Belgie nevydá do Španělska katalánského exministra Lluíse Puige

Belgická justice definitivně rozhodla, že do Španělska nevydá katalánského exministra kultury Lluíse Puige, který ve své zemi čelí obvinění kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Informoval o tom dnes deník La Vanguardia. Puig utekl do Belgie před třemi lety spolu s katalánským expremiérem Carlesem Puigdemontem a několika dalšími kolegy z regionální vlády.

Belgický soud rozhodl o nevydání Puige ve čtvrtek s tím, že španělský nejvyšší soud není pro takovou žádost podle něj kompetentní. Belgická prokuratura měla možnost se ve lhůtě 24 hodin proti tomuto verdiktu odvolat a dnes oznámila, že to neudělá. Puig, který byl ministrem katalánské vlády jen tři měsíce, je ve Španělsku obviněn ze zneužití veřejných fondů použitých na uspořádání neústavního referenda.

Rozhodnutí belgické justice přivítal Carles Puigdemont, který také žije v Belgii. "(Nejvyšší soud) není kompetentní, aby nás pronásledoval, nás ani ostatní politické vězně," uvedl na twitteru Puigdemont s odkazem na sedm katalánských separatistických politiků a dvě političky, kteří jsou už několik let ve vězení. Předloni v říjnu je nejvyšší soud v Madridu odsoudil za vzpouru k trestům vězení od devíti do 13 let.

Na rozhodnutí belgické justice o vydání do Španělska stále čeká Puigdemont a exministr jeho regionální vlády Toni Comín. Jejich řízení belgické úřady pozastavily, dokud Evropský parlament (EP) nerozhodne o tom, zda je zbaví europoslanecké imunity. Oba byli totiž v roce 2019 zvoleni do EP. Příští čtvrtek by se měli obhajovat před parlamentním výborem, jehož rozhodnutí poté musí schválit europarlament v plénu.

Stíhání bývalého katalánského vedení zahájila španělská prokuratura za bývalé pravicové vlády, která v říjnu 2017 se souhlasem španělského parlamentu dočasně převzala vedení Katalánska a vyhlásila tam nové regionální volby. Po nich získaly většinu v katalánském parlamentu opět separatistické strany, které mají podle průzkumů velké šance ovládnout regionální zákonodárný sbor i po volbách chystaných na 14. února.

Související

Více souvisejících

Belgie Španělsko Lluís Puig

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 9 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy