Berlín se chystá léčit Navalného, ruští lékaři převoz nedoporučují

Letecký speciál, který má ze sibiřského Omsku dopravit do Berlína ruského opozičního předáka Alexeje Navalného trpícího příznaky otravy, odstartoval dnes ráno z Německa. K převozu do berlínské nemocnice Charité udělily ruské úřady veškerá potřebná povolení, sdělil agentuře DPA Navalného spolupracovník a filmový producent Jaka Bizilj.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

Agentura Reuters ale dnes s odvoláním na Navalného mluvčí uvedla, že ruští lékaři nově nedoporučili převoz kvůli pacientovu špatnému stavu.

"Hlavní lékař uvedl, že Navalného nelze převézt, protože jeho stav je nestabilní," napsala mluvčí Kira Jarmyšová na twitteru. Jarmyšová zároveň obvinila Kreml, že stojí za tímto rozhodnutím. Uvedla také, že pokud Navalnyj zůstane v Omsku, je ohrožen jeho život, protože místní nemocnice nemá dostatečné vybavení.

Podle agentury Ria Novosti se dnes ráno sešlo lékařské konzilium, jehož se zúčastnili i specialisté z Moskvy, aby zhodnotilo zdravotní stav opoziční lídra. Německý letoun, který ho má odvézt, je podle agentury Reuters už v ruském vzdušném prostoru a brzy by měl přistát v Omsku.

Čtyřiačtyřicetiletý opozičník letěl ve čtvrtek ze sibiřského Tomsku do Moskvy, když se mu udělalo nevolno. Letadlo proto nouzově přistálo v Omsku, kde byl Navalnyj hospitalizován. Je v bezvědomí a napojený na plicní ventilaci.

Jarmyšová tvrdí, že Navalnyj byl patrně otráven látkou přimíchanou do čaje. Podle lékařů je otrava jednou ze zvažovaných možností.

Německá kancléřka Angela Merkelová po čtvrtečním jednání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem uvedla, že Navalnému bude poskytnuta "jakákoli lékařská pomoc" ve Francii nebo v Německu.

"Nabídli jsme, že může být léčen v Berlíně. Ta nabídka trvá. Ale je těžké pro nás nyní zhodnotit, zda je z lékařského hlediska schopen převozu," uvedl německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Znepokojení stran léčby Navalného v Rusku vyjádřila dnes i mluvčí úřadu OSN pro lidská práva Liz Throssellová. "Zprávy o tom, co se děje Alexeji Navalnému, jsou velmi znepokojující. Je důležité, aby dostal veškerou adekvátní léčbu nutnou k zotavení," řekla Throssellová v Ženevě.

Polsko podporuje snahy zajistit co nejlepší možnou lékařskou péči ruskému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému, který je nyní v bezvědomí v nemocnici v ruském Omsku a který byl podle svých spolupracovníků patrně otráven. Na svém účtu na twitteru to dnes napsal polský premiér Mateusz Morawiecki.

"Velmi mě znepokojily zprávy o otravě Alexeje Navalného, jeho zdraví a odmítnutí (ruských úřadů) umožnit jeho převoz z Ruska. Musíme si být na sto procent jistí, že je zajištěna jeho bezpečnost. Polsko podporuje snahy poskytnout panu Navalnému nejlepší dostupnou léčbu," dodal Morawiecki.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Minsku se nelíbí účast Cichanouské na jednání ministerské rady EU

19.09.2020 14:58 Režim autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka velmi popudila informace, že by se…

Hranice Běloruska a Litvy je přes Lukašenkovy hrozby dál otevřená

19.09.2020 12:57 Hrozba běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že zvažuje zavřít hranic s Litvou a Polskem se…

Navalnyj na instagramu popisuje svůj stav, prošel se po schodech

19.09.2020 12:25 Zdravotní stav ruského opozičního politika Alexeje Navalného se dál zlepšuje, i když pomalu. Přední…

Koronavirus: Počet nakažených v Německu mírně vzrostl, nový rekord hlásí…

19.09.2020 12:06 Aktualizováno V Německu dnes pokračoval mírný růst v počtech nových nákaz koronavirem, když místní Institut…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama