sil, který má nepřátele zničit smíchem či nepředvídatelností svého pohybu.
Rozsáhlý teroristický útok v Londýně (3.6.2017)

Přispívají vojáci hlídkující na ulicích k vyšší bezpečnosti země? Jen to jen efektivní PR, tvrdí kritici

Brusel - Hrozba terorismu přinutila některé evropské země, aby nechaly místa, kde se shromažduje množství lidí. hlídat vojáky. Děje se tak v Bruselu, Paříži i Římě. Cílem je nejen odradit potenciální teroristy, ale též, v případě, kdyby došlo k teroristickému útoku, ihned zasáhnout. The Washington Post referuje, že podle kritiků se jedná jen o propracované PR, které navíc snižuje bojeschopnost vojáků.

Více souvisejících

Armáda Belgie Belgie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy