Brusel - Hrozba terorismu přinutila některé evropské země, aby nechaly místa, kde se shromažduje množství lidí. hlídat vojáky. Děje se tak v Bruselu, Paříži i Římě. Cílem je nejen odradit potenciální teroristy, ale též, v případě, kdyby došlo k teroristickému útoku, ihned zasáhnout. The Washington Post referuje, že podle kritiků se jedná jen o propracované PR, které navíc snižuje bojeschopnost vojáků.
Celkově se jedná o největší nasazení západoevropských vojáků v jejich domácích zemí od 2. světové války. Vojsko dnes navíc čelí spoustě výzev přicházejících ze zahraničí – vzmáhající se Rusko, konflikty na Blízkém východě či migrace přes Středozemní moře. Generálové si začínají všímat negativních aspektů používání vojáků jako policistů.
V Belgii, kde 40% k boji připravených vojáků se věnuje domácí strážní službě, někteří důstojníci varují před zhoršováním základních vojenských dovedností. Např. generálmajor Marc Thys, velitel belgických pozemních sil si stěžuje, že někteří kulometníci si prý už 16 měsíců nezastříleli z kulometu, protože slouží jako stráže s puškou. „Je to jako kdybychom požádali náš národní tým, který nehrál celý rok fotbal, aby šel na mistrovství světa. Tak to nefunguje,“ řekl Thys.
Belgie se rozhodla rozmístit vojáky po celé zemi po teroristických útocích ve Francii v roce 2015. Kromě jasných bezpečnostních důvodů to odůvodňovala i potřebou příliš nezatěžovat policii hlídkováním v ulicím a nechat ji dělat její vyšetřovací práci. Belgičtí vojáci nemají pravomoc zatýkat nebo vyšetřovat zločiny.
Jejich úkolem je hlavně odradit potenciální útočníky, případně je rychle zlikvidovat, tvrdí zastánci tohoto bezpečnostního postupu. Poukazují na rychlou reakci vojáků hlídající bruselské centrální nádraží, kteří zastřelili muže, jenž se pokoušel zde odpálit.
Podle kritiků však tím pravým důvodem, proč jsou vojáci rozmístěni po celé zemi, je vzbudit v občanech dojem, že vláda bere hrozbu terorismu vážně. „Stojí před budovami a dělají všecko jiné než to, na co se cvičí," tvrdí Wally Struys, emeritní profesor ekonomie obrany na belgické královské vojenské akademii. „Jsou to velmi dobré PR operace," dodal. Nasazení vojáků je skutečně veřejností přijímáno kladně.
Do října hlídalo přeplněné veřejné prostory, kde by nejpravděpodobněji mohlo dojít k útoku, 1250 belgických vojáků. V říjnu belgické úřady snížily počet na 1000 osob, aby tak dali vojákům větší prostor k odpočinku. Někteří vojáci si stěžovali, že v řádech týdnů neviděli své přátele a rodiny a že sídlí v rozpadajících se a nefunkčních kasárních.
Nízký rozpočet limituje belgickou armádu ve vícero směrech. Belgické neprůstřelné vesty byly tak staré, že si Belgie musela novější typy půjčit od Američanů, než je zakoupila toto léto. Armáda potřebuje každý rok munici v hodnotě asi 32 miliónů dolarů, donedávna však byl rozpočet na koupi munice 18 miliónů dolarů.
Soused Belgie, Francie, taktéž se potýká s problémem zapojení k boji připravených vojáků jako hlídkujících patrol. Bývalý francouzský generál Vincent Desportes varoval před tím, že vojáci hlídkující v Paříži jsou připravení řešit individuální hrozby, pokud by se ale vyskytla globální hrozba, nejsou na její zvládnutí dostatečně vytrénováni.
Kromě Francie a Belgie má vyšší počet vojáků hlídkujících v ulicích Itálie. Ačkoliv Anglie též zapojila vojáky, učinila tak pouze střídmě. V Německu se o této možnosti přemýšlelo, což byl sám o sobě velký krok, protože němečtí zákonodárci jsou od druhé světové války velmi opatrní, co se týče použití armády na domácí půdě. Nakonec se ale toho odstoupilo. V USA federální zákon obecně zakazuje vojenské nasazení pro účely vymáhání práva, Národní garda má nicméně na státní úrovni určité možnosti.
Související
Belgie pokročila v případu plánovaného teroristického útoku. Padla obvinění
Razie v Belgii: Policie zadržela sedm lidí, kteří plánovali teroristický útok
Belgie , Armáda Belgie , Terorismus , Armáda
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák