Boris Johnson napsal dopis do Skotska: Nové referendum o nezávislosti nebude

Britský premiér Boris Johnson nevyhoví žádosti o převodu pravomocí na skotský parlament v souvislosti se snahou uspořádat nové referendum o nezávislosti Skotska. Skotské první ministryni Nicole Sturgeonové dnes napsal, že další plebiscit by prodloužil "politickou stagnaci" v nejsevernější části Spojeného království. Bez souhlasu Londýna se hlasování při současném uspořádání konat nemůže.

Sturgeonová těsně po parlamentních volbách v Británii splnila svůj slib z kampaně a požádala Johnsona, aby začal vyjednávat o udělení příslušné pravomoci skotskému parlamentu. Premiérka se svou Skotskou národní stranou (SNP) ve volbách získala 48 z 59 parlamentních křesel určených pro zákonodárce ze Skotska, což označila za "jasný mandát" pro vypsání referenda.

"Nemohu schválit žádnou žádost o převod pravomocí, který by vedl k dalším referendům o nezávislosti," oznámil dnes Johnson, který dlouhodobě plány SNP kritizuje.

Britský premiér v dopise poukázal na plebiscit z roku 2014, v němž se 55 procent hlasujících vyslovilo pro setrvání Skotska v monarchii. "Vy a váš předchůdce (tehdejší první ministr Alex Salmond) jste učinili osobní slib, že referendum o nezávislosti v roce 2014 je hlasováním, které 'přichází jednou za generaci'. (...) Spojené království se bude nadále řídit demokratickým rozhodnutím skotského lidu a slibem, který jste jim dali," uvedl Johnson.

Today I have written to Nicola Sturgeon. The Scottish people voted decisively to keep our United Kingdom together, a result which both the Scottish and UK Governments committed to respect. Let's make 2020 a year of growth and opportunity for the whole of the UK ?? pic.twitter.com/JjQp3X2J2n

— Boris Johnson (@BorisJohnson) January 14, 2020

Podle skotských nacionalistů ale situaci zcela mění odchod Británie z Evropské unie, proti kterému v referendu z roku 2016 hlasovala výrazná většina účastníků ze Skotska. Zástupci SNP opakovaně zdůrazňují, že jejich region bude z EU společně se zbytkem Británie "vyvlečen" proti své vůli.

Johnson uvedl, že "pečlivě zvážil a zaznamenal" veškeré argumenty, nové hlasování o nezávislosti by ale znamenalo "pokračování politické stagnace, kterou Skotsko v poslední dekádě zažilo". "Je načase abychom všichni pracovali na sjednocení celého Spojeného království," dodal.

Sturgeonová jeho stanovisko označila za očekávané, neudržitelné a odsouzené k nezdaru. Johnsonovi konzervativci prý nemají pozitivní argumenty pro členství Skotska ve Spojeném království a snaží se "blokovat demokracii". "Vědí, že kdyby dostali možnost volby, lidé by se s největší pravděpodobností rozhodli pro pozitivní možnost nezávislosti," prohlásila.

My full response to UK government letter. #indyref2020 pic.twitter.com/UvAFrDJF1n

— Nicola Sturgeon (@NicolaSturgeon) January 14, 2020

Skotská premiérka v poslední době tvrdila, že nové referendum by se mohlo uskutečnit už letos. Teď plánuje do konce měsíce oznámit další kroky a nadále ujišťuje, že lidé ve Skotsku dostanou "právo rozhodnout o naší budoucnosti".

Související

Boris Johnson

BBC kvůli trapasu zrušila rozhovor s Johnsonem

Britská stanice BBC zrušila plánovaný rozhovor s bývalým premiérem Borisem Johnsonem poté, co moderátorka omylem poslala jeho týmu poznámky s připravenými otázkami. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Boris Johnson Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP) Skotské referendum Skotsko Velká Británie

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy